ÜST BANNER

Yanan Orman Sahalarındaki Çalışmalarda Sona Gelindi

Okunma: 7513
Güncel 7 Nisan 2022 11:08
Videoyu Aç Yanan Orman Sahalarındaki Çalışmalarda Sona Gelindi
A
a

Mersin Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı, Silifke Yeşilovacık’ta 29.07.2021 tarihinde çıkan orman yangınında zarar gören alanların yeniden ormanlaştırma çalışmalarında sona gelindi.

Silifke İşletme Müdürlüğü sınırlarındaki yangında 3 bin hektar ormanlık alan etkilendi. Yaklaşık 8 ay gibi bir sürede enkaz temizliği ve toprak işleme çalışmaları tamamlanarak ekim ve dikim faaliyetlerine başlanıldı. Şu ana kadar 12 ton kızılçam tohumu ile diğer türlerden yaklaşık 200 milyon adet tohum sahaya atıldı. Dikim yoluyla ise ağırlıklı olarak 21 bin adet kızılçam olmak üzere, 200 bin adet fidan toprakla buluşturuldu.
​Yeniden orman tesisi ve ağaçlandırma çalışmalarında yangından etkilenen yerleşim yerlerinin etrafında, ileride muhtemel yangınlarda canlı bir çit vazifesi görecek yöreye uygun yangına dirençli türler olan 90 bin adet keçiboynuzu, 6 bin adet badem, 34 bin adet servi, 10 bin adet fıstıkçamı, 10 bin adet zakkum gibi gelir getirici türlerin dikimleri yapıldı.
Makineli arazi hazırlığı haziran ayında bitirilecek olan 630 hektar alanın fidan dikimleri ise önümüzdeki kasım ayında yapılarak yanan alanlardaki tüm çalışmalar bitirilmiş olacak.
Önümüzdeki yangın sezonunda vatandaşların duyarlı olup, en ufak duman gördüklerinde 112 acil çağrı merkezini aramaları gerektiği bildirildi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat