ÜST BANNER

Üniversiteli Genç Vefat Eden Dedesinin Kitaplarını Mezitli Belediyesine Bağışladı

Okunma: 7205
Güncel 3 Haziran 2021 23:44
Videoyu Aç Üniversiteli Genç Vefat Eden Dedesinin Kitaplarını Mezitli Belediyesine Bağışladı
A
a

Mezitli’de yaşayan üniversite öğrencisi Bora Nasuh Uz, vefat eden okuma sevdalısı dedesinin tüm kitaplarını Mezitli Belediyesine bağışladı. Mart ayında akciğer kanserinden kaybettiği dedesi muhasebeci İlhan Kuzdan’ın yaşamı boyunca okuduğu binlerce kitap, Mezitli Belediyesinin aracılığı ile kitapseverlerin okuması için kentte bulunan kütüphane ve gönüllü evlerine dağıtılacak.

Mersin’in tanınmış muhasebecilerinden İlhan Kuzdan 72 yaşında yakalandığı amansız akciğer kanseri nedeniyle Mart ayında yaşamını yitirdi. Yaşamı boyunca binlerce kitap okuyan ve bunları biriktiren okuma sevdalısı İlhan Kuzdan’ın kitaplarını torunu Bora Nasuh Uz Mezitli Belediyesine bağışladı.
 
Arkadaşlarıyla Birlikte Kitapları Mezitli Belediyesine Ulaştırdı
Koliler dolusu kitapları, arkadaşlarıyla birlikte Mezitli Belediyesine getiren Mersin Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Uz, dedesinin en büyük sevdası olan kitapların kitapseverlere ulaşması için en doğru adresin kentin her yerini kütüphanelerle donatan Mezitli Belediyesi olduğunu söyledi.
 
“Kitaplar Okumak İsteyen Herkese Ulaşsın İstedim”
Üniversite yolunda giderken Gençlik Kültür Merkezindeki kütüphaneyi gördüklerini zaman zaman da yararlandıklarını ifade eden Uz, “Kitaplar gerçekten okumak isteyen ve kitaba ulaşamayan kitapseverlerin eline geçsin istedim. Okumak isteyenlere ücretsiz kitap ulaştıran, pek çok yerde kütüphane açan Mezitli Belediyesinin en doğru adres olduğunu düşündüm” dedi.
 
“Yaşamından Sonra Da Kitap Sevdasının Yayılmasını İstedim”
Dedesinin binlerce kitabı okuyan bir kitap dostu olduğunu ve kütüphanesinin büyüklüğünün tüm Mersin’ce bilindiğine vurgu yapan Uz, “Dedem yaşamını yitirinceye kadar binlerce kitap okudu ve okuduklarını bizlere anlatmayı çok severdi. Bana da kitap okumanın önemini çok iyi anlattığı için beni de bir kitap sevdalısı yaptı. Ben yaşamını yitirdikten sonra bile bu kitap okuma sevdasını yaymaya devam etmesi için evin raflarında kalması yerine Mezitli Belediyesine armağan ettim kitapların bazılarının da tarihi değeri bulunuyor” diye konuştu.
 
“Dedemin Yazdığı Kitabı Bastıracağım”
Uz, dedesi İlhan Kuzdan’ın da bir kitap yazdığını ancak sağlığında yayınlayamadığına vurgu yaparak, dedesinin notlarını tasnif etmeye başladığını ve yayınlatmak istediğini de dile getirdi.
 
“Mezitli İyi İnsanların Yaşadığı Bir Kent”
Genç üniversite öğrencisi Bora Nasuh Uz’a gösterdiği duyarlılık nedeniyle teşekkür eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Kitapların evin odalarında kapalı kalması yerine herkesin okuması için Mezitli Belediyesine armağan edilmesi çok önemlidir. Her zaman söylediğimiz gibi Mezitli iyi insanların yaşadığı bir kent. Yaşı, eğitimi, bulunduğu makamı ne olursa olsun farkını her zaman ortaya koymayı başarmıştır. Genç kardeşimizin gösterdiği duyarlılık son derece önemli. Kitapları elden geçirip tasnif ederek, farklı kütüphanelerimize dağıtımını ve kitapseverlere ulaşımını sağlayacağız. Bora Nasuh Uz kardeşimizi de misafir ederek kitapların akıbeti hakkında kendisine bilgi vereceğiz” şeklinde konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat