ÜST BANNER

Torosların Zirvesine Maden Ocağı Tehdidi

Okunma: 7309
Siyaset 9 Eylül 2022 11:09
Videoyu Aç Torosların Zirvesine Maden Ocağı Tehdidi
A
a

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Sorgun köyüne mermer ocağı yapılması ile ilgili çalışmalara CHP Mersin Milletvekili tepki gösterdi. Sorgun köyünü ziyaret eden Gökçel, çiftçilerle görüştü. Gökçel, “Bu ocakların iptali için davalar açıldı, biz de ne gerekiyorsa onu yapacağız” dedi.

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Sorgun köyünü mermer ocakları tehdit ediyor. CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Sorgun köyünü ziyaret ederek incelemelerde bulundu. CHP’li Gökçel, “Bu bölge 15 tane mermer ocağının katlettiği bir doğaya dönüştü. Bu mermer ocaklarının doğaya, meralara verdiği zarar yetmezmiş gibi tam da Sorgun köyünün girişine bir mermer ocağı daha açılmak isteniyor. Buraya, Ziyaret Dağı’na yapılacak mermer ocağından düşecek her taş Sorgun köylülerinin evinin damına düşecek” diye tepki gösterdi. Mermer Ocağının ruhsat  iptali için girişimde bulunulduğuna değinen Gökçel, “Bu ocağın kapatılması için yasal belge ne varsa bunların iptali için muhtarımız dava açmış. Biz de bu mermer ocağının ruhsatının iptali için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.
Sorgun Köyü muhtarı Muhammet Gür,  “Köyümüz tamamen mermer ocakları tarafından istila ediliyor. Köyün etrafında 15 tane mermer şirketi faaliyet gösteriyor. Şimdi de 16. mermer ocağı açılmak isteniyor. Sonumuzu hazırlamak istiyorlar. Çocuklarımız için, tarım için, topraklarımız için elimizden gelen yasal mücadeleyi yapıyoruz” diye konuştu.
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, “Sorgun köyünün güney doğusunda bir ocak açılmak isteniyor. Batısında halihazırda bir ocak var. Köyümüzü tehdit ediyor. Yetkilileri uyarıyorum doğamızı katlettirmeyin” diye konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat