ÜST BANNER

TMMOB’dan Boğaziçi Öğrencilerine Destek

Okunma: 7343
Genel 5 Şubat 2021 14:42
Videoyu Aç TMMOB’dan Boğaziçi Öğrencilerine Destek
A
a

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mersin İl Koordinasyon Kurulu yaptığı yazılı açıklama ile Boğaziçi öğrencilerine destek çıktı.

TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada;
“Üniversiteler bilim, teknoloji ve düşünce üretmek için var olması gereken bilim yuvalarıdır. Birlikte yönetme ve birlikte üretme kültürünü üniversitelere hakim kılmak isteyen akademisyenler ve öğrenciler son dönemde siyasi iktidarın hedefi haline gelmiştir. İktidar, özellikle siyaseten baş edemediği her konuyu provokasyonla toplumun dini ve milli hassasiyetleri üzerinden manipüle ederek, değişik toplum kesimlerini birbirine karşı kışkırtarak karışıklık çıkarıp, baskı ile çözme yolunu tercih etmektedir.
Yakın dönemde Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza atan akademisyenlerin ihracıyla yaşanılan baskıcı ve faşist uygulamalar 2 Ocak 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesine kayyum olarak atama ile gelen Prof. Dr. Melih Bulu için öğrencilerin bu durumu kabul etmemeleri ile başlayan süreçte artık tarif edilemez boyutlara ulaşmıştır. Tek talebi “Kayyum Rektör İstemiyoruz” olan öğrencilerin ve akademisyenlerin bu süre zarfında her gün Üniversitelerinde bu haklı talebi dillendirmişlerdir. Düşünce ve tepkilerini göstermek için anayasal hak olan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullanan 159 öğrenci kampüslerinde yerlerde sürüklenerek polis tarafından orantısız güç kullanılarak gözaltına alınmaları ile üniversitelere uygulanan baskı bir kez daha gözler önüne serilmiştir.
Üniversite kampüsü önünde yürümekte olan öğrencilere bir polis amirinin ‘’aşağı bak terbiyesiz’’ diye bağırarak başlatılan saldırı ve gözaltılar ile ‘’Bizden terörist senden Rektör olmaz’’ diyen öğrencilere operasyon yapılırken çatılara keskin nişancılar yerleştirilmesi, operasyonun plânlı yapıldığının ve ülkemizin gözde üniversiterinden biri olan Boğaziçi Üniversitesi’nin yandaşlaştırılması, öğrencilerininve akademisyenlerinin itibarsızlaştırılmasını amaçladığını göstermektedir.
Bizler adalete susamış, demokrasiye güveni ve inancı tam Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir vatandaşı olarak; kayyum rektör atamalarının karşısındayız. Her rengi eşit gören LGBTİ+ bireylerin temel hak ve özgürlüklerini yok sayan ve yaşam haklarını tehdit edenlerin karşısındayız. Kolluk güçlerinin haklı taleplerini ile getiren emekçi ve öğrencilere uyguladığı şiddetin karşısındayız. Medyanın işlediği nefret suçunun karşısındayız. Siyasi iktidarın ayrıştırıcı, ötekileştirici ve homofobik söylemlerinin karşısındayız. Üniversiteleri aile şirketi gibi eş dost ve akraba ile doldurarak liyakat ve bilimi yok sayanların karşısındayız. Zulme ses çıkarmayanların karşısındayız.
Kadına yönelik şiddet uygulayanlara, çocuk istismarcılarına, madende göçük altında can veren emekçilerin katil patronlarına, rüşvet çetelerine, halkı soyup soğana çeviren yandaşlara, öğrenci yurdunda kız çocuklarının yanarak ölmesine sebep olanlara ve daha nicelerine engel olmaya gücü yetmeyen devlet şimdi gücünü demokrasi isteyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri üzerinde sınamaktadır. SINAMASIN! Bizler, herkesikorku dağının tepesinde oturan siyasi güç sahiplerinden korkmayan ve demokrasi isteyen öğrencilerimize sahip çıkmaya çağırıyoruz. Saldırı ve gözaltıları kınıyor, öğrencilerin derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz. Ayrıca antidemokratik yöntemlerle Boğaziçi Üniversitesi’nde Rektörlüğe atanan Prof. Dr. Melih Bulu’nun onurlu bir davranış sergileyerek rektörlükten istifa etmesini; öğrenci ve akademisyenleri istemi doğrultusunda yapılacak seçimle rektör belirlenmesini en demokratik yol olarak görüyoruz. İktidarı öğrencileri haklı demokratik taleplerini yerine getirmeye davet ediyoruz.
Sevgili öğrenciler, sizlerle beraber aşağı bakmıyoruz, baş eğmiyoruz, diz çökmüyoruz” ifadesi kullanıldı.
 
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) MERSİN İL KOORDİNASYON KURULU
 
Bilgisayar Müh. Odası Mersin İl Temsilciliği
Çevre Müh. Odası Mersin Şubesi      
Elektrik Müh. Odası Mersin Şubesi
Fizik Mühendisleri Odası Mersin İl Temsilciliği
Gıda Müh. Odası Mersin Şubesi
Harita Müh. Odası Mersin İl Temsilciliği
İç mimarlar Odası Mersin İl Temsilciliği
İnşaat Müh. Odası Mersin Şubesi
Jeofizik Müh. Odası Mersin İl Temsilciliği
Jeoloji Müh. Odası Mersin İl Temsilciliği
Kimya Müh. Odası Mersin İl Temsilciliği
Maden Müh. Odası Mersin İl Temsilciliği
Makine Müh. Odası Mersin Şubesi
Mimarlar Odası Mersin Şubesi
Orman Müh. Odası Mersin İl Temsilciliği
Peyzaj Mimarları Odası Mersin İl Temsilciliği
Şehir Plancıları Odası Mersin İl Temsilciliği
Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat