ÜST BANNER

Teknopanel Kendi Enerjisini Kendisi Üretiyor

Okunma: 26961
Teknoloji 28 Şubat 2020 17:32
Videoyu Aç Teknopanel Kendi Enerjisini Kendisi Üretiyor
A
a

Kurulduğu 2005 yılından bu yana yenilikçi yaklaşımı ile sektörün öncü kuruluşu olan Teknopanel, Mersin Fabrikası’nda yenilenebilir enerji çalışmaları kapsamında güneş enerjisini kullanarak kendi enerjisini kendisi üreten bir tesis haline geldi.

Sandviç panel ve EPS ürünleri üretimi ve satışında Türkiye’nin  lider kuruluşu olan Teknopanel, 2005 yılında faaliyete geçen, 34 bin m2 alan üzerinde faaliyetlerini sürdüren genel merkez Mersin Fabrikası’nın çatısına kurduğu Güneş Enerjisi Santrali sayesinde kendi enerjisini kendisi üretirken doğaya zarar vermeden, çalışmalarını sürdürüyor.
Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde ilk GES tesisini kuran Teknopanel, 2017 yılında 6.460 adet güneş panelini, 12 bin m2’lik çatı yüzeyine kurulan güneş enerji santrali ile 1.713 kWp tesis gücünden yılda yaklaşık 2.414.000 kWh elektrik üretiyor. GES Tesisi ile ilgili bilgiler veren Teknopanel Genel Müdürü Orhan Kahveci, “Proje büyüklüğü 1.713 kWp olan GES Tesisimizde 63 adet inverter bulunmakta. 2017 yılından bu yana kendi enerjimizi kendimiz üretiyoruz. Yıllık ortalama 2.414.000 kWh elektrik üretimimiz bulunmakta. Güneşten gelen enerjiyi fotovoltaik modüllerin ve diğer ekipmanların kurulumu sayesinde elektrik enerjisine çeviriyoruz. Süreklilik arz eden doğal süreçlerden elde edilen enerjiyi, üretim hatlarımıza yansıtarak doğanın gücünü kullanıyoruz. Üretimdeki en önemli maliyet kalemlerinden biri olan enerji giderinden tasarruf ediyor, dışarıya bağımlılığı azaltıyor, milli ekonomiye katkıda bulunuyoruz” dedi.
 
 ‘Yenilenebilir enerjinin tükenmesi mümkün değil’
 “Yılın neredeyse tamamında güneş alan bir şehirde, Mersin’de yaşıyoruz ve doğanın bize verdiği bu imkânı değerlendirerek, en doğru şekilde kullanmak zorundayız” diyerek sözlerini sürdüren Kahveci, “Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisinin insanoğlu tarafından tüketilmesi mümkün değil. Elektrik enerjisi, doğada bol ve sürekli olan güneş ışınlarının fotovoltaik güneş pillerinin üzerine güneş ışınlarının düşmesi ile üretilir. Biz Teknopanel olarak uzun süren incelemelerimiz sonrasında gelecek nesillerin enerji ihtiyacını karşılayabilmek ve çevreye verilen zararı en aza indirgemek için tesisimizin çatısında boş duran alanlara GES kurdurduk ve diğer fabrikalarımıza da kurmayı planlıyoruz” ifadesini kullanarak Teknopanel yönetiminin sürdürülebilir çevre politikası kapsamında tüm faaliyetlerinde kaynakların verimli kullanımının en önemli ilke olduğunu belirtti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat