ÜST BANNER

Sivil Toplum Torbaya Sığmaz❗

Okunma: 9847
Genel 28 Aralık 2020 11:49
Videoyu Aç Sivil Toplum Torbaya Sığmaz❗
A
a

Sivil toplum örgütleri insan hakları, kadın, LGBTİ+ ve mülteci hakları alanında faaliyet gösteren dernekler yeni yasa teklifine karşı "tek imza ile kapatılma riskiyle karşılaşacağı" uyarısı yaptı.

Siyil toplum örgütlerince yayınlanan ortak bildiride;
“TBMM bütçe görüşmeleri sonrasında mecliste görüşmelerine başlanan yasa önerisinin ismi; “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Yasa”. İlk bakışta çok anlamlı ve hepimizin kabul edebileceği bir madde gibi görünmektedir.
Gerekçede ise açıkça bu yasa teklifinin “Yardım Toplama Kanunu ve Dernekler Yasası’nda değişiklik yapılarak, denetimlerin artırılması ve idari yaptırımların daha etkili uygulanmasına yönelik hükümler düzenlemek” amacı ile kaleme alındığı belirtiliyor.43 maddeden oluşan bu teklifin 7. Maddesinden başlanarak ‘Dernekler Yasası ve Yardım Toplama Kanunu’na ek yaptırımlar getiriliyor.
Üye aidatları ile ayakta duran derneklerin suç örgütlerini besleyecek kadar ne finansmanı ne de niyeti vardır. Bu yasa teklifi ile asıl amacın, “mal varlığını dondurma” ile sınırlı olmayıp keyfi bir biçimde dernek yönetimlerini görevden alarak ya da idare eliyle faaliyetlerine son vererek çalışamaz hale getirme girişimi olduğundan kuşkulanmaktayız.
Yapılmak istenen nedir? İfade ve örgütlenme özgürlüğü önüne konulan engellere bir yenisi ekleniyor. Olağanüstü halin fiilen sürdüğü ülkemizde, bu kez de yasalar üzerinden yeni yaptırımlarla korku duvarı pekiştiriliyor.
Bu değişiklik Anayasa’nın; 33.(Dernek Kurma Özgürlüğü), 13. (Temel Haklar ve Özgürlüklerin, Demokratik Toplum Düzenine ve Ölçülülük İlkesine Aykırı Olamayacağı), 17 (Kişi Dokunulmazlığı), 35. (Mülkiyet Hakkı), 36. (Hak Arama Hürriyeti) maddelerine aykırıdır. Ayrıca usulüne uygun kabul edilen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ‘Adil Yargılanma Hakkı’ (6. Madde) ve 1 No’lu Protokole de(Mülkiyet Hakkı)uygun değildir.
Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edilip Meclisimizde görüşmelerine başlanan bu teklif son kertede Cumhurbaşkanlığı veya İçişleri Bakanlığına, istenmeyen STK’ya adeta kayyum atama yetkisi verir durumdadır.
“Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Önlenmesi Hakkında Kanun Teklifi” elbette önemlidir. Ancak yasalarla güvence altına alınan bireysel haklarımıza dokunmamalıdır. Bu nedenle teklif yeniden düzenlenerek uluslararası anlaşmalara ve Anayasaya uygun halde sunulmalıdır” ifadelerine yer verildi.
 
MERSİN KENT KONSEYİ 
MEZİTLİ KENT KONSEYİ
YENİŞEHİR KENT KONSEYİ
TARSUS KENT KONSEYİ
TMMOB MERSİN İL KOORDİNASYON KURULU
TÜRKİYE DEVRİMCİ İŞÇİ SENDİKALARI KONSFEDERASYONU MERSİN ŞUBESİ
MERSİ KÜLTÜR VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ
MERSİN YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLERİ DERNEĞİ
MERSİN TABİP ODASI
TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ MERSİN ŞUBESİ
MERSİN SANAYİCİ VE İŞ İNSANLARI DERNEĞİ
KA-DER MERSİN ŞUBESİ
TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ MERSİN ŞUBESİ
MERSİN BAROSU KADIN HAKLARI MERKEZİ
YENİDEN SOSYOLOJİ DERNEĞİ
CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ
MERSİN LİONS KULÜBÜ
ANKA ÜRETEN KADIN DERNEĞİ
ÇAMLIBEL LİONS KULÜBÜ
GÜNEBAKAN KADIN DERNEĞİ

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat