ÜST BANNER

Seçer: “Bizi Çarpan 341 Milyon Liralık Bir Kur Farkı Var”

Okunma: 7767
Siyaset 30 Kasım 2021 11:53
Videoyu Aç Seçer: “Bizi Çarpan 341 Milyon Liralık Bir Kur Farkı Var”
A
a

Başkan Seçer, MESKİ’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı sunumda, tamamlanan, devam eden ve planlanan yatırımlarla ilgili detaylı bilgiler verdi. Yatırım programında 149 projenin bulunduğunu belirten Başkan Seçer, “149 projenin tamamlanan 65’inin bize parasal olarak yansıması 357 milyon 347 bin 414 TL. Şu anda devam eden 52 projenin parasal tutarı 663 milyon 97 bin 480 TL. 2024’e kadar planlanan yatırımlarımız toplam 32 projede 1 milyar 590 milyon 266 bin liralık parasal tutara sahip” dedi. Seçer, 5 yılın sonunda yaklaşık 2,5 milyar liralık yatırım yapacaklarını da kaydederek, “Her yıl yatırımlarımızı artırarak devam ediyoruz” dedi.

Yönetime geldiklerinde MESKİ’nin 750 milyon TL civarında iç borcu olduğunu belirten ve dış borçlarla ilgili de bilgiler veren Başkan Seçer, “O günden bugüne bizi çarpan 341 milyon liralık bir kur farkı var. Yani 341 milyon lira bir para cebimizden kur farklarından dolayı uçmuş gitmiş. Kur farkı olmasaydı 751 milyon 791 bin TL olarak devraldığımız borç, şu anda 958 milyon 195 bin TL’ye çıkmaz, bu borç 618 milyon seviyelerinde kalırdı. Bizim oturduğumuz yerde cebimizdeki parayı eritiyor” diye konuştu.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün Kasım ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın ikinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. MESKİ’nin yatırımlarıyla ilgili ayrıntılı bir sunum gerçekleştiren Başkan Seçer, her yıl yatırımları artırdıklarını, 5 yılın sonunda yaklaşık 2,5 milyar liralık yatırım yapacaklarını söyledi. Seçer, ekonomideki dengesizlikler nedeniyle dış borçlarda 341 milyon liralık kur farkıyla karşı karşıya bulunduklarını da vurguladı.
 
“Devam eden 52 projenin parasal tutarı 663 milyon 97 bin 480 TL”
Başkan Seçer, Meclis’te yaptığı sunumda tamamlanan, devam eden ve hayata geçirecekleri yatırımlarla ilgili bilgiler verdi. Yatırımların rakamsal boyutunu da Meclis üyeleriyle paylaşan Seçer, “Bizim toplamda stratejik planda performansımızı etkileyecek, yatırım programımızda yer alan 149 projemiz mevcut. Şu ana kadar 65 projemizi bu yılın 10. ay sonu itibariyle tamamlamış bulunmaktayız. Yani geçtiğimiz Ekim ayının sonu itibariyle bu vereceğim rakamlar geçerlidir. Bu 149 projenin tamamlanan 65’inin bize parasal olarak yansıması 357 milyon 347 bin 414 TL. Şu anda devam eden yatırımlarımızda 52 projemiz var. Bunların bir kısmı bitmiş, bitmek üzere ya da bir kısmı da önümüzdeki süreçte peyderpey tamamlanacak olan yatırımlar. Bu 52 toplam projenin de parasal tutarı 663 milyon 97 bin 480 TL. Devam eden yatırımlara da bu yıl içinde, 2020 yılı içerisinde ayırdığımız ödenek miktarı 428 milyon 244 bin lira. 2024’e kadar planlanan yatırımlarımız toplam 32 projede 1 milyar 590 milyon 266 bin liralık parasal tutara sahip” dedi.
 
“Kurumda mali disiplini sağlama cihetine gittik”
Tamamlanan, devam eden ve planlanan yatırımları üst üste topladıklarında 5 yılın sonunda yaklaşık 2,5 milyar liralık yatırım yapacaklarını kaydeden Seçer, “2 milyar 610 milyon 711 bin liralık yatırım planlanmaktadır. Biz 2019 yılı Nisan ayında yönetime geldik ve bizim hazırladığımız bütçe yatırım programını uygulamaya koymadık. Hazır bulduğumuz bir program üzerinden çalışmalarımızı yürüttük. O yıl bazı hususlarda beklemeyi tercih ettik ve bu bekleme sadece o projelerin uygunluğu, uygun olmadığı yönündeki kararsızlığımız değil, ortaya çıkan şartlardan da kaynaklandı. Kurumda mali disiplini sağlama cihetine gittik” diye konuştu.
 
“Her yıl yatırımlarımızı artırarak devam ediyoruz”
2020 yılında pandemi olmasına rağmen yatırımların toplam bütçeye oranının % 30 seviyelerine çıktığını anlatan Seçer, “İçinde bulunduğumuz yıl tamamlandığında yaklaşık olarak yatırımlarımızın toplam bütçeye oranı % 40 seviyesine yükselecek. Geçen yıla göre 10 puanlık bir artış, 2019’a göre de 13 puanlık bir artış söz konusu olacak. Gelecek yıl bütçede de yaptığımız değerlendirmelerde bundan yola çıkarak, yapacağımız çalışmalarda, yatırımlarımızın toplam bütçeye oranını % 46 olarak hedefliyoruz. Bu tabi ki bu yıldan öngörü rakamları. 2023 yılında bu oranı % 49’a çıkartıp, önemli bir mesafe almak istiyoruz. Yine 2024’ü programlarken; ki seçim yılına gireceğiz; yine % 49 seviyelerinde bir oran elde edeceğimizi düşünüyorum. Demek ki biz her yıl artırdığımız yatırımlarla yatırımların toplam bütçeye oranını artırıyoruz. Yani her yıl yatırımlarımızı artırarak devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“Yüzde 98 parasal gider bütçesinde gerçekleşme öngörülüyor”
Yıllar itibariyle gelir bütçesinden de bahseden Başkan Seçer, “2017’de biz yönetimde değildik. Gelir bütçesi tahmini gerçekleşme oranı yüzde 77 seviyelerinde kalmış. Bu 2018 yılında yüzde 75’e düşmüş. 2019 yılında yönetime geldiğimiz ilk yıl biz bunu bizim yaptığımız bir bütçe olmamasına rağmen yüzde 80 seviyelerinde gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 95 seviyelerine çıktı. Bu yıl da yıl sonu itibariyle yüzde 88’ler olacağını öngörüyoruz” dedi. Seçer, 2017’de yüzde 83, 2018’de yüzde 85, 2019’da yüzde 76 olan gider bütçesinin gerçekleşme oranının 2020 yılında yüzde 89’a çıktığını ifade ederek, 2021 yılı sonunda bu oranının yüzde 98 olarak gerçekleşmesinin öngörüldüğünü söyledi.
 
“Kasım 15’ten bugüne girdi maliyetlerimizde ortalama yüzde 9 fiyat artışı oldu”
2019 yılı Kasım Ayı Genel Kurulu’nda yapılan fiyat düzenlemelerinin 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girdiğini hatırlatan Başkan Seçer, yaptığı sunumda giderlerin fiyat artışlarından etkilenme oranlarını tek tek anlattı. Başkan Seçer, şunları söyledi:
“Ortalama fiyat artışı bu 2 yıllık süreç içerisinde yüzde 52.29. Bugün itibariyle biz bu teklifi Genel Kurul’a sunduğumuz Kasım 15’te, yani yaklaşık bundan 15 gün önce sunduğumuzda bu oran yüzde 43’tü. O günden bugüne yaklaşık olarak girdi maliyetlerimizde ortalama yüzde 9 fiyat artışı oldu bu 15 günlük süreç içerisinde. Şu anda da geldiğimiz nokta yüzde 52.23. Bizim fiyat tarifemizde yer alan ay bazlı enflasyon oranının fiyata yansıtılmasından kaynaklı ki o yapılan düzenlemede enflasyon ne olursa olsun yüzde 1’in üzerinde buraya uygulanamıyordu ya da buraya yansıtılmıyordu. Ondan dolayı da yüzde 18.47’lik bu ay başı itibariyle, yani Kasım ayı sonu itibariyle bir artış olmuş ve bu fiyatlara yansımış. Bunu giderlerimizdeki fiyat artışlarından düşersek yani yüzde 52.29 düştüğümüz takdirde demek ki 2 yıl önce yaptığımız düzenleme koşullarından, girdi maliyetleri açısından hala yüzde 33.82 gerideyiz. Yeniden değerleme oranı geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yayınlandı. 2020 yılında yeniden değerleme oranı yüzde 9.11’di. Bu yıl yeniden değerleme oranı yüzde 36.20 olarak tekrar açıklandı. Bu her ikisinin toplam aldığımız zaman yüzde 45.31’lik devletin resmi kurumlarının, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yeniden değerleme oranları toplamı bizim girdi fiyat artışlarımızın yüzde 52.29 olduğu noktada yüzde 45.31. Enflasyon farklarından su bedellerine yansıyan oran ise yüzde 18.47.”
 
“341 milyon liralık bir kur farkı var”
Borç stok durumundan da bahseden Başkan Seçer, yönetime geldiklerinde MESKİ’nin 750 milyon TL civarında iç borcu olduğunu belirterek; dış borçla ilgili de bilgiler verdi. Başkan Seçer, “Çünkü o günden bugüne bizi çarpan 341 milyon liralık bir kur farkı var. Yani 341 milyon lira bir para cebimizden kur farklarından dolayı uçmuş gitmiş. Kur farkı olmasaydı 751 milyon 791 bin TL olarak devraldığımız borç, şu anda 958 milyon 195 bin TL’ye çıkmaz, bu borç 618 milyon seviyelerinde kalırdı. Maalesef ekonomideki dengesizlikler; kur farkındaki artışlar; aşırı fiyat hareketleri… Girdi maliyetlerinde aşırı artış var. Bizim oturduğumuz yerde cebimizdeki parayı eritiyor” dedi.
MESKİ’nin 2,5 yıldır bu şartlar altında yatırım yapmaya çalıştığını vurgulayan Seçer, “Sizlerden destek almaya çalışıyor. Zaman zaman borçlanma taleplerinde sorunlar yaşanıyor. Ama Anamur’dan Tarsus’a kadar, Mut’tan Çamlıyayla’ya kadar 13 ilçemizde her noktada içme suyu yatırımlarımızı, atıksu arıtma tesisleri ve kanalizasyon yatırımlarımızı, bunun yanında yağmur suyu hatları ya da şebekelerinde yatırımlarını ki bunu Mersin Büyükşehir Belediyesi ile bir protokol çerçevesinde yerine getiriyor. MESKİ, bütün bu görevlerini harfiyen yerine getirmek için mesai arkadaşlarımızla beraber gecesini gündüzüne katan bir kurumumuzdur” diye konuştu.
 
“Akşamdan sabaha yatırım kararı verip bütçe hazırlamıyoruz”
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarını yapabilmesi, hizmetlerini eksiksiz sürdürebilmesi için gerçekçi bir bütçe yapılması gerektiğini dile getiren Seçer, “Biz bu bütçeleri yaparken, akşamdan sabaha yatırım kararı verip o yatırımlar çerçevesinde bir bütçe hazırlamıyoruz. 2019 yılında yönetime geldiğimizde, biz bir stratejik plan sunumu yaptık. Bu stratejik planı da Meclis’e sunduk. Buna bağlı olarak, yatırım programlarımızı belirledik. Performans programımızı ortaya koyduk. Hepsi bunların birbirine bağlı” dedi. Başkan Seçer, MESKİ’nin bir kamu kurumu olduğunu vurgulayarak, “Elde ettiği gelir su bedellerindendir. Atıksu vergisindendir. İller Bankası’ndan kendisine aktarılan paydır ki toplam gelirleri içerisinde bu rakam çok düşüktür. Bu gelirler çerçevesinde cari harcamalarını yapacak. Personel ve sermaye giderlerini, yatırımlarını buradan karşılayacak” dedi. 
 
“Maliyetlerimiz 43’lerden 52’lere çıkıyor”
1 Ocak 2020 şartlarına dönebilmek için su bedellerinde yüzde 27’ye varan fiyat değişikliği yapmaları gerektiğini ifade eden Başkan Seçer, buna rağmen vatandaşa yük olmadan, en minimize koşullarda hizmetlerinin karşılığını almak istediklerini söyledi. Seçer, şöyle devam etti:
“Ama ‘bunu benim yapmam mümkün değil’ dedim. ‘Makul bir seviyede yatırımlarımızı engellemesin, vatandaşlarımızı üzmeyelim, en asgari düzeyde ne yapabiliriz? Bunları konuşalım’ dedim. Aynı şeyleri o zaman konuştuk. O konuştuğumuz günden bugüne 15 gün geçti. Maksimum 20 gün geçti. Enflasyon farkı artmış, çünkü geçen ayın, demek ne kadar yüksek enflasyon var. yüzde 16’lık fark yüzde 18’e çıkıyor, 1’i geçmemek kaydıyla aldığımız ama maliyetlerimiz 43’lerden 52’lere çıkıyor. Bunu anlatmak istedim. Şimdi biz şu anda yangın yerini anlatmaya çalışırsak, o resmi çizmeye çalışırsak genel politikaya gireceğiz. Genel gelişmeleri konuşacağız. Demir fiyatlarını, döviz kurlarını, faiz oranlarındaki düşüşü ve yükselişi, ekonomik modeldeki yöntem sıkıntısını; iş buna gittiği zaman bu işin altından kalkamayız. Bu nedenle biz bu tarifeyi uygulamayı uygun gördüğümüzü söylemek istiyorum.”
 
“Elektrikte 3’te 1 oranında tasarruf sağladık”
Elektrik zamlarına dikkat çeken bir Meclis üyesinin konuşmasının ardından Başkan Seçer, “Biz daha önce elektriğe katır yükü ile para veriyorduk. Bir anlaşma yaptık. Teknik olarak da saatlerimizde, statülerinde düzeltmeler yaptık. Çok ciddi, 3’te 1 oranında tasarruf sağladık” bilgisini paylaştı. Elektrik ve doğal gaza yapılan zamların konuşulduğu Meclis’te Başkan Seçer, “Allah’tan biz odunları hazırladık. Soğuklarla beraber halkımıza yakacak olarak odun dağıtacağız” duyurusunda bulundu.
 
“Asgari ücrete gelecek zam 2 katı dahi olsa bu tahribatı önleyemez”
Ekonomik sürece dair görüşlerini de paylaşan Başkan Seçer, “Samimi görüşümü söyleyeyim mi? Asgari ücrete gelecek zam 2 katı dahi olsa Türkiye’nin bugün başına gelen bu tahribatı önleyemez. O insanların geçimini sağlayamaz. Kesinlikle kafamızı hiç kumun içerisine gömmeyelim. Ekonomik dengeler alt üst olmuş. 2 bin 825 TL asgari ücret, buna gülerler. Şuna da çok kızıyorum. Dolar bazında Avrupa ülkeleri ile Euro ile dolarla mukayese ediyorlar. Almanya’da, İsviçre’de, Hollanda’da ya da batılı ülkelerde asgari ücretin döviz karşılığını siz TL’ye çevirdiğiniz zaman burada en yüksek meslek grupları o parayı alamıyor. Şimdi birbirimizi kandırmayalım. Tahribat çok büyük. Yani çok böyle Polyannacılık falan da oynamayın. Sokağa çıkalım, bir bakalım” dedi.
Cumhur İttifakı’na mensup bir Meclis üyesinin “Türkiye siyaseti yapmıyoruz. Burası şov yeri değil” sözleri üzerine Başkan Seçer, “Hayat pahalılığından bahsediyorlar. Ne şovu kardeşim! Ülke bitmiş, sen neden bahsediyorsun? Ben Belediye Başkanıyım. Belediye Başkanı gibi davranıyorum. Provoke etmiyorum ortalığı. Bütün halk senin gibi iktidarın nimetlerinden faydalanmıyor. Zor geçiniyor” diye konuştu.
 
“Türkiye’deki merkezi yönetim ekonomiyi iyi yönetememiş”
Başkan Seçer, kötü yönetimin sorumluluğunun bürokratlarda olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:
 “Ortada yatan bir gerçek var; şu anda burada bize halkın durumunu aktarmaya çalışan Sayın Meclis üyelerinin yönetimindeki Türkiye’deki merkezi yönetim, ekonomiyi iyi yönetememiş, ortalıkta dengeler allak bullak olmuş, şu anda Maliye Bakanı, Hazine Bakanı konuşamaz hale gelmiş, bu konuda bir beyanat veremez hale gelmiş. Bırakın Sayın Maliye Bakanı, Hazine Bakanı’nı dikkat ederseniz Türkiye’de ortaya çıkan her sorunu bürokratlar konuşur hale gelmiş. Sizler seçilmişsiniz, bunu unutmayın. Buradaki bürokratlar atanmış, buradaki farkınız bu. Eğer biraz demokrasi bilinciniz varsa, biraz siyaset bilginiz varsa bu farkı görmeniz lazım. Ortaya çıkan tablo bürokrat sorunu değildir. MESKİ batarsa sorumlusu benim. MESKİ hizmet yapamazsa sorumlusu bürokrat değildir, sorumlusu benim. Ülke batarsa sorumlusu bakanlar değildir. Ülke çökerse sorumlusu atama bakanlar değildir, atama Valiler, Kaymakamlar, bürokratlar değildir. Seçilmiş parlamentonun iktidar milletvekilleri ve Cumhurbaşkanıdır. Seçilmiş olan makamlar bunlardır. Şimdi sen buraya oturacaksın, bana akıl vereceksin. Bana akıl niye veriyorsunuz? Aklınızı kendinize saklayın. Üst üste bu zamları yapmayın. ‘İnsanlar çok sıkıntılı. Biz bunu izah edemiyoruz. Sokağa çıkamıyoruz’ deyin. Bunu da diyorsunuz. Siz ne yapıyorsunuz? Yurtiçi üretici fiyat endeksini 36.2 olarak revize etmişsiniz; 9.11’den 36.22’ye çıkarmışsınız.”
 
“Ufak tefek tadilatlarla 2022 yılındaki tahribatı örtmeye çalışıyorum”
Ekonomik olarak yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen hizmet yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Başkan Seçer, “Ben bunun altından nasıl kalkarım diye çaba sarf ediyorum, zam yapmamayı düşünüyorum, zam yapmamak istiyorum ama bütün bu olumsuzluklara rağmen bunu düşünürken ufak tefek tadilatlarla 2022 yılındaki tahribatı örtmeye çalışıyorum, yaramı sarmaya çalışıyorum. Böyle bir şey olmaz yani bu Meclis fesh olsa vallahi rahat edeceğim” dedi.
Ülke gündeminde erken genel seçim tartışmaları sürerken, Mersin Büyükşehir Meclisi’ni tekrar seçime taşıma isteğini dile getiren Başkan Seçer, “Siz buna genel seçimde cesaret edemiyorsunuz, gelin Mersin’de Meclisi tekrar seçime taşıyalım. Haydi hodri meydan. Biz de kurtulalım. Mersin halkı da kurtulsun. Yatırım yapamıyorsun, iş yapamıyorsun. Meclis’te huzurlu çalışamıyorsun. Biz birebir de toplantılar yaptık. O dört duvar arasında konuşulanları burada anlatmak istemiyorum. Siyasi ahlakıma aykırı. Zannedersiniz ki ortalık toz pembe, MESKİ, belediye kötü yönetiliyor, bir Lale Devri yaşanıyor, özel uçaklarımız var, makam arabalarımız var, karun gibi ortada geziyoruz, yiyoruz, içiyoruz. Böyle bir şey yok” dedi.
 
“Girdi maliyetlerindeki artışın, dövizdeki dengesizliğin müsebbibi ben değilim”
Enflasyon farkının ve fiyat artışlarının, dolardaki, dövizdeki dengesizliğin müsebbibinin kendisi olmadığını kaydeden Seçer, “Bakkal tabela asmış: ‘Sevgili müşterilerim lütfen benimle kavga etmeyin. Bu zamların raflardaki bu etiketlerin sorumlusu ben değilim.’ diyor. Ben de size söylüyorum; sevgili vatandaşlarım, sevgili Meclis üyeleri, lütfen benimle kavga etmeyin. Ortaya çıkan bu enflasyon farkının, bu fiyat artışlarının, girdi maliyetlerindeki artışın, dolardaki, dövizdeki dengesizliğin müsebbibi ben değilim. Benden şapkadan tavşan çıkarmamı beklemeyin. Ben gerçekçi konuşmak zorundayım” dedi.
Başkan Seçer, her şeye rağmen yatırım yapmak istediklerini, her kuruşun hesabını bildiklerini belirterek, “Biz halkımızı düşünen bir yönetimiz. Biz israf yapmayan bir yönetimiz. Her kuruşun hesabını yapan bir yönetimiz. Gümbür gümbür hizmet yapan bir yönetimiz. 10 senedir havaalanı bitmedi. Otoyol, Çeşmeli hattı bitmedi. Evvela onları bitirecektiniz. 15 senedir sahil projesi, sahil bandı projesi masalıyla uyutuluyor Mersin. Oraları bitireceksiniz. Bak ben yapıyorum. Atıksu da yapıyorum. Metro da yapıyorum. Yol da yapıyorum. Kanalizasyon da yapıyorum” diye konuştu.
 
“Ben sizden şunu beklerdim: Mersin’in yönetilmesine ortak olmak”
Enflasyonun bir neden, faizin ise bir sonuç olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Ben sizden şunu beklerdim. Gerçekten çok büyük dalgalanmalar oldu. Bunu hiçbirimiz arzu etmezdik. Bunu Meclis’te tartışma konusu bile yapmayalım. Gelecek dönem aylık enflasyon oranını yansıtalım. Geçmişe dönük ciddi tahribatlar olmuş. Bunu resmi rakamlar da veriyor, MESKİ de veriyor.  Hiç olmazsa 10 puanlık bir kısmını verelim, halka da hep beraber anlatalım. Ben sizden de bunu beklerdim. Mersin’in yönetilmesine ortak olmak, sorunlarına çözüm olmak, samimi olmak buradan geçer. Sizin söylediğiniz başka uygulamanız başka” dedi.
 
“Ayağı sakat bir bütçe olmuştur”
Genel Kurul’da MESKİ’nin ücret tarifesine ilişkin madde reddedilirken, 2022-2024 Dönemi Bütçe Tasarısı ile oy çokluğuyla kabul edildi. Başkan Seçer, “Kurumumuza hayırlı uğurlu olsun. Ama problemli bir bütçe olmuştur. Ayağı sakat bir bütçe olmuştur. Mevzuat gereği gelir azaltıcı ya da gider arttırıcı konuda herhangi bir karar almamız, değişiklik yapmamız mümkün değildir. Bu açıdan teknik bir sorun oluşmuştur. Bunun tabi ki hukuk yollarıyla çözümü için gerekli girişimlerde bulunacağız” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat