ÜST BANNER

Sarıkeçili Yörük Türkleri’nin Yardımına AKUT Mersin Ekibi Yetişti

Okunma: 10220
Genel 28 Aralık 2020 12:29
Videoyu Aç Sarıkeçili Yörük Türkleri’nin Yardımına AKUT Mersin Ekibi Yetişti
A
a

AKUT Mersin Ekibi, kış aylarını geçirmek üzere yaylalardan sürüleri ile birlikte Aydıncık ilçesine dönen Sarıkeçili Yörük Türkleri’nin göç yolunda kaybolan 2 keçiyi bulunduğu 50 metrelik uçurumdan kurtararak sahibine teslim etti.

AKUT Arama Kurtarma Derneği Mersin Ekibi, kent genelinde operasyonlarını sürdürüyor. 2020 yılında çıktığı 22 operasyonda 1 kazazedenin kurtarılmasına, 12 hayvanın sahibine teslim edilmesine ve 1 kazazedenin de cansız bedeninin bulunmasına yardımcı olan AKUT Mersin Ekibi, son olarak Sarıkeçili Yörük Türkleri’nin yardımına yetişti. Kış aylarını geçirmek için İç Anadolu Bölgesi’nden sürüleri ile birlikte Aydıncık ilçesine dönüş yolunda olan Sarıkeçili Yörükleri’nin göç yolunda kaybolan 4 keçisinden 2’si AKUT Mersin Ekibi’nin operasyonu ile kurtarıldı. Kent merkezinden yaklaşık 200 kilometre mesafede gerçekleştirilen operasyonlakurtarılan keçiler, sağlık kontrollerinin ardından sahibine teslim edildi.
 
Keçiler 50 metrelik sarp uçurumdan kurtarıldı
Mut ilçesindeki operasyon ile ilgili bilgi veren AKUT Mersin Ekip Lideri Doğan Göktekin, “Sarıkeçili Yörüklerimiz Aydıncık ilçesine dönüş yolundayken 4 keçisi kayboluyor. Uzun bir müddet bölgede arama yapıyorlar ama kayıp keçileri bulamıyorlar. Daha sonra bölgeden geçen bir vatandaş uçurumdan gelen keçi sesini duyuyor. Bunun üzerine keçilerini arayan kişilere haber veriliyor. Bölgeye intikal ettiklerinde 50 metrelik sarp uçurumda mahsur kalan keçiye ulaşamıyor ve bizden yardım istiyorlar. Biz de 5 gönüllümüz ile kısa süre içerisinde bölgeye giderek mahsur keçileri kurtarmak için iple erişim tekniği ile operasyon yaptık. Keçi uzun bir süre aç ve susuz kaldığı için oldukça bitkin düşmüştü. Gerekli müdahaleleri yaptıktan sora güvenlik önlemlerini alarak keçiyi uçurumdan kurtardık” dedi ve vatandaşlarımızı, canlılarımızı ve doğamızı korumak için operasyonlarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat