ÜST BANNER

Sağlıkçılar İsyanda: “Öfkeliyiz; Çünkü Tükendik! Çünkü Ölüyoruz!”

Okunma: 7759
Sağlık 2 Ocak 2021 22:50
Videoyu Aç Sağlıkçılar İsyanda: “Öfkeliyiz; Çünkü Tükendik! Çünkü Ölüyoruz!”
A
a

Sağlık meslek örgütleri, sağlık çalışanlarının sorunlarına ve ölümlere dikkat çekmek için Türkiye genelinde eş zamanlı olarak, basın açıklaması yaptı. Ortak açıklamada sağlık çalışanları, “Sağlık emek, meslek örgütleri ve tüm sağlık çalışanları adına, size ‘Artık yeter daha fazla eksilmek istemiyoruz’ diyoruz. Bizler yaşamak, yaşatmak istiyoruz!” mesajını dile getirdi. Bugüne kadar Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden 310 hekim ve sağlık çalışanı da anıldı.

Mersin Tabip Odası,  Mersin Eczacı Odası, MAHDER, SES Mersin Şubesi, Genel Sağlık İş  Mersin ve Birlik Dayanışma Sendikası ile sağlık alanındaki birçok örgütlenme, alanlara inerek tüm sağlık çalışanları adına “Artık yeter daha fazla eksilmek istemiyoruz.  Bizler yaşamak, yaşatmak istiyoruz” diye haykırdı. Eş zamanlı olarak Mersin, Van, Diyarbakır, Samsun, İzmir, Hatay, Bursa, Aydın ve Adana gibi çok sayıda ilde açıklama yapan sağlık çalışanları, pandemi sürecinde hayatını kaybeden 310 hekim ve sağlık çalışanını andı.
“Öfkeliyiz; Çünkü Tükendik! Çünkü, Ölüyoruz!” Sloganı ile tüm illerde eş zamanlı olarak alanlara çıkan sağlık meslek örgütlenmeleri, yaptıkları açıklamada, “Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü tarihten çok önce, sağlık emek ve meslek örgütleri olarak halkımızın sağlığı için, sağlık çalışanlarının sağlığı için size uyarılarda bulunduk. Bilimin, aklın yolunu gösterdik. Bizleri dinleyin dedik. Ama siz aklı, bilimi ve bizleri dinlemeyerek hem halkımızın hem de sağlık çalışanlarının hayatını tehlikeye attınız. Siyasi ve ekonomik kaygılarla aldığınız kararlar, ötesinde alamadığınız kararlar yüzünden binlerce insanımızı, yüzlerce sağlık çalışanımızı kaybettik. Kaybetmeye de devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“Yaşam Hakkı İhlal Edildi”
Açıklamada;
“Her gün açıkladığınız sayıların her biri bir candı; anneydi, babaydı, çocuktu, eşti, dosttu. Bu canlarımızı sizin yanlış pandemi yönetiminiz nedeniyle kaybettik. Bu ölümlerin önemli bir bölümü önlenebilir ölümlerdi ve siz önlemediniz, önleyemediniz. En temel hakkımız olan "yaşam hakkımızı" ihlal ettiniz.
Salgının başından beri sürekli şeffaflık istedik ama hiçbir bilgiyi bizlerle paylaşmadınız. Halkın sağlığını değil, ekonomik çıkarları öncelediniz. Bilim insanlarının önerilerine ve kararlarına kulaklarınızı tıkadınız. Salgından politik başarı hikayesi çıkarmaya çalıştınız. Salgın konusunda doğruları söyleyen kim varsa terörist ilan ettiniz. Geldiğimiz noktada maalesef haklı çıkmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Ekonomik ve siyasi kaygılarla aldığınız kararlardan dolayı yitirdiğimiz binlerce canın, yüzlerce sağlık çalışanının hesabını kim verecek?
Kişisel koruyucu malzeme herkes için ücretsiz ve adil olarak karşılanmalı, dağıtılmalıdır dedik ama ne yurttaşlarımız ne de sağlık çalışanları maskeye ulaşabildi. Beş maskeyi dağıtamadınız, yurttaşlarımız ve sağlık çalışanları kişisel koruyucu malzemeleri çok daha yüksek fiyatlarla, yarattığınız karaborsadan temin etmek zorunda kaldılar. Yaşanan kaos bizleri maalesef haklı çıkardı.
Aylar öncesinden grip aşısı konusunda uyardık, gerekli çalışmaları yapın dedik. Grip salgınıyla birlikte COVID-19 yıkıcı bir etki yapar dedik. Tüm toplumun aşılanması gerekirken, temin edilen aşı sayısı risk gruplarının hemen hiçbirine yetmedi. Sağlık çalışanlarını bile risk grubunda saymadınız. Yurttaşlarımız, yaşanan bu kaosun içinde aşı bulabilmek için ASM'ler, eczaneler, hastaneler arasında dolaştı durdu. Yarattığınız bu kaos yurttaşlarımıza sağlık sorunu, sağlık çalışanlarına da şiddet olarak döndü. Aşının bizler için bir hak, sizler için bir ödev olduğunu söyledik ama siz ödevinizi yapmadınız.
COVID-19 sağlık çalışanları için bir meslek hastalığı sayılmalıdır dedik. Siz samimiyetsiz, ciddiyetsiz şekilde konuyu bulandırdınız. Biz yasa istiyoruz dedik, siz sağlık çalışanlarıyla alay edercesine, bir sayfalık yazıyla kamuoyunu yanıltmayı seçtiniz. Bizlerin, hukukçuların, milletvekillerinin anlattıklarını dinlemeyip sağlık çalışanlarını oyaladınız.                     
Mersin Şehir Hastanesi'nde çalışan 17 acil uzmanından 10'u, pratisyen hekimlerden de 6'sı bu ay içerisinde COVİD'e yakalandılar, ayrıca acil pratisyen hekimleri kritik alanda çalışmaya başladılar. Bunun bir sonucu olarak Şehir Hastanesi idaresi çocuk acil hekimlerini yetişkin acile, çocuk uzmanlarını da çocuk acil nöbetlerine yerleştirdi. Biz bu önlemin adaletsiz olduğunu ve çocuk uzmanlarına karşı yapılmış bir haksızlık olduğunu düşünüyoruz. Bu sorun gerek uzman hekimlerle ve gerekse meslek örgütleri ile ve sendikalar aracılığı ile çok daha adaletli bir şekilde çözülebilir. Geçen hafta yaptığımız görüşme çağrısına bir an önce yanıt beklemekteyiz.     
    2020 yılını geride bıraktığımız bu günlerde sizleri tekrar ve daha güçlü uyarıyoruz. Ekonomik çıkarları ve siyasi kaygılarınızı değil halkımızın ve bizlerin sağlığını önceleyin. Salgın yönetiminde aklı, bilimi ve bizleri dinleyin. Önlenebilir her ölümün sorumlusu sizsiniz. Yaşam hakkımızın ihlaline karşı sessiz kalmayacağız. 
 Pandeminin başından bu yana yaşamını kaybeden yurttaşlarımızın yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yitirdiğimiz tüm sağlık çalışanlarını bir kez daha saygıyla anıyoruz. Onlar hastalarının sağlığı için kendi canlarını hiçe saydılar ama sizin yönetememeniz yüzünden hayatlarını kaybettiler. Sağlık çalışanlarını ve vatandaşlarımızı kaybettiğimiz, yanlış sağlık politikaları sonucu ölümlerle ve tükenmişlikle geçen bir yılı geride bırakıyoruz ama tükenmememiz için, ölmememiz için yılın değil sizin zihniyetinizin değişmesi gerektiğini biliyoruz. 
Sağlık emek, meslek örgütleri ve tüm sağlık çalışanları adına, size "Artık yeter daha fazla eksilmek istemiyoruz" diyoruz. Bizler yaşamak, yaşatmak istiyoruz!” denildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat