ÜST BANNER

Pandemi Gölgesinde Tıp Haftası

Okunma: 7730
Sağlık 5 Mart 2021 10:59
Videoyu Aç Pandemi Gölgesinde Tıp Haftası
A
a

Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu 14 Mart Tıp Haftası dolayısıyla basın açıklaması yayınladı. 2021 yılı Tıp Haftasının pandeminin gölgesinde kutlanıldığını ifade eden açıklamada aynı zamanda etkinlik takvimi de yayınlandı.

 
 
Açıklamada, “Yaklaşık 20 yıldır bir kutlamadan ziyade mücadele haftasına dönüşen 14 Mart, bu sene her zamankinden daha sıkıntılı bir süreç ile karşı karşıya bıraktı bizi. Mersin’de dokuzu hekim, 20 sağlık çalışanını pandemide yitirdik ve bu anlamda bu yıl biraz da onları anmaya, isimlerini yaşatmaya, aileleri ile birlikte olmaya çalışacağız” ifadelerini kullanıldı.
Tabip Odası yayınladığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“2021 yılının Tıp Haftasını pandeminin gölgesinde kutluyoruz ne yazık ki. Tüm dünyayı kasıp kavuran, bir buçuk milyondan fazla kişinin ölmesine neden olan bir salgınla karşı karşıyayız ama neden bu salgını yenemedik? Neden bir yıl geçmesine rağmen 12 bine yakın günlük vaka sayısı ile karşı karşıyayız? Neden nüfusumuzun yüzde 3’ü çift doz aşılamaya ve henüz yüzde 10’u tek doz aşılamaya kavuşmuş durumda? Her şeyden önemlisi bu sıkıntılara rağmen neden yanlış açılma politikaları ile vatandaşı karşı karşıya bırakıyoruz?
Ne yazık ki pandeminin başından bu yana süren yanlış sağlık politikalarına devam ediyoruz ve 1 Mart günü ilan edilen yanlış açılım programlarıyla önümüzdeki ayları da pandemiye kurban edeceğimizden ciddi endişelerimiz bulunmaktadır.
Yeni alınan kararlardan biri olan okulların açılması, yapılması gereken şeylerden biriydi ancak öğretmenlerin aşılanmadığı, milli eğitim çalışanlarına yönelik bir tarama programının ortaya konmadığı, özellikle kamu okullarının kaderine terkedildiği bir dönemde bu yanlış politikaların canımızı çok yakacak sonuçlar doğurması kaçınılmazdır.
Salgının halen etkisini sürdürdüğü bugünlerde,  biz sağlık çalışanları 14 Mart Tıp Haftası etkinliklerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Yaklaşık 20 yıldır bir kutlamadan ziyade mücadele haftasına dönüşen 14 Mart, bu sene her zamankinden daha sıkıntılı bir süreç ile karşı karşıya bıraktı bizi. Mersin’de dokuzu hekim, 20 sağlık çalışanını pandemide yitirdik ve bu anlamda bu yıl biraz da onları anmaya, isimlerini yaşatmaya, aileleri ile birlikte olmaya çalışacağız.
Ekteki programdan da anlaşılacağı üzere yapacağımız söyleşilerde pandeminin neden olduğu halkın ve sağlık çalışanlarının sorunlarına yönelik çözümler aramaya, alternatif öneriler sunmaya çalışacağız.
Tüm sağlık çalışanlarını ve halkımızı bu etkinliklerimize katılmaya, katkı sunmaya ve bizimle birlikte olmaya çağırıyor, hepimizin Tıp Haftasını kutluyoruz.”

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat