ÜST BANNER

MEÜ Eczacılık Fakültesi Öğrencileri Beyaz Önlüklerini Giydi

Okunma: 7340
Eğitim 19 Aralık 2021 16:40
Videoyu Aç MEÜ Eczacılık Fakültesi Öğrencileri Beyaz Önlüklerini Giydi
A
a

MEÜ Eczacılık Fakültesi tarafından “Beyaz Önlük Giyme Töreni” etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinliğe; Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Akdeniz Belediye Başkanı Ecz. Mustafa Gültak, Yenişehir Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Özyiğit, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmiye Canacankatan, Dekanları, Güney Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Emin Burak Yılmaz, 25. Bölge Mersin Ecza Odası Genel Sekreteri Ecz. Volkan Yıldız, akademik, idari personel ile Eczacılık Fakültesi öğrencileri ve aileleri katıldı.
MEÜ Akdeniz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Daha sonrasında Eczacılık Fakültesi öğrencileri Ece Atıcı ve Arda Vural bir müzik dinletisi gerçekleştirdi.
Eczacılık Fakültesinin, sağlık zincirinin en güçlü halkalarını yetiştiren ve ciddi başarılara imza atmış bir fakülte olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, eczacılık mesleğinin çok önemli ve kutsal bir meslek olduğunu, öğrencilerimizin de bütün enerjilerini bu kutsal meslekte iyi bir yere gelmek için harcamaları gerektiğini söyledi.
MEÜ’nün yaklaşık 50 bin kişilik büyük bir aileye sahip olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Mersin Üniversitesi olarak, artık gençlik zamanını yaşayan ve en verimli döneminde olan bir üniversiteyiz. Türkiye’nin en yeşil kampüslerden birisine sahibiz. Kampüsümüzde doğal hayatı koruyoruz ve tüm bunların hepsi bizim gurur duyduğumuz konular. 207 üniversite arasından 14. sırada yer alıyoruz ve hızla da gelişmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. 
Törenin gerçekleştiği Akdeniz Kültür Merkezi’ni Mersin’e kazandırmaktan dolayı büyük bir gurur duyduklarını da ifade eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Akdeniz Kültür Merkezi’nin 1650 kişilik oturma kapasitesine sahip, görüş açısı ve akustiği ile de Türkiye’nin sayılı salonlarından biri olduğunu ve böylesi önemli bir salonda Eczacılık Fakültesinin beyaz önlük giyme törenini gerçekleştirmekten dolayı mutlu olduğunu ifade etti.
Eczacılığın kadim bir meslek olduğunu söyleyen Akdeniz Belediye Başkanı Ecz. Mustafa Gültak, “Hastalar, doktorlardan daha çok eczacılar ile her şeylerini konuşurlar. Bu durum da sizleri geliştirecektir. Güzel bir mesleğiniz olacak. Mersin Üniversitesi de iyi akademisyen ve öğrenci yetiştiren bir üniversite. Üniversite günleri, güzel ve eğlenceli günlerdir. Bu günlerin keyfini çıkarmanızı diliyor, eğitim hayatınızda hepinize başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.
Böylesine güzel bir günde öğrencilerimizle bir arada olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Yenişehir Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Özğiyit, Mersin’in dört merkez ilçesinin ikisini eczacıların yönetmesinin, öğrencilerimiz için bir avantaj olduğunu söyledi. Beyaz önlük giyme töreni ile mesleğe ilk adımlarını atan öğrencilerimizi tebrik eden Abdullah Özyiğit, öğrencilerimize bundan sonraki hayatlarında başarılar diledi.
Eczacılık Fakültesinin, akredite edilmiş ve güçlü bir akademik kadro ile faaliyetlerine devam eden bir fakülte olduğunu ifade eden Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmiye Canacankatan, “Fakültemiz, mesleki etik ve bilimsel değerlere sahip nitelikli eczacılar yetiştiriyor. Her mesleğin zorlukları vardır ama sağlık alanında çalışıyorsanız, hataların telafisi olmayabiliyor. Bu nedenle, kendinizi her zaman geliştirmelisiniz. Bugüne kadar 754 eczacıyı mezun ettik. Üniversite olarak mezuniyet sonrasında da sizlerin her zaman yanınızdayız. Şimdiden sizlerle gurur duyuyor, fakültemizden mezun olurken güzel anılar biriktirdiğiniz, sağlıklı mutlu ve başarı bir eğitim süreci geçirmenizi diliyorum” dedi.
Eczacılık Fakültesinin henüz genç bir fakülte olmasına rağmen, önemli başarılar elde etmiş bir fakülte olduğunu ifade eden Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nefise Özlen Şahin, “Beyaz önlüklerinizi giyerek, yeni bir hayata başlayacaksınız. Önlük; dürüstlüğün, asaletin, saflığın, alçak gönüllü olmanın, sorumluluğun ve tüm insanlara hizmet etmenin sembolüdür. Sizler de sağlık ordusunun birer neferi olarak, yılmadan dürüstçe çalışmalısınız” dedi.
Güney Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Emin Burak Yılmaz ve 25. Bölge Mersin Ecza Odası Genel Sekreteri Ecz. Volkan Yıldız da, öğrencilerimizin her türlü sorunlarında yanlarında olduklarını ve Üniversitemiz Eczacılık Fakültesi ile olan iş birliklerini her zaman devam ettireceklerini ifade etti ve tüm öğrencilerimize bundan sonraki eğitim ve meslek hayatlarında başarılar diledi.
Kendi öğrencilik deneyimlerini aktaran Eczacılık Fakültesi öğrenci temsilcisi Ayberk Bolat ise, öğrencilere hayallerinin peşinden sonuna kadar gitmelerini ve mesleğe ilk adımı attıkları bu özel günde anın tadını çıkarmalarını tavsiye etti.
Konuşmaların ardından, Eczacılık Fakültesi öğrencilerine; Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Akdeniz Belediye Başkanı Ecz. Mustafa Gültak, Yenişehir Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Özyiğit, öğretim üyelerimiz ve eczacılar tarafından beyaz önlükleri giydirildi.
Beyaz önlük giyme töreni, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat