ÜST BANNER

Mersin Tabip Odası: “Hükümet Aklımızla Oynamaya Devam Ediyor”

Okunma: 7249
Güncel 1 Haziran 2021 21:06
Videoyu Aç Mersin Tabip Odası: “Hükümet Aklımızla Oynamaya Devam Ediyor”
A
a

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, salgının tırmanan seyrine karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı önlemin sadece sokağa çıkma yasağı olduğunu belirterek; “Hükümet aklımızla oynamaya devam ediyor” dedi. Antmen alınması gereken önlemleri sıraladı.

Cumhurbaşkanı tarafından dün açıklanan yeni pandemi tablosu ve yeni tedbirlerin açıklanmasından sonra bugün konuya ilişkin Mersin Tabip Odası basın açıklaması düzenledi. Tabip Odası adına basın metnini okuyan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen “Cumhurbaşkanı tarafından dün açıklanan pandemi tedbirleri nedeniyle çok sayıda basın mensubu arkadaş arayarak özellikle Mersin ile ilgili görüş sormuşlardır” dedi.
Kontrollü normalleşme başladığından bu yana yaptıkları uyarıları kimsenin dikkate almadığını söyleyen Antmen, “Aslında dün Cumhurbaşkanı’nın Türkiye ve Mersin ile ilgili söyledikleri “malumun ilanı”. Zira “kontrollü normalleşme” başladığından bu yana yaptığımız uyarıları ne sağlık bakanlığı, ne İl Pandemi Kurulu ve ne de İl Hıfzıssıhha Kurulu duymuyor ve görmüyor.
Şu an Türkiye’nin nüfusunun yüzde 80’inin yaşadığı 58 il çok yüksek riskli iller arasında ve ne yazık ki bu tabloda Mersin de var. Diğer illerin Pandemi Kurulları nasıl çalışıyor çok fazla bilgimiz yok ancak en son 25 Mart 2021 tarihinde ilimizde toplanan Mersin İl Pandemi Kurulu, Mersin’de pandeminin ne kadar güzel yönetildiğini, her şeyin güllük gülistanlık olduğunu ve tüm tedbirlerin alınması nedeniyle Mersin’in vaka oranının yüz binde 80’e düştüğünü basın ile paylaşmak için yapıldı. Ve ne yazık ki kurula yazılı olarak verdiğimiz, aşağıda sizlerle paylaşacağımız önlemler tartışılmadı” dedi.
Cumhurbaşkanı tarafından önerilen tek ek önlem ise çok yüksek riskli illerde cumartesileri de sokağa çıkma yasağı diyen Antmen, “Biz hükümetin aklımızla oynamaya devam ettiğini düşünüyoruz ve kamuoyunun bilgisine sunmak üzere pandemi kuruluna yazılı olarak önerdiğimiz önlemleri sizlerle de paylaşmak istiyoruz” diyerek önlemleri şöyle sıraladı:
Verilerin paylaşımı şeffaf olmalı. Bu veriler; Mersin ilindeki pozitif vakaların ilçelere ve yaş, cinsiyet, mesleğe göre dağılımı, kaç kişiye test yapıldığı, mutant virüs sayısı, kaç kişinin hastaneye yatırıldığı ve yoğun bakımlara yatan hasta sayısı, gerek hastanelere yatışlarda ve gerekse pozitif vakalarda aşılı olanlarla olmayan farkını içermelidir.
Filyasyonda ve tedavide yaşanan sorunların giderilebilmesi için, meslek odaları (özellikle sağlık meslek odaları olan Tabip Odası, Eczacı Odası, Diş Hekimleri Odası ve Veteriner Hekimler Odası), sağlık sendikaları ve 1. 2. 3. basamak temsilcilerinin Sağlık Müdürlüğü koordinasyonu ile periyodik bir araya gelmelerinin sağlanması.
Vatandaşın düzenli bilgilendirilmesi ve güveninin kazanılması ve bu şekilde aşı tereddüdünün yok edilmesi için toplu taşıma ve toplu çalışma alanlarında düzenli bir faaliyeti belediyelerle organize olarak yapmak.(Bildiri dağıtımı, afiş asma, bilbordlardan duyuru yapılması vb)
Yüz yüze eğitimin bundan sonra aksamaması için okullarda her türlü tedbirin alınması, okullardaki filyasyona yönelik daha somut adımların atılması, öğretmenlerin ve diğer milli eğitim çalışanlarının çok acil aşılanmasının sağlanması“ diyerek önerdikleri önlemleri bizlere sundu.
Bu önlemlerin acilen yerine getirilmesi ve ayrıca test sayılarının arttırılması gerektiğini söyleyen Antmen, “temaslıların izole edilmesinde kişinin keyfiyetine bırakılmaksızın çok daha özenli olunması gerektiğini düşünüyoruz. Aksi takdirde önümüzdeki sürecin çok daha karanlık olması kaçınılmazdır“ diyerek basın açıklamasını bitirdi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat