ÜST BANNER

Mersin Tabip Odası: "Asistan Hekimler Tükendi, Farkında mısınız?"

Okunma: 7899
Sağlık 26 Eylül 2021 20:19
Videoyu Aç Mersin Tabip Odası: "Asistan Hekimler Tükendi, Farkında mısınız?"
A
a

Mersin Tabip Odası, Mersin Tıp Fakültesi’ndeki çalışan sorunları ile ilgili olarak; “Asistan hekimler tükendi, farkında mısınız?” açıklamasını yaptı.

Mersin Tabip Odası, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. “Asistan hekimler tükeniyor, farkında mısınız?”, “Artık yeter, asistan hekim köle değildir, emeğimizin karşılığını istiyoruz” pankartları açıldı.
Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan tüm hekimlerin ve özellikle de asistan hekimlerin sorunlarının artmaya devam ettiğini belirten Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, geçen yıl benzer sorunlarla basının ve kamuoyunun karşısına çıktıklarını, çözülmesi gereken sorunları ve çözüm önerileri sunmalarına rağmen bir sonuç elde edilemediğini savundu.
O günden bu yana ne asistan hekimlerin ve ne de diğer sağlık çalışanların özlük, ekonomik ve sosyal haklarında istenen düzelme olmadığının altını çizen Antmen, şunları söyledi:
“Asistan hekimler bir yandan eğitimleriyle diğer yandan mesaileri sırasında yapmak zorunda kaldıkları işlerle uğraşırken hak ettikleri ödemeleri alamamak, angarya işlerle uğraşmak ve bunların sonucunda yeterince eğitim alamamak gibi sorunlar karşısında tükenmişlik yaşamaya başladılar. Bu sorunların önemli bir kısmının ne hastane idaresinden, ne dekanlıktan ve ne de rektörlükten kaynaklanmadığını, son 18 yıldır sürmekte olan Sağlıkta Dönüşüm Programına bağlı olduğunu bilmekteyiz. Ancak Sağlıkta Dönüşümün getirdiği yüklerin yanı sıra idarenin de çözmesi gereken sorunlar olduğunu, burada bu sorunların çözümü için bulunduğumuzu duyurmak istiyoruz.”
 
Antmen, asistan hekimlerin sorunlarını şöyle sıraladı:
“- Son 8 aylık performans hak edişlerinin ödenmemesi,
-  Nöbet ücreti almayan bölümlerde asistanlar tarafından çalışılan aylık 80 saate kadar eğitim dışı rutin işler için yapılan fazla mesailerin ek ücretlerinin ödenmemesi
- Covid ek ödemelerinin yapılmaması
- Başhekimlik tarafından bölüm içi nöbetçi sayılarının düşürülerek asistan üzerinden kemer sıkma politikasıyla asistanların iş yükünün artırılması.
- Nöbet ücretlerinin düzensiz yatırılması”
Antmen, sorunların çözümüne ilişkin önerilerini ise şöyle aktardı:
“-Ödenmeyen performans ücretlerinin ivedilikle ve bundan sonraki aylarda düzenli ödenmesi
- Ek mesai yapan bölümlerin mesai ücretlerinin ödenmesi
- Covid ek ödemelerinin yapılması
- Nöbetçi asistan sayılarının bölüm içi iş kapasitesine göre arttırılarak iş yükünün azaltılması
- Nöbet ücretlerinin her ay düzenli ödenmesi”
 
“Ortak uyarı eylemleri düzenleyeceğiz”
Antmen, dile getirdiği sorunların daha önce de açıklanan sorunlar olduğunun da altını çizerek şunları söyledi:
“Bu sorunların çözülmemesi ve giderek zorlaşan çalışma koşulları nedeniyle hekimler artık başka ülkelerde çalışmayı gündeme almaktadır ve bu da ciddi bir beyin göçüne yol açmaktadır. Mersin Tabip Odası olarak önerdiğimiz çözümler yerine getirilmediği takdirde önümüzdeki günlerde TTB ile ortak uyarı eylemleri düzenleyeceğimizi bugünden bilgilerinize sunuyor, idareyi, YÖK'ü ve Sağlık Bakanlığını göreve davet ediyoruz.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat