ÜST BANNER

Mersin OBM’den ORİKEM Projesi

Okunma: 7296
Eğitim 11 Mart 2021 11:52
Videoyu Aç Mersin OBM’den ORİKEM Projesi
A
a

Ormanlarımızı; korumak, izlemek, yasa dışı faaliyetleri engellenmek, orman suçlarına karşı anında ve olay yerinde müdahale edebilmek amacıyla ORIKEM (Ormanları İzleme Koruma Entegre Müdahale) Projesi kapsamında; Mersin Orman Bölge Müdürlüğünde yerli ve milli yapay zeka ile suç tespiti yapan fotokapanlar kullanılmaya başlandı.

Mersin Orman Bölge Müdürlüğünde, Orman Genel Müdürlüğü OZM Dairesi Başkanlığı tarafından, fotokapan kullanım, işletme ve teknik eğitimleri, Orman Koruma Şube Müdürü Kamuran Birinci ve ORİKEM Koordinatörü Yazgı Coşgun Polat tarafından verildi.
Eğitime bölge müdürlüğü OZM Şube Müdürü Veysel Önen, şube teknik elemanları, 8 orman işletme müdürlüğünün işletme müdürleri, işletme Müdür yardımcıları, işletme şefleri ile işletme müdürlüklerinin teknik elemanları katıldı.
Kesme, nakil, açma, otlatma, taşıma, kaçak avlanma vb. orman suçlarında koruma sağlayan fotokapanlar ile aynı zamanda insan, kaynak ve zaman tasarrufları da sağlanıyor.
Fotokapanlar ile orman sahaları 7-24 izleniyor. Hareket ve ısı sensörlerinden sağlanan görüntü ve videolar, M2M (makineler arası haberleşme) aktarılıp yapay zekâ tarafından işlenmekte ve ilgili orman işletme şefine gerçek (eş) zamanlı olarak gönderiliyor.
Yerli ve Milli Yapay Zekâ destekli fotokapanlarda insan, hayvan, araç ve iş makinesi türüne göre alarm oluşturma özelliği bulunuyor. Aynı zamanda orman suç aletlerini, canlı-cansız nakil vasıtalarını tanımlayarak öncelikli alarm sınıfları oluşturularak ve plaka tanımlama yapılıyor.
Taşra teşkilatında kurulumu gerçekleştirilen fotokapanlar ile orman suçlarının oluşması büyük oranda engellenip, yasadışı orman faaliyetleriyle olay yerinde anında müdahale sağlanıyor. Düzenlenen suç zaptlarında, fotokapanlardan elde edilen görüntüler suç delili olarak kullanılıyor.
Orman Genel Müdürlüğü merkezinde, ORİKEM canlı izleme ve yönetim odası kurulmuş olup taşra teşkilatlarındaki fotokapanların yönetimi, kontrolleri ve teknik desteği sağlanıyor. Aynı zamanda suç görüntülerinin kayıtları da tutuluyor.
Tıpkı Amazon Yağmur Ormanlarında ses sensörleri ile elde edilen bilgilerin, yapay zeka algoritmaları ile işlenip insan kaynaklı tahribatların gerçek zamanlı belirlenmesi gibi ormanlarımıza kurduğumuz yerli ve milli yapay zeka destekli fotokapanlar ile orman suçlarının oluşmasını engellemede ve anında müdahalede ciddi kazanımlar elde edilmesi de bekleniyor.
Ormanlarda fotokapan kullanımı yaygınlaştıkça, toplumsal karşılığının; bilinç, farkındalık ve caydırıcılık faktörlerinde ölçeklenebilir yükselişi bekleniyor.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat