ÜST BANNER

Mersin’de Erdoğan İçin Küçültülen Meydan Dolmadı, Açılış Gecikmeli Yapıldı

Okunma: 7579
Siyaset 18 Eylül 2021 07:26
Videoyu Aç Mersin’de Erdoğan İçin Küçültülen Meydan Dolmadı, Açılış Gecikmeli Yapıldı
A
a

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin’de beklenen ilgiyi göremedi. Basına açık olarak Cumhuriyet Alanı’nda 16.00’da yapılması planlanan açılış törenine beklenen katılım sağlanmadı. Planlanan saatte boş olduğu gözlenen alanda toplu açılış töreninin 1 saat ertelenmesi dikkat çekti. TIR araçları ve demir bariyerlerle küçültülen Cumhuriyet Alanı, saatler 17.00’yi gösterdiği anda bile dolmadı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplu açılışlar nedeniyle konuşma yapacağı Mersin'de beklenmedik bir manzarayla karşılaşıldı. Geçmiş yıllarda aynı alanı tıka basa dolduran Erdoğan, TIR araçları ve demir bariyerlerle bölünmüş Cumhuriyet Alanı'nı dolduramadı.
Saat 16.00'daki programın 17.00'ye kaydırılmasının sebebinin ilgisizlik olduğu öne sürüldü. 16.00'da çekilen fotoğraf ve görüntülerde neredeyse boş olan alan saat 17.00'de de tamamen dolmadı.
 
Akkuyu’yu Helikopterle İncelemeye Gitti
Geceyi Mersin'de geçiren Erdoğan, gün içinde Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi'nde partisinin Genişletilmiş İl Danışma Kurulu toplantısına katıldı. Erdoğan beraberindeki bakan ve milletvekillerinin de katıldığı basına kapalı yapılan toplantıdan sonra ise Mersin'in Gülnar ilçesi Büyükeceli mahallesinde yapımı hızla süren Akkuyu Nükleer Santrali'ne helikopter ile giderek incelemelerde bulunup Rus yetkililerden bilgiler aldı.
 
Küçültülen Alan Dolmadı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı ve saat 16.00'daki 341 adet ve 3.2 milyar TL'lik yatırım projelerinin toplu açılış programı için Cumhuriyet Alanı düzenlendi. Bir gün önce alanın çevresi ve meydana çıkan yolların tamamı demir bariyerlerle çevrildi.
Bayraklarla süslenen Cumhuriyet Alanı'nın 16.00'da çekilen fotoğraf ve görüntülerde neredeyse boş olduğu gözlendi. Geçmiş yıllarda Erdoğan'ın tıka basa doldurduğu alan bu kez TIR araçları ve demir bariyerlerle küçültmesine rağmen dolmadı.
Demir bariyerlerle çevrili Cumhuriyet Alanı'nın etrafında polis geniş güvenlik önlemleri alırken, alanın etrafında yer alan yüksek binaların damlarına keskin nişancı ve dürbünlü polisler yerleştirildi. Erdoğan gelmeden önce askeri ve polis helikopterleri alanın üzerinde sürekli tur attı.
 
Belediye Personeli Yelekleriyle Katıldı
Bu arada Cumhuriyet Alanı'na AKP'li Akdeniz Belediyesi'nin temizlik işleri bölümü çalışanlarının da kendilerine özgü iş kıyafetleriyle Cumhuriyet Alanı'na gelmeleri de dikkat çekti.
 
Sözcü Muhabirine Akreditasyon Verilmedi
Öte yandan günler öncesinde Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'ne gerekli belge ve negatif çıkan PCR test sonucu belgesini de ulaştıran SÖZCÜ Muhabiri Ali Ekber Şen'in basına açık olan programı takip etmesi için gerekli akreditasyon yapılmadı. Akreditasyon engeline takılan SÖZCÜ muhabiri Ali Ekber Şen, bu nedenle alana giremeden dışarıda görevini yapmak zorunda bırakıldı.
Erdoğan alana gelmeden önce İstiklal Marşı okundu. Mersin Valisi Ali İhsan Su, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan kısa birer konuşma yaptı. Bakan Elvan, 3.2 milyar TL bedeli olan 341 projenin kente kazandırıldığını dile getirerek, hükümet olarak Mersin'e özel bir önem verdiklerinin altını çizdi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saat 17.45'te Cumhuriyet Alanı'na geldi. Erdoğan, Mersin'e yapılan yatırımlardan söz etti.
 
Mersin'i de Mersinliyi de Çok Özlemişiz
"Mersin'i de Mersinliyi de çok özlemişiz" diyen Erdoğan, "Yatırım bedeli 3 milyar 260 milyon lirayı bulan bu eserler arasında eğitimden sağlığa ulaşımdan sanayiye turizme kadar her alanda tesis var. Çeşitli eğitim yatırımlarımızı bugün burada resmen hizmete açıyoruz. Sağlıkta Anamur Devlet Hastanemizin açılışını yapıyoruz, ulaşımda bölünmüş yol ve kavşaklarıyla Mersin- Gözne yolunun açılışını gerçekleştiriyoruz. Erdemli Adalet Sarayı, emniyet müdürlüğü, çevik kuvvet, özel harekat hizmet binası gibi kamu yatırımlarını hizmete alıyoruz. Mersin'in önemli turizm alanlarından, Cennet Cehennem Ören Yeri, Meryem Ana Kilisesi restorasyonu ile Bien Termal Oteli'n ve cuma namazını kıldığımız Emir Sultan Camii'nin resmi açılışlarını yapıyoruz. Özel sektörümüzün Mersin'de 1,2 milyar liralık yatırımla hayata geçirdiği 19 ayrı projenin açılışını da buradan gerçekleştiriyoruz. Tarsus Organize Sanayi bölgemizin 3. kısmı ile Modern Fabrika Yenilik Merkezimizi bugün resmen hizmete veriyoruz. Tüm eser ve hizmetlerin hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

"Ülkemize Sığınan Milyonlarca Mağdura Kucak Açtık"
Mersin Limanı ve Serbest Bölgesinin ülkemizin en önemli dış ticaret merkezlerinden birisi olduğunu vurgulayan Erdoğan şöyle devam etti:
"Bu yılın ilk 7 ayında Mersin'den yapılan ihracat 2,2 milyar doları geçerken bu bölgeden yapılan ithalat da 2 milyar doları bulmuştur. 10 bin kişilik istihdamları ve ocak ağustos döneminde 2,2 milyar dolara yaklaşan ticaret hacmiyle Mersin ekonomimize çok ciddi katkı sağlıyor. Biz de her türlü desteği sağlıyoruz.
Son 1,5 yılda 364 milyon lira kredi ve sigorta desteği verdik, ihracat ve KOBİ'lerimize. 55 bine yakın esnaf ve sanatkarla Mersin bölgenin en hareketli ticaret merkezidir. 26 bin esnafımıza 103 milyon lira gelir kaybı desteği ve 8 milyon kira desteği verdik. Yangın ve sel afetlerinde zarar gören vatandaşlarımızı yalnız bırakmadık. Tahrip olan ev, ahır, seralarını yeniden yaparak kimsenin sahipsiz olmadığını gösterdik. Dünyada iç çatışmalar, sosyal huzursuzluklar ve ekonomik sıkıntılar sebebiyle insanların yerinden edildiği dönemde biz tüm imkanlarımızı vatandaşlarımızın emrine sunduk. Sadece kendi vatandaşlarımızın değil, her şeyini geride bırakıp ülkemize sığınan milyonlarca mağdura kucak açtık. Türkiye üzerine yıkılan bu sorumluluğu tek başına yaşayacak değildir. AB başta olmak üzere yük paylaşması gereken çevrelerin artık somut adımlar atmasının zamanı gelmiştir. Biz kardeşliğimizin insanlığımızın gereğini yaptık, yapmayı sürdürürüz. Önce Irak, ardından Suriye, Libya, Karabağ ve şimdi de Afganistan'da yaşanan trajediler karşısında bizim kadar fedakarlık yapan, kararlı duruş sergileyen hiçbir ülke yoktur."
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat