ÜST BANNER

Nedim İNCE

ZOR DOSTUM ZOR

Geçen hafta Küba gezisinden kısaca söz etmiştim. Gezi yazısı formatında uzunca olanı umarım sizlere ulaştırabilirim.

20 Aralık 2022 20:20
A
a
Küba yeryüzünde Sosyalizmin hüküm sürdüğü neredeyse tek ülke. Üstelik bunu doğal kaynakları kıt, geçmişte iliğine kadar sömürüldüğü için yeterli sermaye birikimi olmayan, sanayisi zayıf, teknolojik bilgi birikimi yetersiz, bu da yetmezmiş gibi Amerika’nın vahşi ablukasında bir ülkede gerçekleştiriyorlar.
Ülkede yaşayanların barınma sorunu büyük ölçüde çözülmüş durumda. Lüks değil, büyük değil ama sağlıklı konutlar inşa edilmiş ülkenin dört bir yanına ve bunlar oturanların mülkiyetinde.
Eğitim anaokulundan başlayıp, üniversite bitene kadar ücretsiz. Okulları derslik olmaktan çıkarmış, hayatın içinde bir eğitim sistemi benimsenmiş. Ailelerin, çocuğumun geleceği ne olacak endişesi yok.
Aile kavramındaki tüm muhafazakar kalıplar kırılmış. İnsanların bir araya gelip aile kurması için özgür iradeleri yeterli. Bu kadın-erkek, kadın- kadın, erkek- erkek olabilir. Ya da anne- çocuk, baba- çocuk; devlet hepsini aile kurumunun içine alıp gerekli yasal çerçeveyi kurmuş durumda.
Özgürlükse özgürlük…
Devletsıfır işsizlik politikası uyguluyor. Bu Kübalılar için harika bir şey. Ancak yeterli iş sahası yaratılamadığı için mevcut işe olması gerekenden fazla insan istihdam ediliyor. Bu da beraberinde verimsizliği de getiriyor.Devlet iş alanlarını arttırarak, teknolojiyi geliştirerek bu açmazdan kurtulmaya çalışıyor.
Ülkenin hemen her yerinde küçük büyük birçok müze var. Çoğu da devlet tarafından desteklenen ücretsiz müzeler. Resim ve seramik çok gelişmiş. Birçok ressam ve seramik sanatçısı sanat galerilerinde esrelerini sergiliyorlar. Turizm sektörü onlar için ayrı bir motivasyon kaynağı olmuş.
Müzik ve dans hayatlarının ayrılmaz bir parçası…
Rahatlıkları, neşeleri, bir biriyle ilişkileri, şakalaşmaları görülmeye değer…
Bir de toplu taşım yeterli hale gelse keyiflerine diyecek olmayacak…
Maslow’un ihtiyaç piramidinin ilk basamakları kusursuz sayılacak bir şekilde tamamlanmış durumda.
Burada aklıma bir karikatür geliyor. Genişçe bir yol. Yolun kenarında bir yaya, yanından geçen bisikletliye bakarak kendini bisiklette, bisikletli yanından geçen motosiklette, motosikletli yanından geçen arabada, arabadaki de az üstünden geçen uçakta hayal ediyor kendini.
Denebilir ki ihtiyaçların sonsuz olduğu kültürel bir şeydir. Diyelim ki bunun evrimsel izdüşümleri yoktur ve Kapitalizm tüketimle ayakta kaldığı için bunu allayıp pullamaktadır da bunun şu anda yaşanan davranışları yönlendirdiği gerçeğini ortadan kaldırmıyor.
Küba’ya gidenler bu gözle bakıyor her şeye ve ‘yoksulluğunu’ görüyor; bol tüketim ürünü satan mağazaların yeterince olmamasını da…
Otomobil modern toplumun vazgeçilmezi olarak benimsetildiğinden azlığını ülkenin geri kalmasına yoruyor.
Bunu sadece turistler düşünse neyse, Küba’da yaşayanlarında gerek gelen turistlerin yaşantılarından ve davranışlarından gerekse televizyon ve internet ile dünyayla ilişkilerinden etkilenmeleri ve benzeri şeyler düşünmeleri, talep etmeleri şaşırtıcı olmayabiliyor.
Yüz yıllar belki de bin yıllardır kafa emeği ile kol emeği tartışması yapılır. Aralarında bir hiyerarşi olup olmadığı, gelir ve toplumsal statü açısından bir fark yaratıp yaratmaması konuşulur, yazılır, çizlir. Yaşadığımız toplumsal gerçek bu farkın olduğunu ortaya koysa da kurumsal alanda bu tartışma sürer gider.
Sosyalizm iddialarında biri emekteki hiyerarşiyi ortadan kaldırmaktır. Onun için de insanların gereksinimlerini karşılayacak yeterli tüketim ürünüüretme amacındadır. Bu gerçekleşebilirse kuşaklar sonrası zihinsel yapıyı değiştirebileceğini varsayar.
Küba dünyada tek Sosyalist ülke, kaynakları kısıtlı, yoksul bir ülke, vahşi bir abluka var, etrafı tüketim çılgını bir dünya ile çevrilmiş, Sosyalist kültürle yeni kuşaklar yetiştirme çabası yoğun bir Kapitalist yaşam tarzı baskısı altında…
Bir de insanın biricik olma arzusu ve toplumda eriyip kaybolma isteği arasındaki sıkışmada dengeyi kurabilecek kadar zamanı geçirememiş Sosyalist bir toplum…
Zor dostum zor…
Küba gezisi Küba’nı dünyadaki dostlarıyla dayanışma içinde bu zorluğu aşacağına dair inancımı pekiştirdi…
Zor oyunu bozacak!
Nedim İnce
Ayvalık / 19. 12. 2022
 
1000
icon
Musa salman 22 Aralık 2022 00:18

👍👏Dileğinize katılıyorum, kaleminiz hep güçlü olsun. 🌹

0 0 Cevap Yaz
Süleyman Toklu 21 Aralık 2022 23:13

Değerli Nedim hocam, gerçekten Küba’nın bu onurlu çabasına Çok saygı duyuyoruz. Küba yönetimi ve Küba halkı bu günkü tek kalmışlıkta sosyalizmi yaşatma ve inşa etme çabası imkansızı yapmak gibi bir şey. Bütün iyi dileklerimizle Kübalıların tabiki yanındayız. Nedim hocam bilgilendirme ve yorumlarınız için çok teşekkürler 🙏

0 0 Cevap Yaz
Zeki Onen 21 Aralık 2022 18:11

👍🏻👏🏻👏🏻

0 0 Cevap Yaz
Emin Güleç 21 Aralık 2022 12:45

Tüketim toplumunu;gerek TV. reklamları, gerek sosyal medya araçları aracılığıyla bizler yaratıp, tutsağı da çocuklarımız, kendimiz oluyoruz. Evimize, ilk çocuğumuz da kola girmez, çocuğa ilaç şişesinden kaşıkla pekmez, bal verirdim. İkincisi oldu, TV. renklendi, kanalları arttı, reklam büyüme alanları oldu. Çocuklar, "Kola istiyor!" seranadına başladı.

0 1 Cevap Yaz
Şenay Topal 21 Aralık 2022 11:14

Küba ile ilgili bir kitap okusam ancak bu kadar bilgilenirdim. Ülkenin kültürünü, ekonomisini, sosyal hayatını, sorunlarını çok güzel yansıtmışsınız. Gözlemin ve kalemin gücü... Nice gezileriniz olsun.

0 2 Cevap Yaz
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat