Son Dakika
19 Aralık 2017 23:05
-A +A
Ahmet LEVENTYÜRÜ

Ahmet LEVENTYÜRÜ

YAŞASIN BÜYÜDÜK

Türkiye Cumhuriyetinin bağımsız, saygın, özerk istatistik kurumu TÜİK'imiz Gayrisafi yurtiçi hasıla üçüncü çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2017 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %11,1 arttığını açıkladı.

Bu muhteşem (!) çift haneli, dünyalar birincisi büyüme açıklaması benim için hiç sürpriz olmadı.
Ekonomik verilere dayanarak yaptığım analizlerden bu çift haneli büyümeyi bekliyor değildim yanlış anlaşılmasın.
Başbakan Binali Yıldırım 7 Aralık tarihli TÜSİAD toplantısında, "Çift haneli büyüme oranları gelirse şaşırmayın" diyerek bu oranı zaten açık etmişti.
Ardından Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek “Türkiye, yüzde 11.1 ile son 6 yılın en yüksek büyümesini gerçekleştirdi” dedi.
Bir başkası çıkıp dünyada ekonomi devlerine fark attığımızı söyledi.
Yandaş TV’lerde boy gösteren uzmanlar “Büyüme ortalaması yüzde2.5 olan AB ülkelerinin dört katından fazla büyüyen Türkiye, söz konusu dönemde G20’de de Çin ve Hindistan’ı geride bırakarak ilk sıraya yerleşti” diye buyurdular.
Yandaş medyadaki köşe yazarlarına baktım “Yaşasın Büyüdük”, “Rekor Büyüme”, “Büyümede 1 Numarayız” gibi gibi yazı başlıkları ilk gözüme çarpanlar.
Üretmeden tüketen bir ülke ne derecede büyür anlayabilmiş değilim.
Tarıma uygun konumuyla birçok avantajı barındıran Türkiye, temel tarımsal ürünlerde bile ithalatçı bir ülke haline getirilince, “geçinemez olan” çiftçi, “kentlere göçerek” köyleri, tarlaları boşalttı. Bu akın, hem kentlerin sosyal hayatında, hem ülke ekonomisinde büyük kara delikler oluşturdu.
“Türkiye’yi doyuran” tarım iflas ettirildi: Yaşasın ithalat!
Türkiye son 14 yılda, Amerika’dan pamuk ve bezelye, Rusya’dan buğday, Fransa’dan arpa, İtalya, Vietnam ve Tayland ve Mısır’dan pirinç, Ukrayna’dan mısır, Sri-Lanka’dan çay, İtalya’dan bakla, Çin’den sarımsak ve kuru fasulye, Panama’dan muz, Meksika’dan nohut, Kanada’dan mercimek ithal etti.
Yine, Türkiye Etiyopya ve Bangladeş’ten kuru fasulye, Japonya’dan ayçiçeği, Yunanistan’dan pamuk, Lüksemburg’dan buğday ithal eden bir ülke haline geldi.
Hayvancılık sektöründe dışa bağımlılık artarken, sığır ithalatında dünya ikincisi ve Avrupa lideri Türkiye, Bulgaristan’dan saman ithal ediyor.
"Tüketiciye ucuz et yedireceğiz" denilerek Türkiye Cumhuriyeti, Et ve Süt Kurumu ile piyasaya müdahale adı altında Amerikalı, Latin Amerikalı ve Avrupalı çiftçinin etini Anadolu'ya pazarlıyor. Türk çiftçisi ise, üretimden koparılarak göçe ve iflasa sürükleniyor.
Tüm bu gerçekler göz önüne alınırsa üretmeden nasıl büyüdük?
Bizim cebe fazladan giren para yok ama çıkan para var.
Zamlar otomatiğe bağlanmış.
Adamlar hep bir ağızdan bağırıp duruyor: “Yaşasın büyüdük.”
Bir ara inanır gibi oldum.
Koştum maaşımı aldığım bankanın ATM’sine.
Kartı soktum çıkardım. Baktım benimki büyümemiş!
Ya sizinki!....
İletişim: 05326059506

Anahtar Kelimeler : YAŞASIN BÜYÜDÜK,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!