ÜST BANNER

Nedim İNCE

UÇURTMA

Bahar ne güzel bir mevsimdir. Hele kırlarda hele de köylerde.

5 Nisan 2022 20:21
A
a
Gelin sizi bu hafta köyüme,  çocukluğumdaki köyüme, lezzeti hala damağımda çocukluk anılarıma götüreyim.
Doğanın döngüsünde İlkbahar, uyanışın, kendini üretmenin mevsimidir büyük oranda. Açan çiçekler, yeşeren kırlar, yapraklanan ağaçlar, uzaklardan gelen leylekler hep bunun müjdecisidir.
Köylerde de büyük bir hareketlilik başlar; Kışın ataleti yerini Baharın hareketine bırakır. Tarlalar sürülür, tohumlar ekilir, hayvanlar yeşil çimenlerle buluşturulur.
Çocuklar ise bir sene önceden sazlıklardan kesip tavan aralarında sakladıkları kargıları görmek için sabırsızlanmaya başlarlar. Havalar yeterince ısınır ve baharın o nefis esintisi kendine hissettirmeye başlayınca heyecan iyice artar: kargılar yeterince kurumuş mudur?
Ve uçurtma zamanıdır.
Zaman uçurtmanın mevsimi bahardır.
Kargılar tavan aralarından indirilir, kınnaplar sedir altlarından çıkarılıp balmumundan geçirilir. Bakkal işini bilir; rengarenk yağlı kağıtları çoktan hazır etmiştir. Harçlığı olan çocuklar beğendikleri renkleri kapış kapış alır; olmayanlar ise sağlam eski gazete kağıtlarının peşine düşer.
Kışın iyice kurumuş ve sağlamlaşmış olan kargılar, ölçülüp biçilip dikkatle kesilir. Yapılmak istenen uçurtmanın şekli ve büyüklüğüne göre hazırlanmış kargı parçaları, ortalarından açılan delikten, ağaç dallarından özenle hazırlanmış bir çubuğa yerleştirilir. Kınnap ile bağlanıp sağlamlaştırılır. Uçlara yakın çentiklenmiş kargılar kınnapla bir birine bağlanarak uçurtmanın iskeleti çatılır.
Uçurtmanın iskeleti hazırdır artık. Sıra onu rengarenk yağlı kağıtla giydirmeye gelir. Kağıtlar büyük bir dikkatle kesilir, annelerden kaçırılmış unlardan yapılan hamurlarla iskeletin kınnaplarına yapıştırılır. Artık hayranlıkla seyredilen uçurtma durmaktadır sedir üzerinde.
Şimdi sıra kuyruğuna gelmiştir. Orada da tüm yaratıcılık kullanılır ve renklerin dansı sağlanır rengarenk kağıtlarla. Kuyruk uçurtmanın uçabilmesi için şarttır. Onun sağladığı denge ile düzenli bir şekilde havalanabilir zira… Ağır olursa kuyruk, yük olur, yükselmesini zorlaştırır uçurtmanın; hafif olursa, ilk hafif türbülansta dengeyi sağlayamaz ve fıldır fıldır dönerek uçurtma; yeryüzüne, ağaca, tele, dama, direğe çakılır. Daha çocukluğunun ilk yaratıcılıklarında dengenin önemini kavrarlar tüm uçurtma üstatları.
Kuyruk takılınca bir başka güzellik dolar odaya. Sıra yaratıcılığın sonsuzluğunda uçurtma gövdesinin çeşitli eklerle süslenmesine gelir. Ve güzellikte sınır olmadığı bir kez daha görülür.
Çocuk sabırsızlanır, uçurtma sabırsızlanır, rüzgar sabırsızlanır, gökyüzü sabırsızlanır…
Önemli son bir şey kalmıştır: Uçurtmayı gökyüzünde tutacak kınnabın bağlanacağı gövdedeki üçgenin iyice terazilenmesi… Zira gökyüzüne ne kadar çok yükseğe çıkacağını ve ne kadar dengeli olacağını bu son ayar belirleyecektir.
Bir tören havasında ve büyük bir gururla üretilen uçurtma ile sokağa çıkılır. Gökyüzünü süsleyen uçurtmalar göz ucuyla şöyle bir süzülür ve keyifli bir gülümsemeyle uçurtmanın kuyruğu açılarak bir arkadaşa tutturulur. Kınnap bir miktar açılıp rüzgara karşı koşmaya başlanır. Nazlı uçurtması nazlanmadan gökyüzüne doğru şahlanır; “daha fazla kınnap daha fazla kınnap” diye haykırarak iyice yükselir ve diğerlerinin şenliğine şenlik katar…
Yeryüzünde, ellerinde uçurtmalarının ipleri olan çocukların coşkusu, gökyüzündeki uçurtmalarla buluşur;  rüzgar daha bir keyifli eser, dünya daha bir güzel olur…
Dr. Nedim İnce
Ayvalık / 05. 04. 2022
 
1000
icon
Semra 13 Nisan 2022 08:20

Nedim bey , yazının enerjisi , keyfi bana hüzün verdi.... Ne yazık ki biz şehirli çocuklar böyle mutlulukları çok az yaşadık . O günlerin mutluluğunu yaşatan bir yazı olmuş kaleminize sağlık

0 0 Cevap Yaz
Süheyla Doğan 11 Nisan 2022 00:47

Harika bir yaxı olmuş yine:) Ellerinize sağlık.

0 0 Cevap Yaz
Musa salman 6 Nisan 2022 21:39

Uçurtmalarımız, uçurtma hevesimiz hep daim kalsın👍👏🌹

0 1 Cevap Yaz
Sinan 6 Nisan 2022 12:00

Çocukl duygularının ne kadar da benzeştiği,bizi anılarımıza götüren bir yazı…benzer duyguları “uçurtma avcısı” kitabında da görüyoruz👏👏👏

0 1 Cevap Yaz
Yusuf Yücel 6 Nisan 2022 11:21

Uçurtmaları Vurmasınlar. Bendeki ilk çağrışım.. Kalemine sağlık Arkadaşım..

0 1 Cevap Yaz
Muzaffer ÖZKAN 6 Nisan 2022 11:17

Tütün dizmek için babamızın pazardan aldığı kınnap yumaklarını habersizce alır uçurtma için kullanırdık. Ne günlerdi...

0 0 Cevap Yaz
Rahmi Uygun 6 Nisan 2022 10:25

Günaydın ! Çok güzel bir yazı olmuş.Eline,diline sağlık!

0 1 Cevap Yaz
AHMET LEVENTYÜRÜ 5 Nisan 2022 20:32

Nerde şimdi uçurtma uçuracak alanlar? Hazırladığımız üç kargıyı ortadan terazisini sağladıktan sonra altıgen şeklinde bağlayıp hazırladığımız güzelim uçurtmaları evimizin çevresindeki geniş alanlarda uçurmanın keyfine doyum olmazdı. Bir an 60'lı yılların başlarına gittim valla...

0 1 Cevap Yaz
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat