Son Dakika
2 Kasım 2017 07:38
-A +A
Nedim İNCE

Nedim İNCE

ÜÇ GENCECİK DOKTOR İNTİHAR ETTİ

Son günlerde intihar haberleri sıklıkla yer almaya başladı gazetelerde, radyolarda, televizyonlarda ve sosyal medyada.

30 Ekim’de üç gencecik hekimin intiharı, bir salgının ilk sinyalleri şeklinde değerlendirilebilir.
Ülkemizin siyasi, sosyal ve ekonomik koşulları ne yazık ki insanların yaşam enerjilerini tüketen, sevinçlerine izin vermeyen, karamsarlığı besleyen, umudu öteleyen bir hal aldı.
Hekimlerde bir de bunlara dozu ve sıklığı gittikçe artan sağlıkta şiddet, mesleğin değersizleştirilmesi, sağlığın özel, kamu her alanda ticarileşmesinin getirdiği iş yükü yanı sıra özlük ve sosyal haklarda kayıpların ötesinde belirsizlikler de eklenmekte ve aynı gün üç genç hekimi yaşamlarını sonlandırmaya kadar götürmektedir.
Bundan sonrasını Harf Tamircisi sitesinden Dr. Mehmet Uhri devam etsin.
 
“Bugün 30 Ekim 2017. Bugün gencecik üç hekim intihar etti. 
Yaklaşmakta olduğunu gördüğümüz, olmasından ürktüğümüz ancak çaresizce beklediğimiz, bu değil miydi? Günden güne artan intiharlar ve intihar haberlerinin neredeyse sıradanlaştığı bir gündeme hızlıca yuvarlanıverdik. Durum o kadar ayyuka çıktı ki; intihar edenler toplumun yetişmesi için kaynaklarını aktardığı, ailelerinin üstlerine titrediği, gecesiyle gündüzüyle çok zor bir eğitimden geçip yetişen doktorlar olmaya başlayınca mızrak çuvala sığmaz oldu. 
Doktorlar intihar ediyor. Hem de umut dolu bir gelecek için yıllarını verdiği zorlu sınavlar ve eğitimlerden geçtikten sonra tükenmişlik içinde hayatlarından vazgeçiyorlar. Üstelik bu durum henüz sadece buz dağının görünen yüzünü işaret ediyor. 
Farkında mısınız? Canlarımızı, hayatına kıymayı düşünecek kadar tükenmişlik yaşayan veya eyleme kalkışmaya cesaret edemeyen o bezgin hekimlere emanet ediyoruz. 
Ülkenin geleceği olan insanların, ülkenin yarınlarının böylesine tükenmişlik içinde hayattan kolayca vazgeçebilmelerini sağlayan ortamın sorumlusu hepimiziz. Geleceğimiz ölürken sesini çıkarmadan öylece durup “ben ne yapabilirim ki?” şaşkınlığı içinde duranlar da dahil olmak üzere hepimiz bu akıl tutulmasının sorumlusuyuz. 
Dahası, intihar eğilimi hekimlerle sınırlı da değil. Toplumun geneline yayılan ve istatistiklere de yansıyan intihar olayları biraz da dini nedenlerle kısa sürede örtbas etmeye çalışılmasa sorunun kontrol edilebilir boyutları aşmakta olduğu ortaya çıkacak. 
Sosyologların “anomi” olarak tarif ettiği ve insanları bir arada tutan ortak değerlerin yitirilmesi biçiminde tanımlanan bir toplumsal hastalığa tutulduğumuzun çoğumuz farkındayız. İyi kötü bizleri bir arada tutan “eşitlik, özgürlük, demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı, insan onuruna saygı” gibi insanlığın ortak aklının ürünü kavramlarda bile uzlaşamadığımızı görmek zorundayız. 
Anomi yaşanan toplumlarda intihar salgınlarının kaçınılmaz olduğunu bilen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanları ise bir süredir böyle bir salgına hazırlıklı olunması konusunda seslerini duyurmaya çalışıyorlardı. Halk sağlığı yasası olmasına karşın yıllardır mecliste görüşülmeyi bekleyen ancak türlü saiklerle gündeme gelmeyen ruh sağlığı yasası olmayan bir toplum olmanın utancı hepimize yeter. 
Canlarımızı emanet ettiğimiz gencecik hekimlere tutunacak ortak değer bırakmayıp tükenmişliğe umutsuzluğa, çaresizliğe, hayatlarından vaz geçmeye iten ortamın sorumlusu hepimiziz. 
Toplumu bir arada tutan ortak değerlerden uzaklaştıkça anomi girdabının şiddetleneceğini ve ülkenin geleceği olan eğitimli insanları da içine alıp kitlesel bir tükenişe gitmekte olduğumuzu görebilmek ve bir şeyler yapmak için geç kalmadığımızı umuyorum. 
Bugün 30 Ekim 2017. Bugün gencecik 3 hekim intihar etti.” 
Büyümeden bu salgının önüne geçebilecek miyiz dersiniz?!.
Dr. Nedim İnce
Altınoluk / 31. 10. 2017

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!