Son Dakika
9 Ocak 2018 10:39
-A +A
Ahmet LEVENTYÜRÜ

Ahmet LEVENTYÜRÜ

TEK TİP TOPLUM İSTİYORLAR

TEK TİP TOPLUM İSTİYORLAR

Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Malatya Müftülüğü arasında, okul öncesinde kayıtlı 4-6 yaş grubu çocuklara “Kur’an Kursu Eğitim Programı” adıyla dini eğitim verilmesi için protokol imzaladı.
4-6 yaş grubundaki çocuklara zihinsel gelişimleri açısından en hassas olduğu dönemde dini eğitim verilmek istenmesi Türkiye’de devlet eliyle dinselleştirme politikalarının geldiği noktayı gösteriyor.
Buna çok acı bir örnek daha vermek istiyorum.
Diyarbakır'daki bir kız imam hatip lisesinde Coğrafya öğretmeni olarak, evli ve 3 çocuk babası A.B. (34) hakkında, öğrencisi 16 yaşındaki öğrencisi A.D.'ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 4.5 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
İddia ardından Lice ilçesinde bir okula atanan A.B., şikayetini geri çekmeyen mağdurun babasına, "Bir hata işledim. Bu suçun Allah'ın şeriati doğrultusunda mahkeme edilmesi gerekir. Davayı şeriate taşımak yerine, Allah'ın yasakladığı tağut ve hükmüne havale ettin. Şeriate gidelim, cezam ölüm de olsa razıyım" mesajı çekmiş.
İşte Türkiye’nin geldiği durum budur.
Türkiye’de tek tip toplum istiyorlar.
Ama bu mümkün değil.
Toplum o nedenle de hızla ayrıştırılıyor.
Özellikle Türkiye'yi sarsan 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasının etkileri bugün AKP hükümetini hala huzursuz ediyor.
17 Aralık 2013, Türkiye'yi darbe girişimine doğru sürükleyen sürecin başlangıcı olabileceğini kimse tahmin etmiyordu. Dört bakanının adının karıştığı yolsuzluk operasyonunda gündeme getirilen suçlamalar ağırdı. Soruşturmanın odak noktasında bulunan İran asıllı iş adamı Rıza Sarraf'ın bakanlara rüşvet verdiği iddia ediliyordu. AK Parti hükümeti ise hemen suçlamaları geri çevirerek Gülen cemaatinin asılsız iddialarla, siyasi iktidara karşı bir darbeye giriştiğini savundu. Emniyet ve yargı alanında atılan adımlarla soruşturmaların ve yargılamaların önünü kesti. Ancak aradan geçen sürede yolsuzluk iddiaları gündemden düşmedi.
O günden bu yana başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere iktidar partisi yetkilileri kendisiyle aynı görüş ve düşünceyi paylaşmayan herkes o veya bu terör örgütü yanlısı olmakla, şu ya da bu terör örgütünün ekmeğine yağ sürmekle suçlanıyor.
Eleştirenler ya da karşı görüşte olanlar ya FETÖ terör örgütü üyesi olmakla, ya da Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmekle suçlandılar.
Kısaca “Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte” diye bir suç çıkardılar.
Herkes aynı düşüncede olmak zorunda değil.
Eleştirilere asla tahammül yok.
AK Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron’la gerçekleştirdiği görüşme sonrasında düzenlenen basın açıklamasında tartışma yaşadığı Fransız gazeteci konuştu.
Erdoğan’a, "Terörle mücadelede size güvenilir mi? Neden Suriye'ye silah gönderdiniz? Türkiye'nin selefi grupları desteklemesi için ne diyorsunuz?” sorusunu yönelten ve “Sen FETÖ ağzıyla konuşuyorsun” cevabını alan France 2 muhabiri Laurent Richard, Türkiye’deki gazetecilerin artık soramadığı soruları yönelttiğini söyledi.
Kişisel Twitter hesabından Erdoğan’a sorduğu sorunun yer aldığı videoyu paylaşan Richard, “Bugün sadece Türk gazetecilerin artık soramadığı soruları sormaya çalıştım” dedi.
Erdoğan ile Richard arasında geçen diyalog şöyleydi:
Richard: Terörle mücadelede size güvenilir mi? Neden Suriye'ye silah gönderdiniz? Türkiye'nin selefi grupları desteklemesi için ne diyorsunuz?
Erdoğan: Suriye’ye kim silah gönderdi?
Richard: MİT'e ait TIR'larda silahlar bulundu.
Erdoğan: Sen FETÖ ağzıyla konuşuyorsun?
Richard: Ben gazeteci gibi konuşuyorum
Erdoğan: O operasyonu yapanlar şu anda içeride. Onlar FETÖ'nün savcılarıydı. Onlar hapisteler şu anda. Operasyon yaptılar. İstihbarat teşkilatlarının bu tür operasyonlarına yönelik kamyonlarla silah taşıma gibi yetkileri vardır. Sen bana bu soruyu soruyorsun da. ABD'nin 4 bin TIR gönderdiği silahları niye sormuyorsun? Bunları da araştırsaydın gazetecisin ya. 4 bin TIR. Bunları yazın. Sorularınızı sorarken başkasıyla ağzıyla konuşmayın. Bunları yutacak biri yok karşınızda. FETÖ ağzıyla konuşmamayı da lütfen öğrenin.
Bu soruyu Türkiye’de bir gazeteci sorsa alimallah ağzını yırtarlardı.
Şimdi artık Türkiye ayrışmış durumda.
Kayıtsız şartsız biat edenler bir yanda.
Eleştirenler, karşıt görüşte olanlar diğer yanda. Birilerine göre bunlar FETÖ ağzıyla konuşuyor.
Diğer bir deyişle kendileri gibi düşünmeyenler “Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte” FETÖ’ye yardım ediyor.
Olaya farklı bir pencereden bakacak olursak!
2002 yılından itibaren başlayan dolaşan AK Parti-Gülen hareketi dayanışması AK Parti-Gülen Hareketi çatışmasına kadar gayet iyi gitti.
Bu süreçte herkes birbirinin neler yaptığını gayet iyi biliyordu.
Çatışmanın ardından kirli çamaşırlar ortaya döküldü.
Önce 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması Türkiye’yi derinden sarstı. Ancak yargılamaların önü kesildi.
Ardından 15 Temmuz Kalkışması geldi.
Aslında her iki olayda da taraflar doğruyu söyledi.
Yolsuzluk da darbe girişimi de bana göre gerçekti.
Nitekim o zaman yolsuzluğa adı karışanlar yargılansalar bugün ABD’de gerçekleşen yargılamalar da olmayacaktı.
İşte bu nedenlerle bizi yönetenler tek tip toplum istiyor.
Ama bu istek asla gerçekleşmeyecek.
İletişim: 0532 6059506
 

Anahtar Kelimeler : TEK TİP TOPLUM İSTİYORLAR,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!