ÜST BANNER

Nedim İNCE

SEN YANMASAN BEN YANMASAM

Son günlerde orman yangınları kasıp kavuruyor ülkemizin dört bir yanını.

3 Ağustos 2021 15:24
A
a
Rüzgar, kuru ve sıcak hava, birçok bölgede onlarca yangın, yangını önlemeye ve söndürmeye yeterince hazırlıklı olmama, yangınların büyümesine, yayılmasına, can ve mal kayıplarının artmasına yol açmakta.
Neredeyse her Yaz ayının değişmez bir özelliği olmaya başladı bir önceki yılı aratacak sıcak hava dalgaları…
Binlerce yıldır olan orman yangınları da her yıl bir sene öncekini aşacak kadar sık ve daha geniş bir alanı etkileyecek şekilde ortaya çıkar oldu..
Ülkemizde her sene çıkan orman yangınlarından bu senekinin farkı daha geniş alanları kapsaması yanı sıra yer yer yerleşim yerlerini de içine alması, can kayıplarının ormanı söndürmeye çalışanlarla sınırlı kalmaması ve mal kayıplarına da yol açmasıdır.
Orman yangınlarının bir kısmı yıldırım düşmesi gibi doğal nedenlerle çıkarken büyük bir çoğunluğu insan faaliyetleri sonucudur.
İnsanın Dünya üzerindeki tarihine göz attığımızda tabiatı sürekli etkileyen, değiştiren, tüketen bir özelliği olduğunu görürüz.
Son yüzyıllarda bilim ve teknolojiyi geliştirerek edindiği tabiatı ve kendi doğasını etkileme, değiştirme potansiyeli, neredeyse varlığının temel özelliği olan her şeyi tüketme kapasitesi Kapitalizmle ve çok milyarları bulan sayısıyla birleşince, Dünya’yı kalıcı olarak değiştirme gücüne erişmiştir.
Küresel ısınma bunun en kapsayıcı sonuçlarından biri gibi gözüküyor. Dünya ve Güneş arasındaki ilişkiye bağlı olan iklim düzeni şimdi insan eliyle de değişiyor; aşırı sıcaklar, kuraklık, aşırı soğuklar, aşırı yağışlar ve seller, fırtına ve hortumlarla bezeli bir iklim…
Artan insan sayısı, uygarlıkla bile yeterince değişmeyen hayatta kalma içgüdüsünden ve ölümlü olma bilgisinden kaynaklanan tüketim özelliğini besleyen Kapitalizm ve Kapitalizmi ayakta tutup pekiştiren insanın hırsı:
Ormanları birer tüketim malzemesi yapıp delik deşik etmekte, her geçen yıl sınırlarını daha da geriletip, Dünya üzerindeki alanlarını küçültmekte ve içinde yürüttüğü faaliyetlerle yanmalarına yol açmakta;
Endüstriyel tarımla toprağı bir meta olarak görmekte. Verim adına, birim başına daha fazla ve ucuz ürün elde etme adına, toprağı, sadece toprağı değil yer altı sularını, buharlaşmayla havayı da kimyasallarla zehirlemekte, hibrit tohumlarla başkalaştırmakta, bununla yetinmeyip yapay zeka ve robotları kullanıp insansızlaştırmakta;
Endüstriyel hayvancılıkta neler olduğunu yazmaya yüreğim elvermemekte;
Sanayi ile tüketmediği çevre, kirletmediği su, deniz, zehirlemediği toprak ve hava kalmamakta;
Adını başka şey koysa da kaynakları paylaşmamak, başkasınınkine de el koymak için yüzbinlerce senedir bir birini boğazlamakta;
Yanan ormanlar gibi kendini ve kendiyle birlikte yaşayan tüm canlıların geleceğini cayır cayır yakmaktadır.
Umut bu ya bir gün Nazım Hikmet’in kehaneti gerçekleşir:
Ben yanarım, sen yanarsın ve bir birimizle, tabiatla uyum içinde yaşanan bir aydınlığa çıkarız…
Nedim İnce
Altınoluk / 03. 08. 2021
 
 
1000
icon
Nil Akdağ 6 Ağustos 2021 05:50

aydınlığa çıkmak dilekleriyle 🌲🌳🌲🌳

0 0 Cevap Yaz
Zeki ONEN 4 Ağustos 2021 21:34

Sağlam tesbit.. 👍🏻👏👏👏

0 1 Cevap Yaz
Tebrikler A.Zeynel Ravanoğlu 4 Ağustos 2021 10:53

Tebrikler

0 1 Cevap Yaz
Alfert 4 Ağustos 2021 10:21

Güzel bir yazı olmus elinize sağlık. Ne yazik ki doyumsuz insanın dünya yi sahiplenme cabası dunyanın sonu olmasada yaşamın sonunu getirmektedir. Hele ülkeyi yönetenler için doğa değilde para önemli ise ülkenin sonu hazinlesiyor

0 1 Cevap Yaz
Şenay Topal 4 Ağustos 2021 10:15

Her kelimesine katılıyorum. Doğayı tüketirken aslında kendimizi tüketiyoruz. Gözümüz o kadar aç ki...bunu farketmiyoruz. Plan, program olmaması , siyasi rant kazanma, para ile güç kazanılması, her şeyin günlük düşünülmesi, bilimin önemsenmemesi vb. Nice nedenler sayılabilir... yangınlar dahil tüm yaşadıklarımız için. Az önce okudum...yanan yerlerin bir kısmında mısır etkiliyormuş. O da yer altındaki suları çeker, hem topraktaki hem de havadaki nemi azaltırmış. Bu kadar bilinen bir konu vb için bir tarım politikamız yok ki... içimiz yanıyor.

0 1 Cevap Yaz
Musa salman 4 Ağustos 2021 09:49

Aydınlığa çıkacağımız günlerin umuduyla yaşıyoruz, kalemine sağlık 👍👏🌹

0 1 Cevap Yaz
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat