Son Dakika
21 Haziran 2018 07:30
-A +A
Ahmet LEVENTYÜRÜ

Ahmet LEVENTYÜRÜ

SEÇİMİ KİM KAYBEDEMEZ?

Bir köyde 100 kişisiniz, muhtar adayısınız ve sizle beraber 39 kişi daha size oy veriyor. Bu durumda toplam oyunuz 100’de 40’tır. Eğer size oy vermeyen karşı gruptaki 20 kişi köyü terk eder ve oy kullanmaz ise, köyün nüfusu 80’e iner. Ve sizin oyunuz artık kendiliğinden… 80’de 40 yani yüzde 50’dir!

Çok basitleştirilmiş bu örnekten anlayacağımız şudur…
Oy verenlerin toplam sayısı düştüğünde, size oy veren kişi sayısı sabit kalsa bile oylarınız “oransal” olarak kendiliğinden artar!
Dolayısıyla, siz kemikleşmiş kilitli oylarınızı o yörede muhafaza ettiğiniz sürece…
Köyü terk ederek oy kullanmayan her bir kişi, oylarınızın oransal artışına katkı koyan “gizli destekçiniz” olarak zımnen sizin safınızda yer alır!
Bunu niye anlattım? Çünkü az sonra lazım olacak…
Bakınız Türkiye’de… Recep Tayyip Erdoğan’ın kemikleşmiş kişisel oyu minimum yüzde 40’tır.
Aklı değil duygularıyla hareket edenler bu yadsınamaz gerçeği hala anlamamaktadır.
Bu “kilitli” oyların hangi depolardan geldiğini görmek isteyenlerin ülkenin seçmen profilini iyi bilmesi gerekir.
Oysa… Elbette yazıdaki amacım ne olursa olsun Erdoğan’ın asla kaybetmeyeceğini ortaya koymak değildir.
Bilakis… Gerçekten (!) kazanmak isteyenler için bir yol haritasıdır!
Zira Erdoğan da, taraftarları da, hatta muhalefetsizlikten kendi partilerine söz geçiremeyen müzmin AK Partililer de aslında eleştirirken bile yıllardır muhalefete bu gerçekleri (!) anlatmaktadır.
Hepsi açılamasa da… Bu “kilitli oy depolarından” bazılarını açmadan bu gerçeğin değiştirilmesi mümkün değildir!
 Hele hele “kendi kendilerine çözülmelerini” beklemek kadar aymaz ve boş bir beklenti ile hiç mümkün değildir.
Ne seçim arefeleri yaşadık…
Erdoğan’ın yüzünün asıldığını, moralinin çok bozuk olduğunu, bu sefer kaybettiğini artık kendisinin de fark ettiğini, içlerinden çözüldüklerini, ekonominin battığını, ülkenin yan yattığını, artık ciddi taraftar kaybedildiğini anlatan ne yazılar ne yorumlar okuduk!
Bu siyasi taktiklere (!) kanılıp… Şimdiki #TAMAM patlaması gibi esprili sosyal medya paylaşımları ve gırgır şamatalarla ne bayramlar kutlandı bu ülkede arefe gününden!
Tanıdık geliyor mu? #TAMAM #TAMAM da nasıl #TAMAM?
Peki ya sonuç… Bir seçim sonucu yazısını sanırım hepimiz hatırlarız “Biz ampulü sökün dedik, adamlar cami avizesi taktılar”!
Dönelim… Erdoğan’ın kişisel kemik oyu yüzde 40’tır. Buna AK Parti’ye oy veren rasyonelleri ve MHP’nin sempatik (!) dokunuşunu da ilave ederseniz önümüzdeki seçimde yüzde 46 civarında oy alacağı ölçümleniyor.
Bu oy tahmini çok yerinde ve gerçekçidir.
Bu seçimdeki seçmen sayımız 57 milyon kişi. Tecrübeyle sabit olduğu üzere ve her seçimde yaşandığı gibi toplamın yüzde 12 – 13 aralığındaki yaklaşık 7 milyon kişi seçime katılmayacak! Yani bunları çıkarıp seçmen sayımızı düz 50 milyon kişi üzerinden hesaplarsak Erdoğan’ın yüzde 46 olan oy sayısını 23 milyon kişi olarak bulursunuz.
Gelin sıfırları atıp basit hesaba dönelim… Toplamda 57 kişi olmamıza rağmen 7’si sandığa gitmediği için o gün o yörede 50 kişi olsun. Bunların 23’ü Erdoğan’a oy verecek! Kalan 27 kişi öyle ya da böyle kendi adaylarına oy vereceği için kimse yüzde 50’yi aşamayacak ve seçim tekrarlanacak.
Peki soru şu?
Seçim tekrarlandığında yani ikinci seçimde hala o yörede 50 kişi mi olacak?
İkinci soru… Şu 27 kişi dönüp, yarışta kalan ortak (?) adaya hiç eksiksiz oy verecek mi?
Cevap… Sanmıyorum!
Hiç dişlerinizi sıkmayın ve aslında “neye hizmet ettiğimin belli olduğu” falan gibi ucube yorumlara girmeyin. Matematik varken duygulara ve romantizme yer yoktur!
Bakın… Muhtemeldir ki ikinci tura kalan aday her kim olursa olsun, o yöreden çok değil 3 kişi “ben kendi adayımdan başkasına oy vermem” diyerek o yöreyi terk edecek! O yörede 47 kişi kalacak! Ve çok muhtemeldir ki o yöredeki “milli görüş” sahibi 1 kişi “nasıl olsa partiyi geçen hafta meclise soktuk elhamdülillah” diyerek aslına rücu edip saf değiştirecek ve Erdoğan’a dönecek… Şimdi o yörede 47 kişi var ve Erdoğan’ın oyu artık 23 değil 24’tür… Yani yüzde 51!
O yörenin dışındaki 7 kişi var ya… Bunların belki de 3’ü hepimiz için geçerli insani gerekçelere sahiptir ve onlara söz söyleme hakkımız yoktur. İnsani gerekçe derken yazlıkta mangal yellemek ya da otelde yan gelmek değil elbette; ölüm, kaza, hastalık, iş aş derdi, olanaksızlık ve saire… Ancak kalan 4’ü “biletleri önceden almıştık, bir oyla bir şey değişmez, bu iş zaten bitti, oy versek ne olacak, şimdiye kadar verdik de ne oldu, al birini vur ötekine” kafasında olanlardır! Ve istatistik verilere göre bu 4 kişinin yüzde 80’i yani en az 3’ü muhalif görüşlüdür!
Şimdi dişlerinizi bana değil onlara sıkın… Çünkü onları o yöreye getiremediğiniz sürece sayının #TAMAM olması çok zordur!
Ben hesabı kemiksiz yaptım.. Seçim güvenliğinin tam olarak sağlanabildiği, iktidar tarafından bile garanti edilemediğine göre… Küsuratlar artık KEDİ’nin işidir! Gerek Erdoğan taraftarları gerekse de muhalifler… Özellikle “geçersiz” oylardaki pati izlerine dikkat etmelidir!
Sözün Özü: Seçimi kazanmak istiyorsanız haydi sandığa….
İletişim: 05326059506

Anahtar Kelimeler : SEÇİMİ KİM KAYBEDEMEZ?,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!