ÜST BANNER

Nedim İNCE

SARILMAK

İnsanların, bırakın insanları, memelilerin hemen hepsinin temel gereksinimlerinden biri dokunmak, sarılmaktır. Gündelik yaşamımızda sıkça yaptığımız tokalaşma, sarılma, öpüşme, omuzuna dokunma vb. her davranış bu temel ihtiyaçtan kaynaklanır.

7 Aralık 2022 20:28
A
a
Dokunmanın, sarılmanın temel ihtiyaçlardan olmasının nedeni bir başka ihtiyaçtır; onaylanma, kabul görme...
Sosyal bir varlık olan insan kendini başka insanda tanır. Goethe, “İnsan kendini öyle kendi kendine tanıyamaz, nasıl bir insan olduğuna emin olamaz; ancak bir başkası, kendini fark etmesini sağlayabiliyor” diyerek devam ediyor; “Yalnız insan; kendini tanıyamamış insandır,”
Ardından o meşhur sözünü söylüyor: “İnsan kendini sadece insanda tanır.”
İnsanın kendini tanıma serüveni, başka insanlarla kurduğu ilişkiyle hayata geçer. Başka insanlarda gördükleri, onlardan gelen olumlu, olumsuz geri bildirimler, içine doğduğu yaşamdan aldığı uyarımlar, o insan tarafından alınır, algılanır, işlenir ve nasıl biri olduğu konusunda bir fikri olur. Bir adım sonrasında nasıl bir insan olması konusunda toplumsal taleplerle kendisinin nasıl bir insan olmayı istemesi arasındaki gerilim, yaşam boyu kendini tanıma çabasının temel yakıtı olur.
Kendini tanımak için insana gereksinimi olan insanın ayrıca yaşamak için de buna ihtiyacı vardır. Karnını doyurmak, barınmak, soyunu sürdürmek, güvende olmak ancak insanlardan oluşmuş bir topluluk içinde mümkündür.
Toplumda kabul görme, onaylanma, varlığını oluşturma ve sürdürmenin temel koşullarından biridir.
İnsan onaylandığını, kabul gördüğünü en dolaysız şekilde karşı tarafın sevgiyle, dostlukla dokunması, sarılmasıyla anlar. Bu durumda nedenini tam bilemediği bir sevinç, mutluluk hisseder; yaşam enerjisiyle dolar, canlanır, yerinde duramaz olur.
Anımsayanınız olacaktır, bir ara batı toplumlarında sokakta, meydanlarda birbirini tanımayan insanların birbirlerine sarıldıkları bir kampanya yapılmıştı; atomize olmuş insanlara biraz sıcaklık yaşatabilmek için...
İki senedir ateşi düşse de varlığını hala sürdüren Covid 19 pandemisinde yaşadığımız kapanmaların bizi ne kadar yıprattığı hala hafızalarımızdadır.  Buna bir de maske mesafe ve üstüne de insanların birbirinden korkması eklenince dünya üstünde depressif ruh hali en yaygın şeklini aldı.
Covid 19 kısıtlılıkları ortadan kalkmış olsa da etkileri azalmakla birlikte devam etmekte, insanlar birbirine sarılmaktan geri durmaktadır.
Derinleşen ekonomik krizin etkileri nedeniyle kronikleşen işsizlik, artan yoksulluk, yoğunlaşan belirsizlik insanlarda yaygın kaygıya yol açmaktadır. Kaygı, bulunduğu yerde sevincin, yaşam enerjisinin barınmasına izin vermez. İnsanlar birbirinden uzaklaşır, birbirine yaklaşma isteği duymaz olur.
Ekonomik krizin derinleştiği, şiddetin, terörün korku saldığı, toplumun kutuplaştırıldığı bu dönemde yaşam sevincini besleyip, yaşam enerjisini arttıracak sarılmaya, birbirimize dokunmaya her zamankinden çok daha fazla gereksinim duymaktayız.
Sorunlarımızı sarılmanın, kucaklaşmanın, dayanışmanın verdiği güçle aşmamız daha kolay olacak, bu süreçte kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayacaktır.
Viral enfeksiyonlar artmaya başladı, biliyorum, yine de dikkati elden bırakmadan kucaklaşma zamanıdır, diyorum.
Nedim İnce
Altınoluk/ 21. 11. 2022
1000
icon
Yusuf Yücel 9 Aralık 2022 11:09

Kalemine, Yüreğine Sağlık.. Tüm Dostlarıma Çekinmeden Sarılabileceği Arkadaşlar Çevrili Olmasını Diliyorum..

0 1 Cevap Yaz
Mualla Can 8 Aralık 2022 23:59

İnsan birbirine sarıldığı zaman bir enerji akışı olur, sevildiğini hisseder mutlu olursun.Pandemide bu hisden uzak kalındığı için birçok insanda psikolojik sorunlar çıkmıştır.

0 1 Cevap Yaz
İrfan Çelimli 8 Aralık 2022 22:58

Emeğine Sağlık Nedim Arkadaşım. Yaşama dair çok güzel bir özet yorum. Çevremizle, dostlarla yaşamak anlamlı. Dostluğa selam🙋‍♂️. Sarılmayı uzaktan yapmaya çalışıyorum halen, yürekten😊 İrfan Çelimli.

0 2 Cevap Yaz
Necati Gökçek 8 Aralık 2022 21:27

Elinize ve yüreğinize sağlık sevgili arkadaşım. Çok güzel bir yazı olmuş.

0 1 Cevap Yaz
Süleyman Toklu 8 Aralık 2022 12:44

Değerli Nedim hocam, okuyucuları hem aydınlatmışsınız hemde kendine ve içinde yaşadığı topluluğa yabancılaşmasını yavaşlatacak bilgilendirme yapmışsınız. Yüreğinize beyninize sağlık 🙏

0 1 Cevap Yaz
C.ERKAN ERTEKİN 8 Aralık 2022 10:37

Evet dokunuş nedim, dokunu var oluşun temelidir.hATIRLATMAN GÜZEL

0 2 Cevap Yaz
Süheyla Doğan 8 Aralık 2022 10:23

Pandemi döneminde nasıl da hasret kalmıştık sarılmaya..,Ne büyük ihtiyaç imiş meğer:) Umarız yeniden o günleri yaşamayız. Yazı için elinize sağlık:)

1 2 Cevap Yaz
Musa salman 8 Aralık 2022 10:13

Öpülmeden sarılmalıdır sımsıkı dost olanlar. Yüreğinize sağlık hocam. 👏🌹

0 3 Cevap Yaz
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat