Son Dakika
21 Şubat 2018 12:00
-A +A
Ahmet LEVENTYÜRÜ

Ahmet LEVENTYÜRÜ

PYD TERÖRİST, YA ÖSO?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı sonrası başlayan Afrin operasyonu sırasında TSK, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adlı grupla birlikte hareket ediyor.

Özellikle AK Parti ve yandaş medyada ÖSO övücülüğü sürerken, ÖSO'nun nasıl bir örgüt olduğunu bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum.
Yandaş medyada ÖSO övücülüğü son hızla devam ederken, bu cihatçı örgütün Suriye'de nasıl bir rol üstlendiği ve katliamları unutturulmak isteniyor.
ÖSO'nun geçmişi onun sanıldığı gibi ''özgürlük savaşçılarından'' oluşmadığını kanıtlar nitelikte. ÖSO ve ona bağlı irili ufaklı cihatçı grupların 2011'den beri işlediği savaş suçları, katliamlar IŞİD'den hiç de farklı olmadıklarını gösteriyor.
ÖSO, Suriye’de çatışmaların henüz yeni patlak verdiği bir dönemde CIA desteğiyle Türkiye-Katar ve Suudi Arabistan öncülüğünde 2011 Temmuz’unda Hatay’da Suriye ordusundan ayrılan Albay Riyad Esad ve Albay Hüseyin Harmuş tarafından ‘’Şam yönetimini devirmek’’ amacıyla kuruldu.
İlk icraatlarından birisi Suriye’yi kanlı bir iç savaşa sürükleyen olayların başlangıcı kabul edilen Cisr eş-Şuğur Katliamı’ydı. 6 Haziran 2011 tarihinde Hatay’a yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki İdlib’e bağlı Cisr eş-Şuğur’da onlarca asker, polis ve memurun boğazı kesilerek Asi nehrine atıldı.
AK Parti’nin beş sayfalık ÖSO kitapçığında da itiraf edildiği üzere ÖSO, ABD’nin öncülüğündeki Suriye’nin Dostları Grubu tarafından eğitildi. Eğit-Donat Projesi kapsamında Kırşehir Hirfanlı’da, Ürdün’de, Hatay’da eğitilen “Ilımlı muhalifler” Suriye’ye adım attıktan kısa bir süre sonra aslına rücu ederek, IŞİD ve El Nusra’ya katıldılar.
Cihatçı grupların çatı örgütüdür ÖSO.
Ceyşu’l İslam, Feylak eş Şam, Cephe Şamiyye, Sultan Murat Tugayı, Fatih Sultan Mehmet Han Tugayı, Muntasırbillah Tugayı, Tevhid Tugayları, Nureddin Zengi Tugayı, Kuzey Bölgesi Tümeni, Birinci Alay, Mücahitler Ordusu, Cebel Dağı Şahinleri Tugayı, 13. Tümen gibi grupları bünyesinde barındırıyor.
Mayıs 2013’te ÖSO bünyesindeki Faruk Taburu’na bağlı bir cihatçının öldürülen bir askerin göğsünü keserek kalbini yemesi, ve “Allah’a yemin ederim ki hepinizin kalplerini ve ciğerlerini yiyeceğim Beşar’ın askerleri” konuşması hala hafızalarda.
Mart 2015’te Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın organizasyonuyla oluşturulan el Kaide’nin öncülüğündeki ‘Fetih Ordusu’ Hatay sınırındaki İdlib vilayetinin tamamını ele geçirerek burada “El Kaide Emirliği” ilan etti. Fetih Ordusu’nun Nusra Cephesi ve Ahrar uş-Şam’la birlikte önemli bileşenlerinden birisi de ÖSO’ydu.
Temmuz 2016’da ÖSO bünyesinde olan Nureddin Zengi Tugayları, Halep’te 12 yaşındaki Abdullah Taysir el İsa isimli bir Filistinli çocuğa ‘Esad’ın askeri’ diyerek işkence yapıp ardından da bir kamyon kasasına yatırarak kafasını kesmesiyle gündeme gelmişti.
Ocak 2018’de Suriye Ulusal Koalisyonu’nun silahlı uzantısı olan ÖSO’nun da aralarında yer aldığı Suriye’deki cihatçı gruplar Türkiye’nin öncülüğünde biraraya gelerek Ceyş el Vatani adlı yani “Milli Ordu”yu kurdu. 30’dan fazla grubun birleşmesi ile kurulan 22 bin kişilik bu yapının başında Antep merkezli Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı ve Savunma Bakanı Cevad Ebu Hatab var. Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkün!
Hal böyleyken Cumhurbaşkanından başbakanına, dışişleri bakanından parti sözcüsüne kadar bütün yetkililerin dilinde bir ÖSO övgüsüdür sormayın gitsin.
“Yerli ve milli” retoriği üzerinden ÖSO övücülüğü tam gaz sürerken sadece yandaşlar değil, merkez medya da koroya katıldı.
ÖSO seviciler iddialarını güçlendirmek için “ABD’nin de ÖSO’ya terörist demediği” argümanını öne sürüyorlar!
Çünkü, ÖSO esasında bir CIA menşei. Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı başlamadan on gün önce ÖSO, ABD yönetimi tarafından Washington’da ağırlandı. Saad Fahd Al Süveyş, Halid Eba ve Yasir Al Haci gibi isimlerden oluşan ÖSO heyeti Beyaz Saray, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’nda temaslarda bulundu. Buralarda hangi sözlerin verildiği, neyin pazarlığının yapıldığı şimdilik bir sır!
Batı medyasının, emperyal güçlerin, siyasi iktidar ve yandaşlarının “özgürlük savaşçısı”, “demokrasi havarisi”, “zalim rejime karşı direnen gruplar” olarak lanse ettiği ÖSO’yu pazarlama gayretleri abesle iştigal.
ÖSO ve ona bağlı irili ufaklı cihatçı grupların Suriye topraklarında işlediği savaş suçları, yaptıkları katliamlar IŞİD’i, El Kaide’yi aratmıyor.
Bu çeteleri cilalayıp pazarlamanın ne bu ülkeye ne de Suriye’ye bir faydası yok.
ÖSO mensuplarını Mehmetçik gibi görmek ve sunmak kabul edilemez.
Hele de Kuvayı Milliye hareketiyle ÖSO’yu aynı kefeye koymak, yersiz, yararsız işlerle vakit öldürmektir.
Bu çete sonuçta siyasal İslamcı olup, kendi devletlerine isyan ediyor.
Tıpkı bizim topraklarımızda yaşayan PKK’lılar gibi.
İletişim: 05326059506

Anahtar Kelimeler : PYD TERÖRİST, YA ÖSO?,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!