Son Dakika
14 Mayıs 2020 13:35
-A +A
Ahmet LEVENTYÜRÜ

Ahmet LEVENTYÜRÜ

MOTİVASYON BAŞARININ EN ÖNEMLİ ADIMI

Motivasyon çok kolay kaybedildiği gibi, çok da zor kazanılıyor. Zaten hayatta bir şey kolayca kaybedilip zor kazanılıyorsa o değerlidir, kıymetlidir. Hep elden kayıp gidiverme korkusudur onu değerli kılan… Para da öyle, zaman da öyle hatta spor müsabakaları da… Dikkat etmezsen elinden kayıp gider, kaybedersin.

Motivasyonda en önemli şey başaracağına inanmaktır. Belirlediğin bir konuda hedefine ulaşmak için yapılacakları belirle, planlarını bir zaman zarfına yerleştir ve her gün emin adımlarla yavaş da olsa durmadan ilerle. Hedefine ulaşınca kendine vereceğin ödülleri de belirle ki motivasyonun hep yüksekte seyretsin.
Burada bize düşen, önce bizi ne motive eder bunları bilip ilgilendiğimiz konuyla ilgili motivasyonu sağlamaktır. Sonrasında da onu kaybetmemek için dikkatli olmaktır.
Motivasyonumuzu neler kaybettirir bilirsek de onu daha iyi koruruz. Bu yazıda motivasyonu düşüren ve motivasyon kazandıran konular üzerine eğileceğim. Motivasyon ve başarı arasındaki doğru orantıya dikkat çekmek istiyorum.
Motivasyonu birer kelimeyle açıkla  deseler BAŞLA-ÇALIŞ-SONLANDIR derim. Hedefini planla ve BAŞLA; zorlanacaksın ama emek ver, ÇALIŞ; asla başaramayacağını düşünme, pes etme ve çalışmanı başarıyla SONLANDIR.
 
Motivasyon ve Başarı
Buradaki her aşamada da motivasyona ihtiyaç vardır. Bütün aşamalarda motivasyonunu korursan başarı kesinlikle gelecektir, buna inanın. Motivasyon başarının en önemli adımı dedik, peki başarının en büyük düşmanı ne? Başarının en büyük düşmanları tam olarak kendine inanmama ve acelecilik.  Evet, ya başaramazsam düşüncesi ve acelecilik, büyük motivasyon kaybına sebep olur ve başarıya ket vurur.
Örneğin; yabancı dili çabucak öğrenemezsin, olmuyor diye vazgeçme, her gün belli kelime ve kuralları öğrenerek devam et, sonunda mutlaka başaracaksın. Diyet yapıyorsan hemen kilo veremezsin, az az vererek sonuca ulaşacaksın. Bir hafta vücut çalışmakla kaslı bir vücuda sahip olamazsın. Her gün planlı olarak çalışarak, başaracağını düşünerek istediğini elde edebilirsin.
 
Motivasyonunu Kaybetmek
Neler motivasyon kaybına sebep olur, bunu bilirsek sonrasında motivasyonumuzu toplamak daha kolay olur. İşte en çok motivasyon kaybı yaşanan durumlar:
 
1-Tatiller, Geziler, Bayramlar, Eğlence Ortamları:
Motivasyonun en fazla kaybolduğu zamanlar, genelde tatiller, gezmeler, eğlence ortamları, bayramlar ilk akla gelenlerden. İnsan bu günlerde zihnen ve ruhen rahatlamakla birlikte, hedeflerinde biraz kaymalar yaşar. Bu ortamlardan uzak durarak motivasyonu korumaya çalışmak değildir önemli olan; önemli olan böyle ortamdayken dahi planlarına, hedeflerine sadık kalabilmektir.
Örneğin bir öğrenci bir haftalık geziye gittiğinde, bayram tatilinde, kar tatilinde soru çözmeyi bırakmamalı, eğlenceye dalıp derslerini aksatmamalıdır.  Özellikle de tatil sonraları motivasyon eksikliği kendini iyice hissettirir ve tekrar motive olmak oldukça güçtür. Planlar ve hedefler yeniden gözden geçirilip hemen telafi yapılmalı yola devam edilmelidir.
Başka bir örnek verecek olursak; diyet yapan birisi, bazı önemli gün ve gecelerde diyet programını altüst ederse veya 3 günlük geziye çıktığında bir şey olmaz deyip her şeyi yerse, bayram seyran derken yediklerine dikkat etmez, egzersizlerini aksatırsa motivasyonunu kaybeder, hedeflerine ve hayallerine ulaşamaz, başarısız olur. Tekrar başlamak ister ama bu kez de motive olmakta zorlanır. Burada en önemli şey, her türlü şartlar altında diyet programını bozmamak, canının çektiği yiyeceklerden az miktar alarak bu durumların üstesinden gelmeyi bilmektir. Motivasyonunu tekrar sağlamak içinse, planlarını ve hedeflerini tekrar güncelleyerek  hatalardan ders çıkarıp yoluna devam etmelidir.
 
2-Duygusal Yoğunluklar:
Motivasyonun kaybolduğu bir diğer konu duygusal yoğunluklar diyebiliriz. İstenmeyen olaylar yaşayıp çok üzüldüğümüzde her şeyi bırakırız, bir müddet yaşama küseriz ve tüm motivasyonumuzu kaybederiz. Bunun tam tersi aşırı mutlu olduğumuzda da, o sevinçle planladığımız bazı davranışlarımızı bırakırız, anın tadını çıkarayım derken ipin ucunu kaçırırız. İşi fazla uzatır ve hedeflerimizden uzaklaşırız. Üzüntü de sevinç de bizler için ve hayatın içinde var olan şeylerdir. Bunun bilincinde olup abartmadan orta yolu takip ederek motivasyonumuzu bozmamalıyız.
Örneğin bir öğrenci kötü not aldığında, öğretmeni veya ailesi tarafından azarlandığında motivasyonunu kaybedip ders çalışmayı bırakabilir. Diyet yapan birisi böyle duygusal yoğunluk yaşadığı durumlarda, kendini abur cubura vererek diyet programını delebilir ama hayat bize hangi yüzünü gösterirse göstersin, hedefimizden sapmamalıyız.
 
3- Hedefsiz Kalma, Hayallerden Vazgeçme:
Hedefsiz kaldığımızda, düşünüp kafa yormayı bıraktığımızda ve hayallerimizden vazgeçtiğimizde de motivasyon kaybolur. Bir iş bittiğinde boşluğa düşmeden kendimize yeni hedefler koymalı, yeni hayaller peşinde olmalıyız. Bu sadece başarıyı değil mutluluğu da beraberinde getirecektir.
 
4- Başkalarıyla Kıyas Yapıp, Kendini Küçük Görme:
Bu olumsuz düşünceler, insanın gardını düşürür ve motivasyonunu bozar. Her insan özeldir ve şahsına münhasırdır. Kendinizle barışık olup, iyi ve kötü hallerinizle kendinize değer verip iç motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız. Dış etkenlerden ne kadar az etkilenirsen o kadar güçlü olursun ve yönetilen değil kendini yönetebilen kendi kararlarının arkasında duran birisi olursun.
 
Motivasyonu Tekrar Kazanma Yolları
Motivasyon kaybını tekrar geri kazanmak sizin elinizde. Dış etkiler ne kadar etkilese de, kendi düşünce ve inançlarınızın gücü bu dış etkenlerin üstesinden gelecektir. Peki neler yapalım ki motivasyonumuz yerine gelsin ve tam bir motivasyona sahip olalım:
Hayatın her şeye gebe olduğunu, inişleri çıkışları olabileceğini kabul edin. Üzüntüler de var, sevinçler de ve bunlar gelip geçici. Her zaman mutlu olamadığım gibi her zaman başarılı da olamam. Bunun bilincinde olmak olayları sakin karşılamamızı sağlar, stres yaşamadan hedeflerinize emin adımlarla ilerlersiniz.
Hata yaptığınızda demoralize olmayın, hatadan ders çıkararak olayı lehinize çevirin. Bu şekilde öğrenmeye açık olmak, gelişim için de kendine fırsat oluşturmaktır.
Gerçekçi olan, zorlayıcı ama ulaşılabilir hedefler seçin. Olmayacak veya zayıf ihtimaller motivasyonun çabuk kaybolmasına yol açar. Hedef belirlemek, sadece istemekten daha fazlasıdır, detay çalışarak planlama yapmaktır. Reel hedefler, motive olmamızı ve motivasyonu sürdürmemizi sağlar.
Kişiyi en iyi kendisi motive etse de, seni çok iyi tanıyan insanların da sana iyi geleceğini bil. Kendini iyi hissetmediğin durumlarda, sana yakın birinin seni anlayıp yol gösterebileceğini unutma.
Olumsuz düşünce ve duygular bizim yaşam enerjimizi düşürür, yaptığımız işlere odaklanmayı da engeller. Çevrenizde dönen negatif konuşmalara katılmayın, bunlar dedikodu deyin. Negatif enerji veren insanlardan uzak durun. Onun yerine olumlama yapın, pozitif olun. “Bunun çözümü var, hallederiz, bunu yaparım.” gibi olumlu cümlelerle tekrar motivasyonunuzu yükseltin.
 
Motivasyonun Arttırılması
Özgüvenli ve cesaretli olun, kendi gücünüze inanın. “Mükemmel değilim, güçlü ve zayıf yönlerimi biliyorum ve ona göre hareket ediyorum. Kararlıyım, azimliyim, pes etmek yok, yapacağıma inanıyorum, ben bunu başarabilecek güçteyim.” gibi cümlelerle motivasyonunuzu arttırın.
Başarma hikayeleri okuyun ve sonra kendi hikayenizi yazmaya başlayın. O hikayenin kahramanı sizsiniz ve sonu mutlu sonla bitecektir. Benim de aklıma bir hikaye geldi, hikaye derken aslında bizzat yaşadığım bir olay: “Arkadaşım sigara içiyor ama bırakmak istemesine rağmen bırakamıyordu bir türlü. Bir gün onun doğum günüydü, yalnız kaldığımız bir anda ona: “Bugün sigarayı bırakırsan çok güzel bir hikayesi olur. İlerde bu günü anlatırken; “22 yaşından beri içmiyorum, bu kararı doğum günümde almıştım, sigarasız bir yaşama doğdum, dersin.” dedim. Bu fikir hoşuna gitti, önce bu gece hiç içme bakalım, dedim. Zaten beraberdik, içmedi. Sonraki gün hafta sonu tatiliydi, birlikteydik ve bugün de içmezsen muhtemelen iyi bir başlangıç olacak dedim. Derken ben de hep takip ettim ve o da irade koyarak sigarayı bıraktı. Şimdi ayrı bir ilde, arada görüşüyoruz ve hala sigara içmiyor. Buradaki motivasyon şekli, iyi bir hikayesinin olması bence.”
Sosyal medyada, televizyonda, çevremizde bazı insanların nasıl başarılı olduğuna bakarak “Başkalarının yapabildiğini ben de yapabilirim.” düşüncesi sizi daha çok motive edecektir.
Belirlediğiniz hedeflerin başlama ve bitiş tarihi net olmalı. Başlama tarihi, erteleme hastalığına karşı iyi bir çözüm, bitiş tarihi de düzenli çalışma planı yapmanız için sizi güdülemiş olur. Bu sayede zamanında başlayıp, tam bir motivasyonla hedefe varılacaktır.
Hayallerinize ulaştıracak motivasyonuzu hiç kaybetmemeniz dileğiyle…

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!