Son Dakika
3 Temmuz 2018 18:12
-A +A
Sibel GELBUL

Sibel GELBUL

İLERİYE BAKMAK

Başı azıcık sıkışan önüne geleni”Fetö”cü diye yaftalamasından sıkıldık.

Endüstri 4.0 dedik, dolar 4 ün üstüne çıktı. Dünyada muazzam değişim oluyor.İnovasyon yapmak,teknoloji üretmekle uğraşmamız gerekirken geri vitese takmış gidiyoruz. Makro ekonomik dengeleri tesis edecek program oluşturulmalı. Üretimin Artırılması. İşsizliğin azaltılması yüksek ve sürekli bir istihdam, enflasyonun giderilmesi gibi. Finansal istikrarın gereğinin yapılacağı  sanayi ve tarım  ivedilikle iyileştirilmeli.
Bizim gibi olmayandan korkmamalıyız. Farklılıklara saygılı olmalıyız. Sanata, doğaya, ilime yatırımlar yapmalıyız. Çocuklar sanatsal faaliyetlerden ve spordan uzaklaştırılmamalı. Beyin göçüne engel olunacak şartlar sunulmalı.21.YY ikinci çeyreğine taşıyacak bilgilerle hareket edilmeli. Atatürk spora ve sanata büyük önem vermiştir. Güzel sanatlarla ilgili okullar açılmasına destek olup milli kültürün aynısı olan sanat anlayışını benimsemiştir. Modern / çağdaş bir toplum içinde yaşamamızı sağlamıştır. Atatürk’ün en büyük amaçlarından biri de Türkiye’yi çağdaş bir ülke hâline getirmek ve Avrupalı devletler seviyesine çıkarmaktır. Bunu yaparken en büyük yol gösterici olarak bilimi kabul etmiştir Nasıra basmayı hobi haline getirmekten sıkılmadık mı ? 
İzmir Marşından tutunda Atatürk’ün ismini her yerde anmaktan zevkle söz etmeliyiz. İmtinalar akıl durgunluğu yaşatıyor.
Burnundan kıl aldırmayan cehaletin geçmişe bakması ve geleceği görmesi lazım.Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz. Dikta etmek, Cumhuriyet ve Çağdaşlıktan uzak kalmak, dinin sömürülmesine izin vermemek lazım. Aksi takdirde tarikatlar, cemaatler, cinci hocalar hortlar ve Milleti baskı altına alır.
Mesela,günümüzde kadınların sahnede olmasını  eleştirmek komedi gibi geliyor.İki sene evvel sanatın dalı olan tiyatro çalışması gerçekleştirdim.Orhan Kemal’in “TERSİNE DÜNYA” Romanından oynamaya çalıştık. Orhan Kemal kısacık romanı Tersine Dünya’da kadın erkek rollerini ters yüz eder.  Bir kenar mahallede geçen oyun, toplumdaki kadın ve erkek rollerini mizahi bir üslupla tartışmaya açarken, toplumsal yapıdaki çarpıklıkları da gerçekçi bir biçimde gözler önüne seriyor. Eserin içselleştirip her sayfasını neredeyse yaşadım.Birlik ve ekip ruhunu geliştirdim.Mizahi olarak kadın/erkek rollerini değiştirip empati yapmamızı sağlayan eserde 22 kadın ve 11 erkek rol aldık.
Bizler toplumu, dayanışma, bütünlük, eşitlik ve barış içinde tutmaya çalışmalıyız. Ötekileştirme, kutuplaştırma müspet sonuçların başlangıcıdır. Arzumuz, uygarlığa ve demokratik Cumhuriyete yürümektir.   

Anahtar Kelimeler : İLERİYE BAKMAK,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!