ÜST BANNER

Nedim İNCE

EDİNMEK KAZANMAK

Edinmek için sözlüğe bakıldığında “Kendini bir şeye sahip kılmak, kendine sağlamak, elde etmek, iktisap etmek” şeklinde bir tanımla karşılaşılır. Bir diğer anlamı ise “Bir gözlemcinin alanda kazandığı deneyim, uygulamada edindiği bilgi ve becerilerin tümü”dür.

15 Haziran 2021 12:28
A
a
Kazanmak tanımına girmeden önce ‘kazanç’a göz atmak işi kolaylaştırır. Kazanç:"Satılan bir mal, yapılan bir iş veya harcanan bir emek karşılığında elde edilen para, getiri, temettü, yarar, çıkar, kâr"
Kazanmak tanımı ise birden fazladır. “Kazanç sağlamak” en başta gelenidir.
Bunu Olumlu, iyi bir sonuç elde etmek” izler.“Çıkmak, isabet etmek”,“Sahip olmak”,“Kendinden yana çekmek”, “Yenmek, galip gelmek” diğer anlamladır.
Edinmek ve kazanmak genellikle eş anlamlıymış gibi düşünülür ve kullanılır. Tanımlara baktığımızda ise benzerlikleri yanı sıra farklılıklarının da olduğu görülür.
Edinmek daha çok bilgi, beceri, deneyim gibi şeyler için kullanılırken kazanmak nesne ağırlıklı şeyler için kullanılır.
  • Bilgi edinilir, para kazanılır,
  • Dost edinilir, düşman kazanılır,
  • Bir dil edinilir, başarı kazanılır
  • Evlat edinilir, oyun kazanılır
  • Alışkanlık edinilir, dert kazanılır
Kazanmak deyince akla ilk gelen paradır, bunu başarı takip eder ve sınav kazanmak, yarış kazanmak, ödül kazanmak, maç kazanmak diye devam eder.
Edinmek deyince ise akla çoğunlukla insanın kişisel gelişimiyle ilgili şeyler gelir; dil edinmek, bilgi edinmek, beceri edinmek, huy edinmek gibi.
Kazanmanın çağrıştırdığı olumlu ya da olumsuzduygu, kullanıldığı yere göre değişmektedir. Kazanmak kaybeden karşılığında olursa, kazanana iyi duygular yaşatırken kaybedene bedeli üzüntüdür, acıdır örneğin. Sınav kazanmada ise duygu olumludur.
Edinme kişisel olup bir kaybın üzerine kurulmadığından daima olumlu duyguları çağrıştırır. İnsanın mutluluğuyla edinmelerinin arasında pozitif ilişki olduğunu söyleyebilirizrahatlıkla.
Sanırım geçirgen de olsa edinmekle kazanmak arasındaki sınırlarda beni dolaşmaya çağıran ve yazarken zorlansam da devam etmemi sağlayan edinmenin taşıdığı olumlu anlama dikkat çekme isteğiydi.
Zamanı, çok para kazanmanın peşinde koşarak harcama yerine, yaşamı kolaylaştıracak miktarıyla yetinip kalan zamanda dost edinmeye ve onlarla zaman geçirmeye dikkat çekmek…
Sadece bu bile bu yazının kaleme alınması için yeterli olsa gerek…
Ne dersiniz?!.
Nedim İnce
Bodrum / 14. 06. 2021
1000
icon
Süleyman Karataş 1 Temmuz 2021 06:27

Yazılarınızı zevkle okuyorum. Çok yalın bir dil kullanıyor, konuyu dağıtmadan, dikte etmeden yani dayatmadan mesajınızı iletiyorsunuz. Okur satırlarınızın ve ağdalı sözcüklerin arasında kaybolmuyor. Teşekkürler ederim, sağlığınızın yerinde olmasını, kaleminizin sürekli çalışmasını dilerim.

0 0 Cevap Yaz
Mevlüt kalçık 20 Haziran 2021 12:27

Ağzına fikrine sağlık Nedim,ben yazdıkların gibi olmaya çalışıyorum.Becerebilidimi hayatı bilemiyorum?

0 1 Cevap Yaz
Feyza Altın 17 Haziran 2021 18:19

Harika bir yazı teşekkürler Nedim👏👏👏

0 2 Cevap Yaz
Ayşe Ş.Atabay 17 Haziran 2021 16:32

Bu farkındalık önemli, yararlı olmuş açıklama, teşekkürler.

0 2 Cevap Yaz
Dr Ercüment akman 17 Haziran 2021 12:48

👏👏👏

0 2 Cevap Yaz
Mehmet incili 17 Haziran 2021 10:24

Soğuk geçen kuzeyden(kazdağlarından) sıcakgeçen Bodrum lara gitmek kazanç mıdır, edinim midir? Bana sorarsan; yeterince kazancı olan edinimlere daha kolay ulaşıyor. Bu durumda kazançla edinim arasında bir akrabalık var. Organik bir bağ var; "ben ayrılamam senden..." gibi... sevgiler..

0 2 Cevap Yaz
Gülşen Güçkan 17 Haziran 2021 08:38

Çok güzel insanın içini ısıtan bir yazı kaleme almışsınız.ben de tüm kalbimle katılıyorum aynı görüşteyim ama günümüzde edinme değil kazanma özelinde para kazanma ve paranın gücünün her şeyin üstünde olması geçerliliği gerçeği içimin ısınmasının sürekliliğini sağlayamıyor ve ruhumla gerçekler arasında sıkışıp kaldığımı görüyorum.saygılar.

0 1 Cevap Yaz
Ercüment Yaman 17 Haziran 2021 08:23

Harika bir yazı. Türkçede hatalı kullanımlara engel olabilecek bir yazi

0 1 Cevap Yaz
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat