ÜST BANNER

Nedim İNCE

DOKTORUMA DOKUNMA

Japon uçakları Hawaii, Pearl Harbor’daki Amerikan Deniz Üssüne yaptıkları baskında, orada bulunan 97 gemiden 96’sını batırdılar. Birine dokunmadılar.

12 Temmuz 2022 11:45
A
a
Dokunulmayan geminin güvertesinde büyük beyaz bir haç işareti vardı. O gemi hastane gemisiydi: Solace…
Teselli ismi ne kadar da yakışmıştı o gemiye. İkinci Dünya savaşı boyunca binlerce yaralı askeri iyileştirip kendilerini ve sevdiklerini teselli etmişti.
Yaşı altmışları aşanlar arasında olanlarımızdan o gemiyi anımsayanlarımız, belki seyahat bile  edenlerimiz vardır.
Sunay Akın’ın paylaşımından öğreniyoruz ki Solace’ın Amerikan Donanmasında işi bitince Türkiye’ye satılmış ve jilet yapılmak üzere söküldüğü 1980 yılına kadar Ankara Gemisi olarak kullanılmış. Hani şu efsanevi geziler yapılan, efsanevi gezi gemisi Ankara o işte o Solace imiş.
Bir zamanlar, uçakların bombalarını görsel olarak yeryüzüne bıraktığı o zamanlar, hastanelerin çatılarında ya haç ya da hilal işaretleri vardı. Onu gören pilotlar bombalarından sakınırdı bu binaları. Bilirlerdi ki düşürülürlerse ve şansı yaver gidip yaralı kurtulursa o düşman hastanesinde tedavi edilecek.
Savaşlarda, çatışmalarda doktorların, sağlık çalışanlarının baretlerinde, kollarında da bulunur haç ya da hilal işaretleri.
Onlara kimse dokunmaz!
Bilirler ki yaralandıklarında dost düşman ayrımı yapmadan bu insanlar koşacak imdatlarına ve tedavilerini bu insanlar yapacak.
Doktorlar, sağlık çalışanları binlerce senedir gönül rahatlığıyla, her türlü zorlu koşullarda, her türlü çatışma altında can güvenliği endişesi duymadan, can kurtarmayı, acı dindirmeyi görev edinmiş ve bunu büyük bir özveriyle yerine getirmiş, halen de yerine getiren ve gelecek te de getirecek olan insanlardır.
İnsanlardı…
Ülkemizde bırakın zorlu koşulları artık hastanelerde bile can korkusu yaşıyorlar…
Artık hastanede bile can kurtarmaya çalışırken canı alınıyor…
Artık hastanede acil serviste bile can korkusu altında can kurtarıyor…
Her koşulda can kurtarmaya, acı dindirmeye devam ediyor…
Bu güzel ülkede can korkusu yaşayan doktorlardan, sağlık çalışanlarından can kurtarması bekleniyor…
Can korkusu altındaki bir insanın ne kadar sağlıklı karar verebileceği akla bile gelmeden…
Sağlık çalışanıma dokunma!
Doktoruma dokunma!
Bırak o sana bilgisi, sevgisi ve şefkatiyle dokunsun…
Bırak o sana ve sevdiklerine teselli olsun!
Nedim İnce
Hasanbey/ 12. 07. 2022
 
 
1000
icon
Mualla Can 15 Temmuz 2022 12:52

Amaç bu ülkedeki normal insanların tedavi olmasını önlemek amacıyla bazı kişilerin kışkırtması sonucu gibi geliyor bana.Eli öpülesi fedakar doktorların taltif edilmesi gerekirken maalesef en bastakiler tarafından horlanmasi affedilecek bir durum değil Balıkesir Atatürk hastesisi sağlık ocağı gibi oldu ,sigorta hastanesi yıkıldı.Sehir hastanesi en acil durumlarda bile 3 - 4 ay sonraya randevu veriyor.Tum doktorlara kolaylıklar diliyorum.

0 1 Cevap Yaz
Zeki Onen 14 Temmuz 2022 07:41

👍🏻👍🏻😢😢

0 1 Cevap Yaz
Avukat Selami Süleyman MELEMŞE 13 Temmuz 2022 16:39

. . . devletler, ordular, sistem ve sair hepsinin amacı BARIŞI tesis etmektir. İnsan sosyal bir varlıktır. İnsan oğlu Biyolojik olarak maddi ve manevi bir varlığa sahiptir. Saat gibi çok uyumlu çalışan sistemi vardır. Bu sistemin bazı nedenlerle çalışmasının bozulduğu gözlemlenmektedir. Zaman, zaman bozulan ahenkli çalışmasını düzeltmek; adeta vücutta Barışı tesis etmek Doktorlarımızın yaptığı iş ve mesleklerinin adıdır. Doktorlarımıza en derin saygılarımızla. . . .

0 1 Cevap Yaz
Osman Bozkurt 13 Temmuz 2022 14:59

Tam zamanında vahşeti terkedin diyen, insan olmaya çağrı niteliğindeki yazınız harika… ikide bir vahşet devrine dönme heveslilerine de ışık olur umarım.

0 1 Cevap Yaz
YILDIZ Timuçin 13 Temmuz 2022 11:25

Mersin'imizin unutamadığı sevgili Doktorumuz Nedim İnce'nin yazısını okudum. Yazdıkları hepimizin duyguları. Bu millet artık kimsenin kıymetini bilmiyor. Ama doktorlarımız, başımızın taçı olan insanlar. Onlara yapılanlar bizleri derinden yaralıyor. DOKUNMAYIN, YIPRATMAYIN ONLARI. Onlara her zaman ama her zaman ihtiyacımız var. ⭐

0 1 Cevap Yaz
Musa salman 13 Temmuz 2022 09:51

Maalesef dokunuyorlar. Özel bir yasa ile hekimlere yapılan saldırılar arttırılmalı diye düşünüyorum. 🌹

0 1 Cevap Yaz
Hüseyin Umut 13 Temmuz 2022 09:02

Harika bir yazı olmuş eline yüreğine sağlık..

0 1 Cevap Yaz
Süleyman Toklu 13 Temmuz 2022 08:37

Sevgili Nedim hocam, ne kadar anlamlı, ne kadar güne uygun bir yazı kaleme almışsınız. Emeğinize beyninize sağlık 👏👍

0 1 Cevap Yaz
Cemalettin Aksüyek 13 Temmuz 2022 08:32

Yazı kurgusu bilgileri güzel ama bu ülke insanı temenni edilerek ikna olmaz Kuralı bozarsa canı şiddetle yanmalı o zaman idrak eder

0 1 Cevap Yaz
Recai Akgöz 13 Temmuz 2022 07:32

Ellerine sağlık çok güzel bir yazı

0 1 Cevap Yaz
Asuöam Sarı 13 Temmuz 2022 06:49

Günaydın sevgili arkadaşım. Ellerine, kalemine sağlık. Yine, yeni bilgiler edindim sayende. Sağolasın. Tüm Doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın, huzurla, güvenle çalışacakları günler, uzak değildir inşallah diyor; sevgi ve selamlar iletiyorum.

0 2 Cevap Yaz
AHMET LEVENTYÜRÜ 13 Temmuz 2022 06:47

Toplumda 20 yıllık birikimin sonucu galiba. Al sana hem dindar hem de kindar nesil. Yazık ama çok yazık..

0 2 Cevap Yaz
Adnan Erkuş 13 Temmuz 2022 06:12

Çok güzel bir yazı. Üstelik bir hekimin kaleminden, sakin, öfkesiz, ama ta derinden sarsıcı... Elbette okuyana... Hekimlerimize saldıranların yaşamı boyunca bir kitap bile okuduğunu sanmıyorum, zaten sorun da burada değil mi?

0 2 Cevap Yaz
Süleyman Karataş 13 Temmuz 2022 03:08

Şimdi Solace’nin öyküsünü öğrenen bir insan kalkıp da sağlık emekçilerine şiddet uygular mı acaba? “İnsan” ise elbette ki uygulamaz. Umudu kesmeden anlatmaya devam bu öykülari. Çok üzgünüm bu olaylara tanık olmaktan.

0 2 Cevap Yaz
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat