Son Dakika
26 Eylül 2017 14:32
-A +A
Ahmet LEVENTYÜRÜ

Ahmet LEVENTYÜRÜ

DEVLET OKULUNDA KÖY ENSTİTÜSÜ MODELİ

Milli Eğitim Bakanlığı 15 yılda eğitimi bir düzene koyamazken Kocaeli’deki bir devlet okulunda bir öğretmen kendi çabasıyla öğrencilerine enstruman çalmayı öğretmiş. Hem de iki enstruman birden. Hoşuma gitti. Haberi tekrar tekrar okudum ve gurur duydum.

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde bulunan Mehmet Akif İlkokulu’nun 4-C sınıfı öğrencilerinin tamamı, öğretmenlerinin yardımıyla öğrendikleri enstrümanları çalıyormuş. Her öğrenci en az iki enstrüman çalabiliyormuş. 
Sınıf öğretmeni Sedat Ortadağ yönetiminde 1. sınıfa başladıklarından beri enstrüman çalmayı öğrenen minikler, Minik Notalar isimli bir grup da kurmuş. Minik Notalar’ın şu anda ikinci kuşağını eğittiğini belirten sınıf öğretmeni Sedat Ortadağ, “Kendim müzikle ilgileniyorum. Öğrencilerime getirip arada çalıyordum. Çalarken onların da çok hoşlarına gittiği için öğrenmek istediler. Biz de bu şekilde Minik Notalar grubunu kurduk. Bundan 8 yıl öncesine dayanıyor bu mazi. Aslında şu an burada olan öğrencilerim Minik Notalar grubunun ikinci kuşakları. Birinci kuşak mezun oldu. İkinci kuşak da bu sene mezun olacak” ifadelerini kullanmış.
“Burada Herkesin Birden Fazla Enstrümanı Var”
Müzik adına bildiği her şeyi öğrencilerine öğretmek istediğini belirten Ortadağ, “Benim müzik aşkım aslında aileden geliyor. Ailemizde müzikle uğraşan çok kişi var. O yüzden ben de küçükken onlardan etkilenerek kendimi bu akımın içerisinde buldum. Bu şekilde devam ederek ilerledim. Öğrencilerime de elimden geldiğince öğretmeye çalışıyorum. Şu anda çocuklar melodika, gitar, bağlama, org, def, vurmalılar, marakas, bunları çalıyorlar. Oldukça geniş bir enstrüman yelpazemiz var. Minik Notalar grubunda şöyle bir durum var. Herkesin bir enstrümanı yok. Herkesin birden fazla enstrümanı var. Örneğin bağlama çalan aynı zamanda gitar da çalabiliyor. Gitar çalabilen aynı zamanda org çalabiliyor, org çalabilen aynı zamanda diğer enstrümanları da çalabiliyor. Bu da silsile yoluyla devam ediyor. Herkes bildiklerini diğer arkadaşına öğretiyor. Bu şekilde devam ediyoruz” şeklinde konuşmuş.
“Enstrümanları Onlar İçin Bir Arkadaş Gibi”
Öğrencilerinin mezun olduktan sonra da çalışmaya devam ettiklerini aktaran Sezer Ortadağ, “Öğrencilerim beşinci sınıfa geçtikten sonra da tabii ki takip ediyorum. Kurduğumuz grup devam ediyor. Çünkü Minik Notalar çok büyük bir aile. Hatta bir müzik akımı olma yolunda ilerliyor. Çünkü üyeleri 4 yılda bir kendilerini yeniliyor. En baştan, birinci sınıftan başlıyoruz. Okuma-yazma ile birlikte nota okuma çalışmalarına da başlıyoruz. Bu şekilde ilerliyor ve mezuniyetten sonra da konserler gibi çeşitli etkinliklerde bir araya geliyoruz. Tanışma etkinlikleri, piknikler düzenliyoruz. Minik Notalar’ın eski ve yeni kuşakları orada buluşmuş oluyor. Konservatuar hedefleyen öğrencilerimiz çok var. Bunun örneğini de birinci kuşaktaki Minik Notalar grubunda gördük. Aralarında müziğe yönelmek isteyenler çok var. Enstrümanları onlar için aslında bir arkadaş gibi. Ben onlara bir arkadaş kazandırmaya çalıştım. Arkadaşlarını çoğaltmak ve onlarla devam etmek biraz da onların elinde” demiş.
Öğrencilik yıllarımı anımsadım.
Okula girdiğimiz gün elimize tutuşturulan blok flütü, sonrasında mandolini anımsadım.
Ne güzel günlerdi.
Düziçi Köy Enstitüsü’nde yetişen rahmetli dayımın anlattığı anılarını ve Düziçi İlköğretmen Okulu’nda geçen yıllarımı düşündüm.
O yıllarda yetişen nesiller yetişmiyor artık.
Şimdi 15 yılda 5 sistem buharlaştı.
15 yılda ne eğitim sistemi ne sınav sistemi rayına oturdu.
Çocuklarımız kobay oldu.
Hiçbir öğrenci başladığı sistemle ve müfredatla mezun olamadı.
Aileler de öğrenciler de okullar da yoruldu.
AK Parti, iktidarda olduğu 15 yılda en büyük zararı yap-boz tahtasına dönüştürdüğü eğitim sistemine verdi.
İşte size eğitim modeli.
Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri gözlerini açıp görebilseler Kocaeli’deki Sedat öğretmenin başarılarını.
Örnek alsalar.
İşte devlet okulunda Köy Enstitüsü modeli budur.
Tebrikler Sedat öğretmen.
İletişim: 05326059506

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!