ÜST BANNER

Nedim İNCE

ÇOCUK İŞÇİ

“CHP'li Candan Yüceer, ‘Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’ nedeniyle rapor hazırladı. Yüceer'in hazırladığı rapora göre son 9 yılda 571 çocuk çalışırken yaşamını yitirdi.”

14 Haziran 2022 19:57
A
a
Cumhuriyet Gazetesinde bu başlıkla yer alan haber birçok ayrıntıyı da içermektedir.
Çocuk üzerine biraz düşününce ne kadar geniş bir kavram olduğu çıkıyor karşımıza. Çok farklı şekilde ifade edildiği gibi yaş sınırları hakkında da tam bir uzlaşma olmadığı görülür. Hukukta farklı yaş aralıkları çocuk olarak tanımlanırken Gelişim Psikolojisinde yaş yerine dönem tanımda yer almış, bebeklik ile ergenlik arasındaki dönem diye tarif edilmiştir.
Kısaca çocukluk yaşı konusunda ülkeler arasında da birlik söz konusu değildir. Yaş sınırları her ülkenin ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi ve hukuksal sistemlerine dayalı olarak farklılıklar göstermektedir.
Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi birinci maddesi bu belirsizliği ortadan kaldırmaya yöneliktir ve çocuk için ‘on sekiz yaşından küçük insan’ ifadesi kullanılmaktadır. Burada da bebekliğin ne zaman bittiği, çocukluğun ne zaman başladığı belirtilmemiştir. Bebekliğin de çocuk tanımı içine alındığını düşünebiliriz.
Konumuz ‘çocuk işçi’ ya da diğer bir adlandırmayla ‘çalışan çocuk’ olunca bunun tanımı da önem kazanmaktadır. Uluslararası Çalışma Örgütü 15-24 yaş grubu arasını çalışma hayatı açısından “genç işçi” kabul ederken, 15 yaşın altında aile bütçesine katkıda bulunmak ya da yaşamını kazanmak amacıyla çalışanları da ‘çocuk işçi’ veya ‘çalışan çocuklar’ olarak adlandırmaktadır.
Ülkemizde İş Kanunu’nun 71. maddesinde, 15 yaşından küçük çocukların çalıştırılmasının yasak olduğu belirtilmektedir. Ancak bu kurala bir istisna getirilmiştir. Buna göre 14 yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocukların, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılmalarının mümkün olduğu belirtilmektedir.
23 milyon çocuk bulunan ülkemizde, TUİK çocuk işçi sayısını 720 bin gösterse de bunun iki milyonu geçtiği bilinmektedir.
Daha da dramatik olanı rapora göre 9 yılda 571 çocuğun iş kazasında yaşamını yitirmiş olmasıdır.
Çocuk işçiliği için çok şey yazılabilir. Çeşitli etkinliklerle bu konuda farkındalık oluşturulmaya çalışılabilir. Yasalarla yasaklanabilir ve cezalar getirilebilir. Bunların hepsi değerlidir ve yapılmalıdır ama hiç biri çocukların çalıştırılmasını engelleyemez.
Çocuk emeği çok ucuzdur, kayıt dışıdır ve sermaye bundan vazgeçmez.
Çocuk emeği ucuz olsa da ailesi çok fakirdir ve bu gelire ihtiyacı vardır. Çocuğunu çalıştırmak zorundadır. Ailesi çocuğunu çalıştırmaktan vazgeçmez.
Sömürü ve yoksulluk ki birincisinin sonucudur ikincisi, ortadan kaldırılmadığı sürece çevremizde çokça tanık olduğumuz gibi çocuklarda bunun bir parçası olmaya devam edecektir.
Nedim İnce
Bodrum / 14. 06. 2022
 
1000
icon
Süleyman Toklu 17 Haziran 2022 20:11

Eline beynine sağlık Nedim hocam. Yıllardır kanayan yarayı dile getirmek ,günemde tutmaya katkı sunacaktır

0 0 Cevap Yaz
Tayfun Yazıcı 17 Haziran 2022 11:30

Kalemine sağlık Nedim . En duyarsız olduğumuz konuya parmak basmışsın.. Anlayana....... Selamlar.

0 0 Cevap Yaz
Yusuf Yücel 16 Haziran 2022 11:23

Kalemine, yüreğine sağlık Arkadaşım.. Çocuk işçilerin minimuma indiği günleri görmek Dileğimle..Selamlar

0 1 Cevap Yaz
SEYFETTİN ERTEKİN 15 Haziran 2022 20:16

İyi akşamlar Nedim.Yazıyi okuduğumda Köy Enstitüleri düştü usuma. Köy yaşamındaki çocuk sorunlarını ortadan kaldırmak için hem okuma yazmayı hem de gelişim çağında çocuğun el memleketinin gelişmesi ve üretime katkısı için oluşturulan bu kurum çok başarılı olmuştur. Günümüzde Avrupada çocuk 15 yaşında okuduğu mesleğin stajını yapar sigortalı olur harçlığını çıkarır. Ülkemizde herkes üniversiteye hazırlanıyor. Bu yıl 6.5 milyon öğrenci sınava girecek. Üniversiteler biz dönemin liseleri kadar bile değil. İmam hatip yerine Meslek okulları açılarak ,sorun çözülür.Yazacak çok şey var umarım buluştuğumuzda uzun uzun konuşuruz. Selam ve sevgiler.

0 1 Cevap Yaz
mehmet incili 15 Haziran 2022 10:29

O çocukların içinde kimbilir ne bilginler, ne bilgeler, ne mucitler, ne müzik dehaları, ne ressamlar, ne ermişler..... vardı! Dünya ve dünyayı oluşturan halklar birer çiçek bahçesidir. Acımasız, duyarsız belinden yukarı çıkamamış vahşi yobazlar bu çiçekleri hoyratça eziyorlar; sefahat içinde yaşamak isteyen sefiller...🤗

0 1 Cevap Yaz
Zeki Onen 15 Haziran 2022 10:05

👍🏻👍🏻😢😢

0 1 Cevap Yaz
RIDVAN ERDOĞAN 15 Haziran 2022 08:26

Kalemine sağlık hocam 👏🙌

0 1 Cevap Yaz
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat