Son Dakika
24 Ekim 2017 20:29
-A +A
Nedim İNCE

Nedim İNCE

BU YAZI BİZE İYİ GELECEK

Alman Yazar Udo Gollub gelecekle ilgili içimizi ışıtan öngörülerde bulunmuş. Bir özetini paylaşmanın bu günlerde hepimize iyi gelir diye düşündüm.

“Mercedes Benz‘in müdürü, yakın zamanda verdiği bir röportajda; artık rakiplerinin diğer araba firmaları değil Tesla, Amazon, Google, Apple ve benzeri teknoloji şirketleri olduğunu söyledi.


Bilgisayar yazılımları önümüzdeki 5-10 yılda, geleneksel endüstrilerin çoğunluğunu rahatsız edecek. Buna günümüzden birkaç örnek verebilir: Uber, sadece bir uygulama ve bir tane bile arabası yok ancak yine de dünyanın en büyük taksi şirketi konumunda. Airbnb, dünyanın en büyük otel şirketi, ancak hiçbir mülkleri yok.
IBM‘in Watson uygulaması sayesinde sadece saniyeler içinde %90 oranında yasal danışmanlık alınabiliyor ki bu doğruluk avukat için %70 civarında, anlayacağınız avukatların işi zora giriyor.
Yapay Zeka’da gelişmeler şimdiden en çok tartışılan konular arasına girdi. Bilgisayarlar dünyamızı anlamada katlanarak artan bir şekilde daha iyi oluyorlar. 2016’da bir bilgisayar dünyanın en iyi go oyuncusunu yendi ki bu beklenenden 10 yıl daha önce gerçekleşti.


Bu gelişmelerin bir sonucu da kendi kendini süren, yani şoförsüz arabalar. Çok fazla beklememiz gerekmeyecek. 2018’de, ilk kendi kendine giden arabalar halka sunulacak. Günümüzün otomotive sektörünü de zor günler bekliyor anlayacağınız. 2020 li yıllardan sonra araba sahibi olmak pek gerekmeyecek zira. Telefonunuzla bir araba çağıracaksınız ve olduğunuz yere gelip sizi istediğiniz yere götürecek. Arabayı park etmenize gerek olmayacak, sadece ücreti ödeyeceksiniz ve yolculuk esnasında çalışabileceksiniz.

Bir düşünün kentlerde on otomobilden dokuzu buharlaşmış. Caddeler sakin, otoparklar park bahçe… Bunun yanı sıra şoförsüz arabalarla kaza oranı çok azalacağından yaklaşık senede bir milyon kişi trafik kazalarında ölmekten kurtulacak.

Araba firmalarının çoğunluğu da büyük ihtimalle batmış olacak. Geleneksel araba firmaları evrimsel bir yolla daha iyi arabalar üretmeye çalışıyor ancak teknoloji firmaları (Tesla, Apple, Google…) devrimsel bir yolu tercih edecekler ve tekerlekleri olan bir bilgisayar inşa edecekler.


Elektrikli arabalar 2020’lerde çok yaygın olacak. Ayrıca tüm yeni arabalar elektrikle çalışacağı için şehirlerde daha az gürültü olacak. Elektrik inanılmaz bir oranda ucuz ve temiz olacak: Güneş enerjisi üretimi 30 yıldır katlanarak artıyor ancak şimdiden yarattığı olumlu etki gözler önünde… Geçtiğimiz yıl, fosil yakıtlardan daha fazla Güneş enerjisi paneli kuruldu.


Ucuz elektrik, ucuz ve verimli suyu da beraberinde getiriyor. Deniz suyunun arındırılmasının maliyeti metreküp başına 25 cent olmuş durumda. Dünyanın birçok bölgesinde su kaynağı yeterli, ancak içilebilir su kaynaklarında yetersizlik var. Eğer neredeyse hiç bir maliyet olmadan herkes istediği kadar temiz suya ulaşabilirse neler olur bir hayal edin.


Sağlık sektörü bu gelişmelerden nasibini alacak tabii ki. Tricoder X‘in fiyatı bu sene duyurulacak. Bazı firmalar Tricorder (Star Trek‘de medikal tarama yapan bir cihaz) denilen ve telefonunuzla çalışan bir medikal cihaz üretiyorlar. Bu cihaz sayesinde retina taraması yapabiliyor, kan ve nefes ölçümü sonuçlarını sisteme yüklenebiliyor ve  Cihaz, 54 biyogöstergeyi analiz ederek neredeyse tüm hastalıkların tanısında büyük doğruluk oranında yol gösterici olabiliyor. Birçok sağlık kurumu kapılarını başka bir kurum olarak açmak zorunda kalacak.
3D yazıcılarının neler yapabileceği hayal sınırlarını bile zorluyor. Son 10 yılda en ucuz 3D yazıcının fiyatı 18.000$’dan 400$’a düşerken hızı da yaklaşık 100 kat arttı. Büyük ayakkabı firmaları şimdiden üretimlerini 3D yazıcılarla yapmaya başladılar.
Çin’de 6 katlı bir ofis binası 3D yazıcıyla üretildi bile. 2027’yılına gelindiğinde üretilen tüm ürünlerin yüz onu 3D ile üretilmeye başlanacak.
Gelecekte 100$’lık bir tarım robotu olacak. 3. Dünya ülkelerindeki çiftçiler, tüm gün tarlada çalışmak yerine kendi robot çiftçilerinin yöneticisi olabilecekler.

Topraksız tarım çok daha az su ile yapılacak. Petri kapında yetiştirilen ilk et hazır bile ve gelecekte gerçek hayvandan üretilen etten daha ucuz olacak. Günümüzde tüm tarım arazilerinin 30%’u inekler için kullanılıyor. Eğer bu alanlara ihtiyacımız olmazsa neler olur hayal edin. Böcek proteinini yakın zamanda piyasaya sürmeye hazırlanan yeni girişimler var. Böcekler normal etten daha fazla protein içeriyor. Bu ürünler alternatif protein kaynağı olacak etiketlenecekler çünkü birçok insan hala daha böcek yeme fikrine sıcak bakmıyor.


Günümüzde her yıl ortalama insan ömrü yaklaşık 3 ay uzuyor. 4 yıl önce ortalama insan ömrü 79 yıldı, günümüzde ise 80 yıl oldu. Ortalama artışın kendisi bile artıyor. 2036’ya geldiğimizde, ortalama 1 yılda 1 yıldan daha fazla artacak. Yani hepimiz çok çok uzun hayatlar yaşayabiliriz, büyük ihtimalle 100 yıldan uzun hayatlar.

10$ gibi bir fiyata Asya ve Afrika’da en ucuz akıllı telefonlara ulaşabilecek. 2020’ye geldiğimizde insanların 70%’i akıllı telefon sahibi olacak. Akıllı telefonlardaki eğitim uygulamaları nedeniyle herkesin dünya seviyesinde bir eğitime erişimi olacak demektir bu.
Örneğin her çocuk, 1. dünya ülkelerindeki çocukların okulda öğrenmesi gereken şeyler için Khan Academy‘yi kullanabilecek. Uygulamayı Endonezya’da yayınladılar bile. Yakında da Arapça, Svahili ve Çince sürümleri de çıkacak. Eğer İngilizce uygulamayı bedava yayınlarsak olağanüstü bir potansiyel görüyorum. Yarım yıldan kısa bir sürede Afrika ve dünyanın geri kalanındaki çocuklar akıcı bir İngilizceye sahip olabilir.”

Bu kadar güzel şeylere rağmen akıllara bir soru takılmaktadır. Bu gelişmeler sonucunda işsiz kalan insanlar yeni bir iş sahibi olabilecek mi?
Bir de tüm bu olanaklara kimler, ne oranda ulaşabilecek?!.
Dr. Nedim İnce
Altınoluk / 24. 10. 2017
 

Anahtar Kelimeler : BU YAZI BİZE İYİ GELECEK,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!