Son Dakika
27 Aralık 2017 20:38
-A +A
Ahmet LEVENTYÜRÜ

Ahmet LEVENTYÜRÜ

BU BÜTÇE ANCAK MEZARCIYA YA DA PADİŞAHA YARAR

Denizli Milletvekili Melike Basmacı, TBMM'de görüşülen 2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı toplantısında ironik bir konuşma yaptı. Basmacı, Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmesinde, mezarcı ve padişah hikâyesini anlattı. Basmacı, "Bu vergiler, bu bütçe ancak mezarcıya ya da padişaha yarar" dedi.

Basmacı bakın neler neler söyledi!
Gerek Olmayan, Ya da Milletin Kendi İşini Döndürdüğü Bakanlıkların Bütçelerini Vergiden Düşersek Acaba Bu Yük Azalır mı?
Tüm dünya her şeyi bıraktı Türkiye’yi konuşuyor.
Hani bir Türk dünyaya bedel mi? Sanmıyorum böyle konuştuklarını!
Ya da İngilizleri tanrı sanırdık Mustafa Kemal Atatürk onları yenmeden önce diye mi? Sanmıyorum!
Ya da sanayi devriminde böyle giderlerse bizi geçerler diye mi? Sanmıyorum!
Bütün dünya maalesef Türkiye’de hangi bakan rüşvet yedi, yedi mi?
Hangi bürokrat onun önüne yattı?
Paralar Man’dan geldi mi?
Van’a mı gitti? Oradan Cibuti’ye niye liman kuruyoruz?
Maalesef tüm dünya bugün bunu konuşuyor?
Neyse, konumuz bütçe, ekonomi. Ben fazla Van’ı, Man’ı, Cibuti’yi karıştırmayayım!
Dolaylı olarak yüzde 72 vergi alınan, dolaysız olarak direğinden bazılarına verilen bir vergi düzeni olan ülkeyiz.
Vatandaşın sırtına öyle bir vergi yükü yükledik ki! Ben de düşündüm. Acaba dedim! Çalışmayan! Çok özür dilerim çalışmayan demeyeyim. Gerek olmayan, ya da milletin kendi işini döndürdüğü bakanlıkların bütçelerini vergiden düşersek acaba bu yük azalır mı?
Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı!
Zaten müfredat berbat! Çocuklar elementleri GORA filminden, Osmanlı’yı ‘Hürrem Sultan’ dizisinden, Türk tarihini ‘Diriliş’ten öğrenirlerse sıkıntı yok.
Atanamayan öğretmenlerde zaten sıkıntı yok. Hepsi iş buldu. Taşeron oldu, simitçi oldu. Onlar işini halletti.
Baktığınızda zaten teknik olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir yetkisi yok ki!
Akşamdan sabaha TEOG falan değişebiliyor.
Yani Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesini vergiden düşersek bence bir miktar işe yarar.
Ya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı! Ona da bakalım.
Kadına şiddet yüzde 1400 artmış! Fuhuş yüzde 790. Zaten kadın istihdamı düşmüş. Kadın programları var. Sağlığı, yemeği falan oradan öğrenirler. Evlenme programları var. Zaten boşanmak kolay! Bir SMS attın mı bitti. Ne gerek var o zaman bu bakanlığa bütçe ayırıyoruz! Bence bunu da vergiden düşelim ki milletin yükü biraz daha azalsın.
Gelelim Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına!..
Saman, buğday, meyve, pamuk zaten ithal! Saman ithal edip bunu yedirecek hayvanımız olmadığı için onlar da elimizde kalıyor. Et de ithal! Ama bence bütçesini düşmeyelim. Vergide kalsın. Niye biliyor musunuz? Adını değiştirelim. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yerine İthalat bakanlığı! Sanki daha iyi oldu!
Örneğin Çevre ve Şehircilik Bakanı! Çevre dediğiniz üç-beş ağaç, bir göl! Zaten ağaçları kesiyorsunuz! Gölleri çoktan doldurdunuz beton oldu! Şehirciliğe hiç takılmayın. Bütün yetkilerini rantsal dönüşümden belediyeye devrederiz. Belediyeye devrettik ya kolay! Canımız istemediğine kayyum atarız. Beğenmediğimizi de istifa ettiririz. Ne gerek var. Bence Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bütçesini de vergiden düşelim ki insanlar rahat etsin.
'Olmayan Adaletin Bakanlığına Ne Gerek Bütçe'
Şimdi gelelim hiç lüzumsuz bir bakanlığa! Adalet Bakanlığı! Konuşanı, düşüneni, yazanı, bunların hepsini zaten otomatik olarak hapse atıyoruz. Hakime savcıya falan ne gerek! Boşuna bütçe harcıyoruz. Zaten adalet yok! Mübaşirler kalır. Gerisini vergiden düşeriz. Olmayan adaletin bakanlığına bütçe ne gerek!
Ekonomi Bakanlığı bence zaten komple kalksın. Film gibi! Örneğin yumurta enflasyonu yüzde 43, kuru soğan yüzde 32, et yüzde 62, bakanlığın enflasyonu yüzde 12!... Açlık sınırı, işsizlik! Aman hep rakam, rakam! Ne sıkıcı! Büyüme yüzde 12!... Ararız direkt TÜİK başkanını! Onun da başkanı atanmadı ama! Sıkıntı yok hallederiz. Ararız başkanı, sıralar rakamları! Niye böyle bir bütçeye gerek var! Bence Ekonomi Bakanlığı’nın bütçesini de vergiden düşelim de insanlar biraz daha nefes alsın.
Bir de Çalışma Bakanlığı var! Adına bak adına! Çalış(ma)! Zaten baktığı konuya bak! Taşeron, SGK. Yoksulluk sınırı olmuş asgari ücretin yarısı! Açlık sınırını zaten söylemiyorum. Bence çalışmamaya devam ettiği için otomatik olarak onun da bütçesini vergiden düşelim diyorum.
Sağlık bakanlığına el değdirmem! O ayrı! Orada biraz sıkıntılar var. İşte randevu alamıyorsun. Randevu alsan doktoru bulamıyorsun. Doktoru bulsan dayak yiyorsun, dayak atıyorsun, falan filan! Oralar karışık ama onüç ilde, biliyorum, söz verdiniz. Bütçesi kalksın. Şehir Hastanesi yapıp insanları hasta edip, hasta edemezseniz de parasını ödeyeceksiniz. O yüzden ona lafım yok!
'Bu Bütçe Ancak Mezarcıya Ya da Padişaha Yarar'
Aslında bu vergileri azaltmak bu ülkede mümkün değil. Neden mi? Örneğin elmasta, pırlantada, altında vergi yok. Serbest. Kefende var. Lütfen ölenler pırlantaya sarılsın kefende yüzde 18 KDV var. Ekmekte var. Gazozda var. Suda var.
O yüzden bu bütçe, bu vergi düzeni iki kişiye yarar.
Zamanın birinde padişah tebdili kıyafet dolaşmaya çıkmış. Kahvenin birinde bir adam görmüş.
Önünde börekler, çörekler.
'Ya arkadaş sen iyi kazanıyorsun galiba' demiş padişah.
'Evet, çok iyi kazanıyorum. Padişahım sağ olsun.'
'Allah Allah', demiş. 'Padişah vergileri arttırır, asgari ücreti iyice aşağı çekerse kaç kazanırsın?'
'Of, beş kazanırım.'
'Nasıl olur? Peki, vergileri biraz daha arttırır, enflasyonu yükseltir, kemerleri sıkarsa?'
'O zaman 10 kazanırım.' demiş adam.
'Bire zındık sen benimle eğleniyor musun? Ne iş yapıyorsun sen?'
'Efendim, ben mezarcıyım.'
İşte bu vergiler, bu bütçe ancak mezarcıya ya da padişaha yarar."
'İlahi Adaletin Zaman Aşımı Yoktur'
Biz bunu hak etmiyoruz. Aslında bu kadar kötü yönetilmesek! Eyy AKAPE vekilleri! Elinizi vicdanınıza koyup da gerçekten bu ülke için çalışmaya başlasanız bunlar çözülür diyeceğim ama sizde bir vicdan olduğunu düşünmüyorum. Asıl şunu konuşmak gerek. Terörü bitirecektiniz, bitiremediniz, KHK'larla insanları içeri attınız. Etrafınızda ne kadar insan varsa ayrıştırdınız. Ama bunları size söylemenin hiçbir anlamı yok. Yakında teslim edeceğiniz hükümette son günlerinizi yaşıyorsunuz. Tek duam şudur, bu ülkeye daha fazla zarar vermeden, değerlerini yok etmeden gidersiniz. Artık makam için değil, vatan için çalışma zamanınız geldi. Eyy AKAPE vekilleri ilahi adaletin zaman aşımı yoktur. Bunu sakın unutmayın.
Ne diyeyim ironi ancak en güzel böyle yapılır.
“Kızım sana söylüyorum gelinim sen işit” örneğindeki gibi. Anlayana sivrisinek saz….
İletişim: 05326059506

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!