Son Dakika
21 Kasım 2017 11:49
-A +A
Nedim İNCE

Nedim İNCE

BOŞ AHIR SENDROMU

Ülkemizde, hemen her besinde fiyatlar almış başını giderken, en çok konuşulan kırmızı et fiyatlarındaki artış oldu.

Dikkat et fiyatlarının üzerinde olunc, onu ucuzlatmak önemli hale geldi. Hem bu şekilde diğer gıdaların fiyat artışları bulanıklaştırılabilirdi.
Et fiyatlarının ucuzlatılmasının en kısa ve kolay yolu ithal edilmesiydi. Bu şekilde hızlıca insanlara nispeten ucuz et yedirmek mümkün olacaktı.
Nitekim gümrük vergileri sıfırlanarak yurt dışından et ithal edildi. Ucuz etin satılması da ihale koşullarına uyan iki firmaya tarafından yapılmaya başlandı. 4-5 ay nispeten ucuz et yenecek gibi duruyor…
Sonra…
Basından izleyelim;
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar kırmızı et üretimi ile ilgili açıklamalarda bulundu ve bu yılın üçüncü çeyreğinde kırmızı et üretiminin yüzde 23.6, 9 aylık dönemde ise yüzde 11.2 azaldığını söyledi.”
“Bandırma Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Şerafettin Çıkar; besiciler hayvan alıp almama konusunda kararsız. Karkas fiyatları çok geri geldi. 25 liraya kadar düştü. Bu yüzden birçoğu yeni hayvan almıyor. Yurtiçinde Bandırma’dan Kars’tan veya Sivas’tan hayvan getirmeye çalışıyorlar. Besilik hayvan çok az ve bulması da çok zor. Dışarıdan besilik hayvan gelsin istiyoruz. Ancak direk karkas ve löp et getiriliyor. Karkas ve löp ete herkes karşı ancak yine de getiriliyor. Artık sakatat fiyatları bile yükselecek. Deri bile bulunamayacak. Besilik hayvan olmadığı için mezbahalar kapanacak. Bu sefer yem de satılmayacak. Çünkü direk et geliyor”
“Çiftlik Yönetimi ve Yem Bitkileri Uzmanı MÜSİAD Gıda Sektör Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi Eşref Şekerli de, bir kilogram karkas etin maliyetleri hakkında açıklamalar yaptı. Şekerli, “Bir kilogram karkas eti kim ne kadara alıyor bununla ilgili bir hesap yaptım. Et ve Süt Kurumu 23.20 TL’ye getirebiliyor. Kars danasının besiciye maliyeti 26.4 TL. Avrupa danasının maliyeti 22 lira seviyelerinde. Yüzde 10 fonla yurtdışından hayvan alan bir girişimci Güney Amerika’dan alım yaparsa 23.9 TL oluyor. Kurların yükselmesiyle aslında bu fiyatlar daha da yükseldi. Yani ithal etin de pek bir faydası kalmadı. Olan besiciye oldu. Durum böyle olunca besiciler kestikleri hayvanın yerine yenisini koymaya korkuyor. İthal et de et fiyatlarının düşmesini sağlamayacak”
“Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar; yüksek kur nedeniyle yeme gelen zam, besicilerin maliyetini yükseltti. İthal et sonrasında da yerli hayvanın karkas fiyatı aşağı indi. Bu yüzden besiciler ahırlarına sattıkları hayvanların yenisini koymamayı tercih ediyor. Bunun sıkıntısı da 7 ay sonra ortaya çıkacak. Çünkü besiye alınan hayvan ancak 7 ay sonunda satılabiliyor. Boş ahır sendromu çok yakın!..”
Her yıl ciddi cari açık verildiği, işsizliğin gün be gün yukarılara tırmandığı ülkemizde yerli üretimi ve verimini arttırmak, maliyetini düşürmek için kısa ve orta vadeli önlemler almak elzem gibi duruyor.
4-5 ay ucuz et yedirmek için et ithal etmek tatsız zincirleme reaksiyonlara yol açtı açacak:
·         Döviz ihtiyacı artacak
·         Yerli üretim azalacak
·         Üretimin azalmasına bağlı işsizlik daha da artacak
·         Ucuz et ithali tüketimi arttıracak
·         Azalan üretim, artan tüketim ithalat gereksinimini arttıracak
·         Tekrar başa dönülecek
Ülkemizde tarımı ve hayvancılığı yeniden ayağa kaldırmak için ciddi bir planlamaya ve acil önlemlere ihtiyaç vardır.
Örneğin ilk olarak meraların, tarım alanlarının ve zeytinliklerin titizlikle korunması ve iyileştirilmesinden başlanabilir…
Sonra da bilimin rehberliğinde gerisi gelir…
Dr. Nedim İnce
Altınoluk / 21. 11. 2017

Anahtar Kelimeler : BOŞ AHIR SENDROMU,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!