ÜST BANNER

Nedim İNCE

BİR AN DA OLSA UNUTUYORUM

Günlerden bahar, çocukluğumun geçtiği köyde, ana kucağı, baba ocağındayım. Utangaç bir güneş ısıtsam mı tereddütleriyle bulutların arasından yüzünü bir gösterip, bir saklıyor.

23 Mart 2021 18:54
A
a
Yürü, dedim, Gönen Çayı’nın suyu artmıştır, ne olduğunu kendi gözlerinle gör.
Köy çayın batısında, çayla arasında tarlalar ve Çanakkale asfaltı var. Bu asfalt çocukluğumda tüm ovaya yayılan Gönen Çayı’nın saldırısından korumuştu köyü, hem de iki kez.
Yola koyuldum, yol dediysem 200-300 metre. Çaya vardığımda suyun yatağını doldurduğunu gördüm. Seneler içinde yatağını derinleştirmiş olmasına rağmen taşkınlar için her iki yanına setler yapılmış olduğundan; çevresine yayılma umudunu kaybetmiş bir şekilde yolculuğuna hapsedildiği güzergahta devam ediyordu.
Çay boyunca yürüyüşüme devam ettim. Çimenlerin ve süslendiği kır çiçeklerinin, bahar geldi, çığlıklarını söğüt ağaçlarının duyup duymadığı henüz belli değil, ancak dikkatli bir göz içten içe bir hazırlık olduğunu dallarının uçlarındaki tek tük filizlerden fark edebilir. Sazların hala derin bir uykuda oldukları her hallerinden belli.
Çayda alışkın olmadığım bir görüntüyle karşılaştım: Martılar. Sürüler halinde çayda yüzüyor, sıkılınca havalanıp birkaç yüz metre uçup konduğu yerde yüzmelerine devam ediyorlardı. Denizden bir hayli içeride olduklarından mıdır nedir, bilindik gevezeliklerinden eser yok, sus pus olmuşlardı.
Dallarını suya vermiş yaşlı bir söğüt ağacına merhaba diyerek yanına oturdum. Bulunduğum yerin az üstünde çayın suyu hızlanıyor, hizama gelince de nazlı akışına dönüyordu. Hemen önümde kıyıya yakın küçücük bir ada vardı. Yukarıdan gelen sular adaya çarpıyor, bir an ne olduğunu şaşırıyor, sonra kimi ana yataktan, kimi ada ile kıyı arasındaki dar kanaldan geçiyor, adadan sonra tekrar buluşmanın sevinciyle sarmaş dolaş oluyor ve minik anaforlar oluşturuyordu.
Bu sevinci suya dalmış kalın bir söğüt dalı daha da arttırıyordu. Dala sarılıyorlar, bir kısmı çok sevmiş olacak ki dalın etrafından kıyıya doğru yönelip geriye dönüyor ve bir kez daha dolaşıp kucakladığı daldan sonra, arkadaşlarıyla buluşup minik neşeli anaforlarla denize kavuşmanın heyecanını tüm damlalarında duyarak yoluna devam ediyordu.
İçimin ürperdiğini duyunca uzunca süredir orada olduğumu fark ettim. Güneş bir bulutun arkasına saklanmış ve kıştan kalma hafif bir esinti bana buraya kadar demişti.
Dönüşümü biraz uzatarak, ovanın sulama kanallarını döşerken, eskinin tamamen ortadan kaldırılıp yeniden yapılmış, yabancılığını bir türlü üstümden atamadığım, yeni yollarından köye yollandım.
Çiftçiler tarlalarındaydı. Kimi meyve ağaçlarını buduyor, kimi ekinlerine gübre atıyor, kimi de tarlalarını sürerek tohuma hazırlıyordu.
Uzaklardan gelen köpek havlamalarına karışan çan sesleri bir yerlerde bir çobanın koyunlarını yaydığını haber veriyordu.
Toprakla, tabiatla insanın iç içeliği köyümde devam ediyordu. İçim ısınıyor.
Köyleri insansızlaştırma, kentlere boca etme politikalarının tüm soğukluğunu bir an daolsa unutuyorum.
Nedim İnce
Altınoluk /22.03.2021
 
1000
icon
T.C Erdoğan ÜNEL 25 Mart 2021 10:50

ÇOCUKLUĞUMU VE ÖZLEMİMİ DİLE GETIRMİŞSİN. TEŞEKKÜR EDERİM ARKADAŞIM. HARİKA BİR YAZI OLMUŞ.

0 1 Cevap Yaz
Mefaret seyhan 24 Mart 2021 15:11

Yine çok güzel bir yazı, kaleminize sağlık....

0 1 Cevap Yaz
Gülbahar Eraıp 24 Mart 2021 13:25

Tüm duygularıma tercüman olduğun için teşekkürler köyüme selamlar olsun

0 1 Cevap Yaz
Semiha Vurgun 24 Mart 2021 11:44

Nedim çok teşekkür ederiz. Bizi özlem duyduğumuz günlere götürdün . Hiç umudumu yitirmedim. Güzel ülkemiz akarsuları çağlayarak şarkılar söyleyecek, bülbül güle serenat yapacak, çiftçilerimiz zevkle, neşeyle, büyük umutlarla çiftlerini sürmeye devam edecek. Bu ülke nelerin üstesinden gelmediki...

0 1 Cevap Yaz
Semiha Vurgun 24 Mart 2021 11:44

Nedim çok teşekkür ederiz. Bizi özlem duyduğumuz günlere götürdün . Hiç umudumu yitirmedim. Güzel ülkemiz akarsuları çağlayarak şarkılar söyleyecek, bülbül güle serenat yapacak, çiftçilerimiz zevkle, neşeyle, büyük umutlarla çiftlerini sürmeye devam edecek. Bu ülke nelerin üstesinden gelmediki...

0 1 Cevap Yaz
Dr NUri 24 Mart 2021 09:14

Dr Nedim bey ne güzelmış doğduğun yerde nefes almak insan geç anlıyor size güzel günler dilerim

0 1 Cevap Yaz
HALİL SÖZLEVİ 24 Mart 2021 09:11

HOCAM GÜNAYDIN MUHTEŞEM DİLE GETİRMİSSİN SİZİZİ KUTLUYORUM TEBRİKLER SANKİ BENİDE DOĞDUĞUM TOPRAKLARA GÖTÜRDÜNÜZ SLM

0 1 Cevap Yaz
Mehmet incili 24 Mart 2021 08:03

Doğayla buluşturdun bizi. Bahar buralarda( Altınolu ta atamadı üzerenden kışın soğuğunu. Evimizin tembel korunmasında, seninle dolaştık kırda. Hissettik doğanın çağrısını. Ama kendimizi sokağa bile atamıyoruz saat 10 dan önce. Pandemi yasağı var 65 üstüne. Şu saçma komikliği büyük kentler de koruma/korunma olarak savunsalar da tüm Türkiyeye dayatmaları ne aptalca kolaycılık. Yazına doyamadım. Devamı gelsin dostum..

0 1 Cevap Yaz
Ahmet LEVENTYÜRÜ 23 Mart 2021 19:00

Unutmak insanın doğasında var zaten. gayet doğal buluyorum. Ancak yaş aldıkça daha çabuk unutuyor galiba insanoğlu!!

0 1 Cevap Yaz
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat