ÜST BANNER

Nedim İNCE

BABA

Babamın aramızdan ayrılması bir hayli zaman oldu; dünyaya biyolojik, sosyolojik, kültürel miras olarak beni ve kardeşlerimi geride bırakarak…

22 Haziran 2022 07:33
A
a
Bir erkeğin biyolojik mirası, tek başına baba olmasına yetip yetmediğine dair farklı görüşler vardır; bu tartışma sosyal bilimlerde ve sanatta birçok esere konu olmuştur.
Çocuğun gelişimine, kişiliğinin oluşmasına yaptıkları ve yapmadıklarıyla etki eden, onda yaşamı boyunca sürecek izler bırakan babanın bu eylemi çocuğuna ve dolaysıyla topluma bıraktığı sosyal ve kültürel mirastır.
Gerek ailede, gerekse toplumda sergilenen babalık rolünün babadan babaya gösterdiği benzerlikler, farklılıkları görmezden gelecek kadar çoktur.
Bu da bize babalığın öznel bir şey olmaktan çok sosyal ve kültürel bir şey olduğunu söyleme imkanı sunmaktadır.
Baba kendine öğretilen babalık rolünü, toplumla, ailesiyle, çocuklarıyla kurduğu ilişkilerinde özelleştirse de çok azında kendi rengi toplumun renginden baskın olabilmektedir.
Kişiselliği toplumsal mirasın içinde eriyen babalık rolünün oluşmasına, tarihin bir yerinde, gelenek ve kültürden sonra devlette katılmış ve düzenlediği hukuki metinlerle yasal alana da taşımıştır.
Binlerce belki de onbinlerce senedir, sosyal ve siyasi gelişimin bir döneminde, üzerine devleti de bir şemsiye olarak alan toplumda erkek egemen bir düzen hüküm sürmektedir.
Babalık rolü erkek egemen düzenin bir parçasıdır: sert, otoriter, cezalandırıcı, seyrek ödüllendirici, zayıflık olarak düşünülen sevgisini ve gözyaşını göstermeyen, koruyucu, kollayıcı, ailenin, çocuklarının, toplumunun, ülkesinin sorumluluklarını üstlenen…
Korkulan, zaman zaman nefret edilen; gördüğü saygının sevgiden mi, korkudan mı, geleneklerden mi kaynaklandığını bilemeyen; bu dünyadan bunu öğrenemeden göçerken bu rolü miras olarak erkek çocuğuna/ çocuklarına bırakan bir baba rolü…
Babasız büyümüş çocuklarda bile bir babalık kavramı oluşturacak kadar toplumsal, onu özletecek kadar kişisel, güçlü bir rol.
Son birkaç yüzyıldır değişen ekonomik, sosyal düzen, insan ilişkilerini, insanların toplumsal rollerini de değiştirdi.
Erkek egemen bir toplumdan daha eşitlikçi bir topluma doğru başlayan değişim hızlanarak devam etmekte, ev içindeki roller de demokratikleşemeye doğru evirilmektedir.
Babalık rolü de gerek toplumsal gerekse ev içi rollerin değişmesinden nasibini almaktadır.
Babalar artık otorite figürü olmaktan çıkma; korkuyla, cezayla anılmaktan kurtulma sürecine girmektedir.
Anlayacağınız ataerkilliğin yerini eşitlikçi bir topluma bırakmaya başlaması, toplumun ve ailenin demokratikleşme yolundaki kat ettiği mesafe en çok babalara yaradı/ yaramaktadır…
Nedim İnce
Mazı / 20. 06. 2022
 
1000
icon
SEYFETTİN ERTEKİN 29 Haziran 2022 10:49

Ülkemiz gibi HETOROJEN toplumlarda,baba yaşadığı yörenin örf ve adetlerine göre tavır almaktadır. Babayı rol model alan feodal bölgelerde din baskıları da etkindir. Toplumdaki eğitim sistemi de çocuğu babanın otoritesinin savunur. Ancak kendi gayretiyle okuyup araştıran ya da aydın bir öğretmeni elinde yetişen öğrenciler,tüm baskılara karşın çağdaş yaşamı yakalaya bilmektedir. Yine de aynı ülkede yaşadığı taktirde, bilinç altındakiler kolay kolay atamaz. Ķoy Enstitüleri sürseydi. Sosyal yapımız HOMOJEN bir toplum olma yolunda başarılı olurdu. Sosyal ve ekonomik olarak çağdaş ulkelerduzeyınde bir toplum oluşturdu. Şimdilik bu kadar. Yazacak çok konu var. Tümü insan yaşamını etkiliyor. Yazılarını severek okuyorum.Kutlarım. Sürdür lütfen. Selam ve sevgiler.

0 0 Cevap Yaz
Ibrahim Kancı 23 Haziran 2022 16:48

Buraya kadar çok güzel ve felsefi bir yaklaşım. Birde öyle habitat ve yöreler var ki, Meselá...Iran...orada altı aylık evlilikler var....kadın hamile kaldıktan sonra ayrılıyorlar. Yani, sadece üretime katkı babaları...sadece nufusa katkıda bulunuyorlar.

0 0 Cevap Yaz
Musa salman 22 Haziran 2022 16:24

Bu geçiş dönemini bizim kuşak yaşıyor galiba

0 0 Cevap Yaz
Mehmet İncili 22 Haziran 2022 12:58

Babalar dişil yanlarını, anneler eril yanlarını %50 oranında geliştirirse toplumlar da, mutlu yaşamlar da dengelenebilir..🤗

0 0 Cevap Yaz
AHMET LEVENTYÜRÜ 22 Haziran 2022 11:45

Siz de babalık konusunda bir çok insan için idolsünüz...

0 0 Cevap Yaz
Zeki Onen 22 Haziran 2022 10:51

Sağlam tespit...👍🏻👏🏼👏🏼

0 1 Cevap Yaz
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat