Son Dakika
15 Aralık 2017 19:00
-A +A
Ahmet LEVENTYÜRÜ

Ahmet LEVENTYÜRÜ

ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇTİ

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED ) üyeleri, Boğsak Koyu’nda faaliyete geçen kültür balıkçılığı üretim tesislerinin basın bilgilendirme toplantısının ardından yine alevlendiler.

Sözde Gazeteciler meslek örgütünün lokalinde basın mensupları ile bir araya gelen çevreciler, basın mensuplarının gezdikleri balık çiftliklerinin görüntülerini paylaştılar.
Mersin'de kurulan balık çiftliklerinin hukuksuz olduğunu savunan Dernek Başkanı Sabahat Aslan, "Halkın iradesine balta vuranlar Mersin'de, halkın sahilleri ve turizm bölgesini istila etmeye başladı. Taşucu ve Dana Adası arasındaki bölgede 40 havuzu olan bir çiftlik üretime başlamıştır. Aynı bölgede 2 çiftlik kurulumu çalışmaları daha yapılıyor. 60 balık çiftliği yapılacağını duyurmuşlardı. Anamur'dan Silifke'nin sonuna kadar yaklaşık 300 havuzun bulunacağı bir alan yapılacağını duyurmuşlardı. Dana Adası civarında üretime geçen çiftliğin ÇED Raporu yoktur. İzin belgeleri de çok eskidir. Kurulduğu bölge birinci derecede doğal arkeolojik sit alanıdır. Aynı zamanda Akdeniz foklarının yaşam alanıdır. Bu çiftlik hukuk ve teknik şartlara uygun değildir" ifadesini kullandı.
Asıl büyük tehlike olan nükleer santrali engelleyemeyen MERÇED üyelerinin tüm enerjilerini bu konuda harcasalar bile çabalarının boş olduğunu iddia edebilirim.
Çünkü atı alan Üsküdar’ı geçti.
Hiçbir dernek üyesinin ne Bodrum ne de Boğsak Koyu’ndaki tesisleri gezip incelediğini sanmıyorum.
Biri ortaya bir konu atıyor. Diğerleri de peşinden!
Maksat yeşillik olsun.
Hiçbir MERÇED üyesi bu konuda bilgi alalım. Karşıt görüşlülerin, akademisyenlerin ve Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği (SUYMERBİR) temsilcilerinin hazır bulunacağı bir panel düzenlemeyi düşünmüyor.
MERÇED olarak Bodrum ve Boğsak Koyu’ndaki tesisleri gezip yerinde inceleme yapmayı ve bilgi edinmeyi aklından geçirmiyor.
Arada akıllarına toplanmak geliyor ve hep bir ağızdan ‘İstemezük’ sloganları atılıyor.
Türkiye'nin AB ülkelerine ve ABD'ye ihraç edebildiği tek hayvansal ürünü olan kültür balıkları için, Mersin'de yeni üretim üsleri kurulmasına başlandı.
Konu edilen tesisleri Bodrum ve Boğsak’ta yerinde inceleyen biri olarak tesislerin kurulduğu alanlar sahilden görülmediğini, çiftliklerin Dana Adası’ndan da oldukça uzak mesafede olduğunu söyleyebilirim.
Konunun tartışılması yerine doğrudan ‘İstemezük’ anlayışıyla üretimin, ihracatın ve istihdamın karşısında olmak hiç araştırıp bilgi sahibi olmadan bunu yapmak ülkeye verilecek en büyük zarardır.
Aslında bu bölgeler 2008’de planlandı ve 2009 yılında üretime başlanılacaktı.
Ancak birtakım çevreler tarafından o tarihte açılan davalar sektörü tedirgin etti ve yatırımlar Aydın başta olmak üzere başka bölgelere kaydırıldı.
Sonuçta söz konusu davalar sektör lehine sonuçlandı ve Danıştay tarafından da onandı.
Bugün itibarıyla Ege ve Akdeniz’de planlanmış tüm üretim sahaları tamamen dolu olduğu için yeni üretim sahalarına ihtiyaç var.
Bu amaçla Mersin yatırım için gündemde.
Edinilen bilgilere göre sektörün 1 milyar dolar olan 2023 ihracat hedefine bu yıl itibarıyla ulaşılmış ve yeni hedef olarak da birbuçuk milyar dolar belirlenmiştir. Bu hedefe ulaşabilmek için daha çok üretime ve bunun için de yeni üretim alanlarına ihtiyaç vardır.
Bu konuda en önemli yanılgı şudur:
Özellikle 2016 yılında buraya yatırım yapmaya karar verildiğinde "Bodrum'daki balık çiftlikleri turizm bölgesi olduğu için kapanmış, onlar buraya taşınacakmış" söylentisi çıkarıldı.
Bu koskoca bir yalan.
Kültür balıkçılığıyla turizmin iç içe olduğu Bodrum için böyle bir uygulama söz konusu olamaz.
Güllük Körfezi'nde yarı kapalı bir alanda yılda onbinlerce ton üretim yapılıyor.
Sektör olarak orada milyar dolara yakın alt yapı yatırımı var.
Sektörün Bodrum bölgesinde ekonomiye katkısı yılda 1 milyar dolar civarında toplam getirisi vardır. Bodrum'dan da milyon dolarlarla ifade edilen ihracat gerçekleştiriliyor.
Mantık olarak da, fiili olarak da böyle bir şey söz konusu değildir.
Sektörün tek amacı ülkede daha fazla su ürünleri üretimi yapmak, daha fazla istihdam, daha fazla ihracat yapmak.
Balık çiftliklerinin çevreye olumsuz etki sağlayacakmış. Bu iddialar da gerçek dışıdır.
Çevre Bakanlığı tarafından balık çiftliklerinde kirlilik izlenmesine dair prosedür mevzuat olarak 2008 yılında yayınlanmış ve o tarihten beri her yıl Mayıs ve Ağustos aylarında akredite laboratuvarlar ve üniversiteler vasıtasıyla çiftliklerden yüzey orta su ve dip çamurundan numune alınarak azot, fosfor, amonyak ve nitrat ölçümleri yapılıyor.
Elde edilen değerler bir formülle TRIX denilen bir değere dönüştürülüyor.
Tüm bu çalışmalar Çevre Bakanlığı’na rapor ediliyor.
Balık çiftliklerinden çevreye tek katkı balık dışkısı olacak.
Balık yemleri tamamen organik ve suda çözünebilen ham maddelerden yapılıyor.
Dışkı suda çözünüp yok olacağı gibi etraftaki kefal ve benzeri diğer bazı balık türleri tarafından da besin olarak kullanılmaktadır.
Planlanan bu alanlar da keza gerek derinlik gerek akıntı açısından incelenerek bu atıkların çözünmesi ve doğaya karışması için uygun akıntı ve derinlik var denilerek planlanıyor.
Bundan sonra yapılacak tek iş kalıyor.
Mersin’de balık çiftlikleri kuracak firmalarla balık çiftlikleri karşıtlarının akademisyenlerin de katılacağı bir platformda bir araya gelmeleri.
Düzenlenecek böyle bir organizasyondan kesinlikle bir uzlaşı çıkacağı düşüncesindeyim.
İletişim. 05326059506

Anahtar Kelimeler : ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇTİ,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!