ÜST BANNER

Nedim İNCE

ATEŞİN ETRAFINDA OTURMAK

Kısa bir süre önce kardeşlerimle, ana kucağı, baba ocağı, doğup büyüyüp dört bir yana dağıldığımız köy evinde buluştuk.

26 Nisan 2022 12:06
A
a
Gündüz yerini geceye bırakmaya başladığında soğuyan havanın bizi eve kovalamasına avluda yarım varil içinde yaktığımız ateş engel oldu.
Soğukla el ele ilerleyen gecenin saatleri bizi ateşe ve bir birbirimize daha da yakınlaştırdı. Fiziksel mesafenin kapanması mı yoksa ateşin ısısı mı,  bilemedim; ruhlarımızı da tutuşturdu...
Sohbet, şarkılar, müzik ve dans, dünden teşne olduğumuz sevgiyi çoğalttı, bizi sarıp sarmalamasına yol verdi...
Gecenin coşkusu sönümlerken duyduğum sevinçle ateşe teşekkür ettim tüm içtenliğimle, bizi etrafında toplayıp bu güzel geceyi yaşattığı için…
Sonra, kadim kavimlerin mitlerinde tanrı ve tanrıçalar şeklinde yer bulan ateşin kutsallığı geldi aklıma; boşuna değilmiş diye düşündüm.
Bir de ilk satırlarda yer alan ateşin toplumsallaşmış şekli olan ‘baba ocağı’ deyiminin içindeki ‘ocak’ sözünün taşıdığı derin anlam çıka geldi zihnimin derinliklerinden…
Derken, her şeyi yakıp kül eden ateşin insanlar tarafından nasıl ehlileştirildiği ve aklını geliştirmede nasıl kullanıldığını düşünürken buldum kendimi.
Yaktıkları büyük ateşin etrafında toplanan atalarımızın bir yandan ısınıp bir birleriyle iletişim haline geçmeleri, bildiklerini paylaşmaları, sosyalleşmeleri, daha büyük guruplar halinde bir araya gelmeleri canlandı hayalimde; ateş nedeniyle onlara yaklaşamayan çevrelerindeki vahşi hayvanlarla birlikte…
Tüm bunlar olurken, ateşe kafa yoran, yormakla kalmayıp kaleme alıp ‘Ateşin Kültür Tarihi’ kitabını yazan Ahmet Uhri’nin bir süre önce bu konu üzerine yaptığı bir söyleşiyi izlediğimi anımsadım. YouTube’da kaydı yer alan bu söyleşiyi tekrar izledim.
Kitabın tanıtım yazısına göz attım ardından: “Tanrılardan ateşi çalan Prometheus'un mitolojik bir örü içinde hayat bulan hikayesi, uygarlaşma çabasının maddi zeminini biçimleyen bir meydan okuma aynı zamanda. Ateşe dair etimolojik ve antropolojik bir çözümlemenin rehberliğinde, ateşle ocak arasındaki ilişkiden pişirme uygulamalarına, Hephaistos'un demirci işliğinden ocak ve fırın yapım tekniklerine kadar insanoğlunun ateşle kurduğu ilişkinin geniş bir ölçekte çözümlendiği bir kaynak. Ateşin uygarlaşma çabasını biçimlendirirken insancıllaşan öyküsünün anahatlarını serimliyor Ahmet Uhri. Maddi uygarlığın ve yerleşik kültürün tarihsel izlerinde ateşin tüm azametiyle yeniden bulgulandığı bir çalışma.”
Beni bu kadar mutlu eden ve bana bunları yazdıran ateşe bir kez daha teşekkür ettim.
Nedim İnce
Ayvalık / 25. 04. 2022
 
1000
icon
Mualla Can 5 Mayıs 2022 11:14

Ne mutlu size biz de bu bayramda 92 yaşında annem ve kardeşlerim, kızlarım torunlarimla çok mutlu günler geçirdik.Yaziniz da ateşten bahsediyorsunuz , ateş doğru kullanılırsa birleştirici, yanlış kullanılırsa yakıcı(orman yangınları gibi)Allah dostluk ateşimizi söndürmesin.Dost kalın,dostça kalın.

0 0 Cevap Yaz
Mevlüt Kalçık 2 Mayıs 2022 07:31

Ateşin birleşticiliği ve çevre yabani hayattan koruyuculuğu hala devam ediyor.Teşşekürler Nedim.Ocağınız sönmesin hep mutlu ve barış içinde yaşayalım.

0 0 Cevap Yaz
Ayşim Ernas 1 Mayıs 2022 12:01

Kucak, Ocak,ateş bütünlüğü iliklerine kadar işledi. Duygu seline kapıldım. Anne,babasını yitirmiş biri olarak eski bayramları düşünürken yazınız beni o kadar mutlu etti ki. Yüreğinize sağlık.Sizlerin varlığı bizler için umut ışığı.

0 0 Cevap Yaz
Zeynep Sibel Sert 27 Nisan 2022 11:29

Dostum okuyunca çok sevdiğim ateşin sıcaklığını ruhunda hissettim . Yüreğine sağlık. Birlikteliğinin daim olsun.

0 1 Cevap Yaz
Mustafa Ersöz 27 Nisan 2022 11:20

Çok güzel bir çalışma kaleminize yüreğinize sağlık

0 1 Cevap Yaz
Zeki Onen 27 Nisan 2022 11:08

Çok hoş... Kalemine sağlık... Ateş de yaşam da anlamdan yana yükseldi...!! 👍🏻👍🏻👏🏼👏🏼👏🏼

0 1 Cevap Yaz
mehmet incili 27 Nisan 2022 09:41

Gözler benim irademin dışında davranıyor. Barışmalıyım. Göz mü gönüyor, beyen me,? Bir bağ kopukluğu mu var? Ğenetik geçmişte ne oldi ? Suçu genetiğe atıp bilinmezlikleri çözmekte akalet mi varediyoruz? Derken yasını bi gayret okiyabildem. İçelizde ki akeşin başında otirmuş tüm zamanları yaşıyoriz; geçmişi, ğeleceği ve doğal ki şimdiyi. Eee ne oydu, ne oluyor, ne olcak? Üç söscüğe sığdırdığımız yaşamlar akıp gidiyor. Hırslar, açgözlülükler, arzilar, tatminsizlikler olmakta olanı yaşamamızı engelliyor, tad almamızı bıçak gibi kesiyor ZULÜM yağlur olip yağıyor tepelerdan tepelerimize. Daha çok ateş yakmalıyız; içimizde. Söyleyecektir, aydınlatacaktır. Anlaşılan o ki, daha çok YOL yürünecek uygarlık labirentinde.. incili 🤗

0 1 Cevap Yaz
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat