Son Dakika
9 Kasım 2017 06:29
-A +A
Sibel GELBUL

Sibel GELBUL

ATATÜRK (Yeniden Diriliş 1)

Yıllar sonrasını görebilen,zeki ,öngörülü..

Zorla lider olunmaz.Liderlerde aranan bir yığın özelliği barındıran..
Boyun eğmez,azimle  yaptığı ilerleme mücadelesine sahip, büyük ve dâhi yaratıcısı..
Dünya Lideri.,,
Her kuşakla birlikte yeniden ayağa kalkıyor.Onun  kurduklarını yıkmak zor.29 Ekim’de Mezitli’de olanlar  ve medyada görüldüğü üzere;Çok büyük, kararlı  bir kalabalık vardı. Bunu orada yaşamak gerekir. İnsanların 400 Metrelik Atatürk Bayrağını taşıması,sloganlar ve ezbere bir çırpıda söylenen 10.Yıl ve İzmirin Dağlarını çiçekler açmış haykırışları.Ben bayrağın başını çekenlerdendim.Sonunu göremediğim gibi ağırlığını hiç hissetmedim.Tam da ön sırada 5 ilkokul çocuğu öyle içten son ses Marşları söylerken adeta tüylerim diken diken oldu. Her kuşakta yeniden diriliyor demek buydu..O koca yürekleri bir araya getiren ATATÜRK sevgisiydi.
Yaklaşan 10 Kasım’da Atatürk’ün ölüm günü olmaktan çok onun ölümsüzlüğünü anmak gerekiyor.
Çağımızın başarı ile sonuçlanmış ilk ulusal bağımsızlık hareketi olan Türk Bağımsızlık Savaşı’nın Ulu Önderi ,  hiç kuşkusuz,  evrensel nitelikli  bir liderdir. Bu değerlendirmede yalnız olmadığımız için mutluyum. Çünkü; birçok otorite bu görüşü paylaşır. Örneğin; tanınmış İngiliz tarihçi Lord Kinross, Atatürk ile ilgili kanısını şu şekilde ifade etmiştir: “... Kemal Atatürk’ün çağımızın en büyük adamlarından biri olduğu hakkında en ufak bir kuşkum yoktur.”
Köylüye niçin milletin efendisi dediğini, kocasının ardında yürüyen, söz hakkı tanınmayan, babasının iradesinden çıkamayan ‘Kadın’ı nasıl baş tacı ettiğini, bağımsızlığı, özgür iradeyi sonsuz bir güvenle milletine sunan Mustafa Kemal’i çocuklarımıza anlatmalıyız.
 Atatürk’ün başöğretmen olduğunu, yazı devrimiyle her çocuğun okuma yazma öğrendiğini,, kültürlü insanlar için bilime, sanata verdiği önemi,  çiftçiyi ve köylüyü neden önemsediğini, en önemlisi de gerçekleştirdiği devrimlerle kadınların kazandığı hakları ve ayrıcalıkları vurgulayarak anlatmaya çalışalım.
Atatürk’ü gerçek anlamda anmak; onun eserlerine sahip çıkmakla, daha da ileri taşımakla olur.
Bulunduğumuz koşullar ne olursa olsun, hepimiz çaba harcamalıyız.Mazeretlerin arkasına sığınmadan,taşın altına elimizi koyarak çözüm üretmeliyiz.
Ne diyor Atatürk:
“Hiçbir mazeret, başarının yerini tutamaz…

Anahtar Kelimeler : ATATÜRK (Yeniden Diriliş 1),
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!