Son Dakika

Yaralı Köpekler Sağlığına Kavuştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi, insanlar tarafından işkence dilerek yaralanan sahipsiz dostları sağlığına kavuşturmaya devam ediyor. Ekipler son olarak Erdemli ilçesinde dikenli telle işkence yapılarak yaralanan ve trafik kazası sonrası sahibi tarafından terk edilen iki köpeği Geçici Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezinde ameliyat ederek hayata döndürdüler.

Genel Hit: 6348 / Yorum: 0 / 21 Ocak 2018 18:16
Yaralı Köpekler Sağlığına Kavuştu
-A +A

Erdemli Parsel Mahallesi’nde vatandaşlardan gelen ihbar üzerine harekete geçen Veterinerlik Hizmetlerine bağlı ekipler, beline dikenli tel bağlanarak işkence edilen kurt melezi cinsi köpeği hayvan ambulansı ile Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezine getirerek ameliyat etti. Büyükşehir Belediyesi Veterinerlik Hizmetleri’ne bağlı ekipler aynı gün trafik kazası geçiren ve sahibi tarafından terk edilen Golden cinsi bir başka köpeği de aynı merkezde ameliyat etti. Bir hafta içinde sağlığına kavuşan iki köpeğe ekipler 'Rüzgar ve Ateş' ismini verdi.
“Lütfen Hayvan Dostlarımıza Karşı Daha Şefkatli Olalım”
Köpekleri ameliyat ederek sağlığına kavuşturan veteriner hekim Mehmet Cücük, “Kurt melezi cinsi köpeği Erdemli Parsel bölgesinden gelen bir ihbar üzerine bulduk. Önce domuz vurdu dediler. Birimimize bağlı hayvan ambulansını bölgeye gönderdik. Buraya gelince öyle olmadığını anladık. Çok kötü bir durumdaydı. Birkaç kişi telle gövdesini bağlayarak iç organlarını dışarı çıkarmış. Teli çıkarmaya çalışırken ellerim titredi. Elle çıkarılacak gibi değildi, bizde kerpetenle kestik. Yaklaşık 5 saatlik bir operasyonla iç organlarını yerine yerleştirdik. Sağlığına kavuşturduk. Yaklaşık bir 10 gün daha dikişleri kalacak. Daha sonra da özgür ve sağlıklı bir şekilde hayatına devam edecek. Kurt melezi cinsi köpeğimiz yerinde duramadığı, çok hareketli olduğu için Rüzgar ismini verdik” dedi.
“Aynı Günün İki Yaralı Dostu Yuvada Mutlu”
Rüzgar’ın ameliyatından sonra aynı gün gelen ihbarla trafik kazası geçiren Golden cinsi köpeği de barınağa getirdiklerini ifade eden Cücük, “Rüzgar ile aynı günde gelen ihbar sonrası gidip Yenişehir’den Golden cinsi köpeği yaralı bir halde aldık. Trafik kazası geçirmişti. Sahipli bir hayvandı ama sahibi bakmak istemediğini söyledi. Terk tutanağını aldık ve buraya getirdik. Kaza sırasında akciğerleri yırtılmış ve nefes almakta zorlanıyordu. 4 saat süren ve hassasiyet isteyen bir operasyonun ardından yırtılan kısımların tamamını başarılı bir şekilde diktik. Şimdi aynı günün yaralı iki dostu yuvada mutlu bir şekilde hayatlarına devam ediyorlar. Golden cinsi köpeğimizde o kadar güzel, anlamlı ve haşin bakıyor ki ona da 'Ateş' ismini verdik” diye konuştu.
Hiçbir zararı olmayan aksine insanlara karşı oldukça vefakar olan köpeklerin bu hale getirilmesinden büyük üzüntü duyduklarını kaydeden Cücük, "İnsanlarımız hayvanlar konusunda hassas davranırlarsa bizde mutlu oluruz, hayvan dostlarımızda mutlu olur. Dünyada hem insanlara hem de hayvanlara yetecek o kadar çok alan var ki. İnsanlarımız hayvan dostlarımız konusunda lütfen daha hassas olsunlar. Hayvanlara yönelik katliam yapmaktan vazgeçsinler. Daha duyarlı ve daha insaflı davransınlar" ifadelerini kullandı.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!