Veysel Memiş: "Gençlerimiz Teknolojiyi Tüketmeyi Bırakıp Üretmeliler"

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Müteşebbis Heyet üyesi Veysel Memiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, sanayiye kalifiye eleman yetiştirmek için meslek yüksekokulları müfredatının gözden geçirilmesi talebine yönelik olarak, "Ülkemizin istikbali gençlerdir. Gençlerimiz teknolojiyi tüketmeyi bırakıp üretmeliler" dedi.

Ekonomi Hit: 3982 / Yorum: 0 / 26 Eylül 2017 23:22
Veysel Memiş: "Gençlerimiz Teknolojiyi Tüketmeyi Bırakıp Üretmeliler"
-A +A

Memiş, yaptığı açıklamada, sanayiye ihtiyaç duyulan insan kaynağının giderilmesi için üniversiteler ve meslek yüksekokullarının sanayi ile işbirliği içinde hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, "Türkiye'nin gelişmesi ve kalkınması için gerekli olan temel unsurlar bilim ve teknolojidir. Dünyanın birçok yerinde rastladığımız üniversite ve sanayi işbirliğinin ülkemizde de uygulanması için önemli adımlar atılıyor. Sanayimizin gelişmesi, yüksek teknolojili ürün üretiminin artması ve dışa açılımın sağlanması için, sanayi ile üniversite ve meslek yüksekokullarımızın iş birliği içerisinde olması sanayiye ihtiyaç duyulan kalitede beceriye sahip insan kaynağını karşılayacaktır. Bu nedenle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Eğitimi Daire Başkanlığı'nın kurulması, MYO'ların OSB'ler içinde kurulmasının önünün açılması ihtiyacımız olan vasıflı ara eleman, ustalar ve iyi yetişmiş mühendislerin karşılanması açısından önemlidir" diye konuştu.
Gençlerin teknolojiyi sadece tüketen değil, üreten konumuna gelmeleri gerektiği belirten Memiş, "Ülkemizin istikbali gençlerdir. Hem kültürel anlamda hem de bilimsel anlamda iyi yetişmiş bir nesle ihtiyacımız var. Gençler hazır teknolojiyi kullanmayı, teknolojiyi sadece tüketmeyi bırakıp onu üreten ve geliştirebilen nesiller konumuna gelmeliler. Bu noktada Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi 'Teknolojiyi, interneti, sosyal medyayı, kültürel kuraklığımızın sebebi olmaktan çıkarıp kültürel yükselişimizin alt yapısı haline dönüştürmemiz gerekiyor.' Bu doğrultuda, ilgili kurumlarımızdan gerekli çalışmaları yapmalarını umut ediyorum" şeklinde konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!