Son Dakika

Vali Su, "Mersin Sahip Olduğu Turizm Potansiyelini İyi Değerlendirmeli"

Erdemli ilçesini ziyaret ederek bir dizi temas ve incelemelerde bulunan Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin'in turizm potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek, bu potansiyelin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Genel Hit: 256 / Yorum: 0 / 21 Ekim 2017 11:47
Vali Su, "Mersin Sahip Olduğu Turizm Potansiyelini İyi Değerlendirmeli"
-A +A

Vali Su ilk olarak Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Müdürlük hizmet binası önünde Erdemli Kaymakamı Avni Kula ve ilçe protokolü tarafından karşılanan Vali Ali İhsan Su ilk olarak Enstitü Müdürü Dr. Davut Keleş’ten yürütülen çalışmalar ve sürdürülen projelerle ilgili brifing aldı. İleri Teknoloji Laboratuarı ve enstitü bünyesinde yer alan sera ve bahçeleri de gezen Vali Su, burada yetiştiriciliği yapılan çeşitlerle ilgili de yetkililerden bilgi aldı.
Erdemli Kaymakamlığını Ziyaret
Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde gerçekleştirdiği incelemenin ardından ilçe merkezine geçen Vali Ali İhsan Su ilk olarak Hükümet Konağını ziyaret etti. İlçe Kaymakamı Avni Kula ile birlikte Kaymakamlık Makamına geçen Vali Su, burada Erdemli ilçesinde devam eden yatırımlar ile ilgili bilgi aldı.
Oda Başkanlarıyla Bir Araya Geldi
Kaymakamlık ziyaretinin ardından Erdemli Ziraat Odası’na geçen Vali Ali İhsan Su, burada ilçede faaliyet gösteren Oda Başkanları ile bir araya geldi. Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin tarafından karşılanan Vali Su, Toplantı salonunda diğer oda başkanları ile bir araya gelerek sohbet etti, sorun ve taleplerini dinledi.
Turizmcilerle Buluştu
Erdemli ziyaretinin ardından Kızkalesi Mahallesi’ne geçen Vali Ali İhsan Su, burada turizm sektör temsilcileriyle de bir araya geldi.
Kızkalesi esnafının da katılım sağladığı toplantıda Mersin’in turizm potansiyeli, yatak kapasitesi, sektörün ihtiyaçları ve sorunları, sektör temsilcilerinin talepleri gibi konular masaya yatırıldı.
Mersin'in büyük bir turizm potansiyelinin bulunduğunu belirten Vali Su, "Ancak 30 bin yatak kapasitesi Mersin için çok düşük bir rakam. Antalya'nın 450-500 bin yatak kapasitesinin olduğunu biliyoruz. Mersin'deki yeni turizm alanları ve havaalanımızın tamamlanmasının turizmi tetikleyeceğini öngörüyoruz. Mersin'in turizm potansiyeli çok yüksek. Tarih var, kültür var, inanç turizmi var, doğa var, deniz var. Bakıyoruz Mersin'de bunların hepsi var. Denize gir 20 dakikada yaylaya çık, kahvaltını yap, Cennet Cehennemi gez. Bu potansiyeli değerlendirmemiz gerekiyor" dedi.
"Ortadoğu'da Olaylar Dursun, Mersin'de Turizm Patlar"
Turizm yaparken turisti meşgul edecek destinasyonların olması gerektiğini de dile getiren Vali Su, "Bunun için Tarsus'ta Erdemli'de Silifke'de projelerimiz var. Bir Uzuncaburç, Efes gibi olacak. Buraları başlı başına bir destinasyon yapacağız. Cennet Cehennemle ilgili çalışmalarımız var. Diğer taraftan kazı çalışmaları devam ediyor. Bakın şunu görüyorum, eğer Ortadoğu'da olaylar dursun, Mersin'de turizm patlar, vali bey dediydi dersiniz" diye konuştu.
Kızkalesi gibi bir potansiyelde turizmin 3 ay değil de 12 aya yayılması için çalışma yapılması gerektiğini anlatan Vali Su, sağlık turizmini de Kızkalesi'ne kazandırma anlamında destek olabileceklerini belirtti. Su, "Kış içinde Kızkalesi'nde ne yapabiliriz sorusu aklıma sağlık turizmini getirdi. Avrupa Birliği ülkelerinde bir kişi sağlığı için 1 ayda bin Euro para harcıyor. Bu konuyu değerlendirip bir şeyler yapabiliriz. Düzenlenecek panelde, toplantıda sizleri uzmanlarla buluşturabiliriz. Bir örnek otelle başlanıp devamı getirilebilir. Eğer sizinde düşünceleriniz varsa biz her konuda size destek olmaya hazırız" şeklinde konuştu.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!