Son Dakika

Uluslararası Kongreye, Tarsus Cezeryesinin Bilimsel Makalesi Damga Vurdu

Tarsus Belediyesinde, Özel Kalem Müdürlüğünde görevli Seda Nur Keskin, Uluslararası Kongrede makale sunumu yaparak Tarsus’a özgü lezzetler arasında önemli bir yere sahip olan Cezeryenin tanıtımına katkıda bulundu.

Genel Hit: 7337 / Yorum: 0 / 5 Ekim 2019 11:22
Uluslararası Kongreye, Tarsus Cezeryesinin Bilimsel Makalesi Damga Vurdu
-A +A

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın 10 bin yıllık geçmişe sahip İlçenin tarihi ve kültürel yapısıyla birlikte yöreye ait lezzetlerinin de bilimsel araştırmalarla dünyaya tanıtılmasına yönelik çalışmaları kapsamında görevlendirdiği, Doktorasını Gastronomi ve Mutfak Sanatları dalında yapan belediye çalışanı Seda Nur Keskin, geçtiğimiz günlerde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Uluslararası kongreye davet edildi.
Seda Nur Keskin UGTAK Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi’nde, “Tarsus Mutfağına Özgü Bir Lezzet: Cezerye” adlı bilimsel makalesini sundu.
Keskin yaptığı çalışmanın sonucunda; Cezeryenin tarihsel geçmişine ilişkin Arap kültüründen geldiğini, kuşaktan kuşağa aktarıldığını ve cezeryenin içeriğinin havuç olduğunu ifade ederek, yöresel lezzetler arasında önemli bir yer tuttuğunu söyledi.
Daha önce yaptığı araştırmalar ve hazırladığı tezler ile Tarsus Mutfağı ve Tarsus’a ait yerel lezzetlerinin tanıtılmasına katkı sağlayan Keskin, makalesinin yanı sıra 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılacak olan “3.Tarsus Gastronomi Günleri” hakkında da katılımcılara bilgi verdi.
Seda Nur Keskin, makale sunumunun ardından Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şule Aydın’a, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan adına Tarihi Nusret Mayın Gemisinin maketini takdim etti.
 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!