Son Dakika

Türkiye'nin Kayısı İhtiyacını Mut Karşılıyor

Mersin'in Mut ilçesinde bu yıl diğer bölgelere göre don ve kuraklıktan etkilenmeyen kayısı, ihracatın yanı sıra ülke ihtiyacını da karşılıyor. Sezonun sonlarına yaklaşmasına rağmen kayısı fiyatları altın yılını yaşıyor. Kayısının kilosu, 2 ile 4 lira arasında değişiyor.

Ekonomi Hit: 1563 / Yorum: 0 / 3 Haziran 2014 11:32
Türkiye'nin Kayısı İhtiyacını Mut Karşılıyor
-A +A

Mut Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, Türkiye’nin kayısı ihracatında yüzde 70’ini karşılayan Mersin’in Mut ilçesinde 2013 yılında 55 bin 240 dekar alanda 76 bin ton kayısı hasadı yapıldığını, bunun 25 bin tonunun ihraç edildiği ve toplamda 40 milyon dolar gelir elde edildiğini söyledi. Bu yıl ise ilk hasadı yapıldığında 20 liradan alıcı bulan sofralık kayısının, sezonun sonuna yaklaşılmasına rağmen şu an 2 ile 4 lira arasında değişen fiyatlarla satıldığını belirten Acar, "Fiyatlar geçen yıllara oranla üç katından fazla. Kayısı bu yıl üreticiye para kazandırıyor. Mut sofralık Malatya ise kurutmalık olarak tanınır. Türkiye’nin tüm tezgahlarında Mut kayısısı yer alıyor. Üretici para kazanıyor. Kayısı bu yıl altın yılını yaşıyor" dedi.
Türkiye genelinde don afeti yüzünden kayısı hasadının yok denecek kadar az olması sebebiyle yurt içi ve yurt dışı alıcılarının tamamen Mut ilçesine yöneldiğini söyleyen Acar, "İç ve dış piyasada büyük bir canlılık var. Bu yıl hasattan çiftçimiz çok memnun. Kaliteli ürün üretmenin karşılığını fazlasıyla alıyor. Geçen yıl Mut sebze halinde 18 firma ihracatçı kayısı alımı yaparken bu yıl ise 26 ihracatçı bulunmakta. Kayısı hasadında sonlara yaklaşılmasına rağmen Mogador, Bebeko, Ninfa, Trintina, Çağatay, Septik ve İtalyan Tokalı cinsi kayısının kilosu 2 ile 4 TL'den alıcı buluyor. Bu cinsler halen fiyatını korumakta" diye konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!