Son Dakika

Türkiye’nin 4. “Yeryüzü Pazarı” Tarsus’a Kuruluyor

Türkiye’nin 4’üncü, dünyanın ise 70’inci ‘’Yeryüzü Pazarı’’ Tarsus’a kuruluyor. Uluslararası SlowFood Hareketi’nin onayından sonra Yeryüzü Pazarı kurulması için Tarsus SlowFood önderliğinde çeşitli kurumların işbirliğiyle protokol imzalandı.

Genel Hit: 7541 / Yorum: 0 / 28 Mayıs 2020 06:54
Türkiye’nin 4. “Yeryüzü Pazarı” Tarsus’a Kuruluyor
-A +A

Yeryüzü Pazarları (earthmarkets), hızlı yaşam temposuna karşı bir duruş geliştirmek ve yok olmaya yüz tutmuş yerel yeme-içme alışkanlıklarını korumak amacıyla İtalya’da başlatılan SlowFood hareketinin bir parçası. Sağlıklı ve hakkaniyetli beslenme kurallarını hayata geçirmek için kurulan bu pazarlar, iyi, adil ve temiz üretim yapan yerli üreticilerin tüketicilerle buluşmasını sağlamasının yanı sıra yerel gıda kültürlerinin ve biyoçeşitliliğin korunması açısından da önemli bir görev üstleniyor.
 
Sırada Tarsus Var
Türkiye’de bugün Uluslararası SlowFood Hareketi tarafından kabul görmüş SlowFood Foça, Şile ve Gökçeada Yeryüzü Pazarları olmak üç Yeryüzü Pazarı mevcut.  Tarsus SlowFood önderliğinde Tarsus Belediyesi, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Tarsus Ticaret Borsası ve Tarsus Ziraat Odası bir araya gelerek Tarsus Yeryüzü Pazarının protokolü imzalandı.
 
Tarihi Kubat Paşa Medresesi
Tarsus Belediyesi’nde düzenlenen protokol imza törenine SlowFood Topluluğu kuruluşunda yer alan kurumların temsilcilerinden Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fuat Togo, Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, Tarsus Ticaret Borsası Meclis Başkan Yardımcısı Fatma Temel ve Tarsus SlowFood Başkanı Yasmina Lokmanoğlu katıldı.
 
Uluslararası tanıtım
Törende Lokmanoğlu tarafından Tarsus Yeryüzü Pazarı deklarasyonu okundu ve protokol Uluslararası SlowFood Hareketinin onayına sunulmak üzere İtalya’ya gönderildi. Protokolün Uluslararası SlowFood Hareketi tarafından kabul görmesi halinde Türkiye 4’üncü Yeryüzü Pazarına Tarsus ile kavuşacak. Tarihi Kubat Paşa Medresesi önünde kurulması beklenen Tarsus Yeryüzü Pazarı’nda Tarsus’a ve yöreye özgü tatlar tüketicilerle buluşturulacak. Tarsus Yeryüzü Pazarı ile kentin ve bölgenin uluslararası alanda tanıtımı hedefleniyor.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!