Son Dakika

Türk Gıdacılar Irak'tan İş Bağlantılarıyla Döndü

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Gıda Ticaret Heyeti, Irak'ın Basra kentine düzenlediği geziden iş bağlantıları ile döndü.

Ekonomi Hit: 6173 / Yorum: 0 / 21 Mart 2018 00:06
Türk Gıdacılar Irak'tan İş Bağlantılarıyla Döndü
-A +A

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) Başkanı Ali Can Yamanyılmaz başkanlığında düzenlenen geziye, 19 firma temsilcisi katıldı. Geziyi değerlendiren Yamanyılmaz, Türkiye'deki gıda sektörünün ihracatta en büyük pazarının Irak olduğunu belirterek, Basra'da yaptıkları görüşmeler sonucu başarılı iş bağlantıları yaptıklarını söyledi. Yamanyılmaz, "Irak gıda sektörümüzün en büyük pazarı. 2017 yılında Irak'a 2.7 milyar dolarlık gıda ihracatı yaptık. Ülkemizin toplam gıda ihracatı 11 milyar dolar. Irak yüzde 25 pay ile ilk sırada yer alıyor. Bu nedenle alıcılarla Basra'da buluştuk" dedi. 
Basra'nın Irak içinde ayrı bir yeri olduğunu belirten Yamanyılmaz, "Bir ticaret şehri olan Basra, ülkeye gelen ürünlerin Kerbela, Necef gibi şehirlere dağıtımının yapıldığı şehir. Gıda sektörümüz için büyük öneme sahip Irak'ın en önemli ticari şehirlerinden olan, büyük alıcıların bulunduğu Basra'ya ihracatçılarımızla çıkarma yaptık. Basra'da yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Irak İşadamları Derneği Basra Şubesi Başkanı Sabeeh H. Al-Hashemi ile oldukça sıcak bir ortamda görüşme gerçekleştirdik. Ayrıca dernek üyeleri ile ihracatçılarımızı burada bir araya getirerek Irak İşadamları Derneği üyeleri ile heyetimizdeki işadamlarının ikili iş görüşmeleri yapmaları sağlandı. Oldukça verimli geçen görüşmelerde heyetimiz başarılı iş bağlantıları gerçekleştirdi. Irak tarafından yoğun bir katılımın gerçekleştiği görüşmeler çok başarılı geçti. Sıkı pazarlıkların yapıldığı görüşmeler sonunda iş anlaşmaları sağlandı" diye konuştu. 
"Çalışmaya Devam Edeceğiz" 
Irak'a düzenlenen gezinin iş bağlantıları ile sonuçlanmasının sevindirici olduğunu kaydeden Yamanyılmaz, "Birliğimiz organizasyonu ile gerçekleşen bu ziyaret, gıda sektörümüz için oldukça verimli geçti. En büyük mutluluğumuz heyetimizin Basra'dan eli boş dönmemesidir. Her bir katılımcımızın başarılı iş bağlantıları gerçekleştirmeleri bizleri çok mutlu etti. Ülke ekonomisine katkı sağlamak, ihracatımızı arttırmak en büyük temennimiz. Bu amaçla da var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!