Son Dakika

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal MEÜ’ye Konuk Oldu

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Mersin Üniversitesi (MEÜ) ile TÜBİTAK işbirliğinde düzenlenen konferansa katıldı. Prof. Dr. Mandal; “Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi ve TÜBİTAK Odaklı Yeni Süreçler” adlı konferansta bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmelere değindi.

Eğitim Hit: 7634 / Yorum: 0 / 15 Mayıs 2019 18:42
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal MEÜ’ye Konuk Oldu
-A +A

Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Mazmanoğlu, Aydıncık Kaymakamı Mehmet Erhan Türker, KKTC Eğitim-Kültür Ataşesi Yusuf İnanıroğlu, Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Kutlu, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, çeşitli kamu kuruluşlarının il müdürleri, akademik ve idari personellerle öğrenciler katıldı.
Konferansın açış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal konferansta 2002-2017 yılları arasında Ar-Ge yoğunluğunda yüzde 88, araştırması sayısında ise 4.7 kat artış sağlandığına dikkat çekti. Toplam Ar-Ge harcamalarında en büyük paya imalat ile bilgi ve iletişim sektörlerinin sahip olduğunu belirten Mandal, Ar-Ge harcamalarının bir önceki yıla oranla yüzde 5 arttığını ifade etti.
Prof. Dr. Hasan Mandal, “TÜBİTAK iki önemli görevi var. Bunlardan ilki, akademi ve sanayinin desteklenmesi, toplumda bilimsel ve teknolojik farkındalığın artırılması, uluslararası ilişki ve işbirliği süreçlerinin geliştirilmesi. İkinci ise özellikle savunma sanayi, uzay sanayi gibi alanlar başta olmak üzere kritik alanlarda, kritik teknolojilerde araştırma yapılması” dedi. 
Yeni TÜBİTAK Stratejik Yaklaşımı’nın nitelikli insan ve nitelikli bilgiye odaklandığının altını çizen Prof. Dr. Mandal “Ar-Ge ve yenilik çıktılarına/etkilerine odaklanma, ulusal hedeflere odaklı çıktılar ve çıktıların toplumsal ve ekonomik faydaya dönüşümü” gibi hedeflerinin olduğunu söyledi.
Mersin Üniversitesi’nin geliştirilebilecek yönlerine de vurgu yapan Prof. Dr. Hasan Mandal, Üniversitemizin özellikle nitelikli dergilerdeki yayın sayısının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu ifade etti.
Konferans sonunda Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı tarafından TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a plaket takdim edildi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!