Torun: “Yazılım Sektörünün Sanayi Kolu Olması İş Hacmimizi Artıracak”

MTSO 9 Nolu Meslek Komitesi Başkanı Tuncay Torun, yazılım sektörünün artık sanayi kolu olarak değerlendirildiğini ve destek kapsamının değiştiğini belirterek, bu destekler konusunda üyelerini bilgilendirdiklerini söyledi. Torun, “Üretimimiz artık ürün olarak değerlendirildiği için yerli malı belgesi alınabilmesi söz konusu. Kamu ihalelerinde yüzde 15’lik fiyat avantajı sağlayacak olmamız iş hacmimizi artıracak” dedi.

Ekonomi Hit: 4852 / Yorum: 0 / 20 Aralık 2017 20:17
Torun: “Yazılım Sektörünün Sanayi Kolu Olması İş Hacmimizi Artıracak”
-A +A

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 9 No’lu Bilgisayar, Elektrik, Elektronik, Telekomünikasyon ve Büro Cihazları Meslek Komitesi Başkanı Tuncay Torun, yaptığı açıklamayla üyelerine yönelik çalışmaları hakkında bilgi verdi. Öncelikle üyeleriyle diyaloğu artıracak çalışmalara ve sorunları saptamaya yöneldiklerini ifade eden Torun, bunun için küçük gruplarla bir araya gelip üyelerinin sorunlarını dinlediklerini anlattı. Önümüzdeki süreçte her bir sektör için öne çıkan sorunları saptayacaklarını dile getiren Torun, daha sonra ana sorunları raporlayıp çözümü noktasında ilgili kurumlarla temasa geçeceklerini bildirdi.
Sektördeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve üyelerini de bu gelişmelerden haberdar etme yönünde çalıştıklarını anlatan Torun, özellikle yasal mevzuattaki değişiklikler konusunda hassas davrandıklarını, üyelerini mevzuatlarda yapılması istenilen düzenlemeler konusunda bilgilendirdiklerini kaydetti.
“Yazılım Sektörü Artık Sanayi Kolu Olarak Değerlendiriliyor”
Yazılım sektörünün artık yasal çerçevede hizmet sektörü olarak değil, sanayi kolu olarak değerlendirilmeye başlandığını hatırlatan Torun, bu düzenlemenin sektör adına çok önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “Yazılım sektörünün sanayi kolu olarak ele alınması henüz çok yeni bir gelişme. Biz de bu konunun teknik detaylarına yoğunlaştık. Elde ettiğimiz bilgileri üyelerimizle paylaşıyoruz. Bu gelişmenin sektörümüze en önemli yansıması destekler konusunda olacak. Bundan sonra yararlanabileceğimiz destek kapsamları değişti, çünkü artık bir ürün üretiyor pozisyona geldik. Bununla birlikte üretimimiz artık ürün olarak değerlendirildiği için yerli malı belgesi alınabilmesi de söz konusu oluyor. Yani kamu kurumlarına veya kamu kurumları aracılığıyla yapılan ihalelere girdiğimizde yabancı firmalara göre yüzde 15’lik fiyat avantajı sağlamış olacağız. Bu da bizim iş hacmimizin artması adına büyük önem taşıyor.”
Destekler üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını da belirten Torun, ilgili düzenlemeleri incelediklerini ifade ederek, şunları kaydetti: “Mevcut durumda Teknopark’ta vergisel boyutta küçümsenmeyecek avantajlar var. Benzer şekilde TÜBİTAK ya da KOSGEB destekleri var ama biz özel bir çalışma ile hangi alanlarda destek alınması halinde sektörümüzün gelişeceği konusunda da bir rapor hazırlamak istiyoruz. Ayrıca KOSGEB, TÜBİTAK gibi konunun yetkilileriyle üyelerimizi bir araya getireceğimiz bir bilgilendirme toplantısı düzenlemek istiyoruz. O toplantıda bir taraftan üyelerimiz konu hakkında detaylı bilgi sahibi olurken diğer taraftan talep ettikleri düzenlemeleri dile getirebilecek. Biz de gerek bu talepleri toplayıp gerekse yaptığımız araştırmalardan elde ettiğimiz bulguları bir rapor haline getirip ilgili kurumlarla paylaşacağız.”
“Mersin Teknopark ile diyaloğu artırmayı hedefliyoruz”
Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) ile ilgili üyeleri arasında yanlış bir algı olduğuna işaret eden Torun, kurumu tanıtıcı çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. Mersin Teknopark’ı da üyelerine tanıtma adına çalıştıklarını bildiren Torun, üyelerini Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz ile bir araya getirdiklerini ve Teknopark’ın avantajlarını anlattırdıklarını bildirdi. Son 1,5 yıldır Teknopark ile iç içe çalışmaya başladıklarını vurgulayan Torun, bu diyaloğu daha da geliştirmek adına önümüzdeki günlerde komite toplantılarından birini Teknopark içerisinde gerçekleştirip orada faaliyet gösteren firmalarla iletişimlerini artırmak istediklerini söyledi.
“Bilişim Fuarı Planlıyoruz”
Öte yandan, 2018 yılı için bir de fuar çalışması planladıkları bilgisini veren Torun, CNR Fuarcılık ile temas halinde olduklarını, MTSO üyelerine özel indirim talep ettiklerini kaydederek, “Odamızdan da bir destek talebimiz olacak. Böylece fuar katılımını cazip hale getirerek ulusal bir fuar çalışması gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.
Torun, üyelerine son dönemde Endüstri 4.0 vizyonu oluşturmak için üyelerine toplantılar düzenlediklerini de söyledi. Tüm dünyadaki teknolojik gelişimin artarak devam edeceğine dikkat çeken Torun, gelecek dönemde teknolojiye hakim yetişmiş eleman bulma sorunu yaşamamak için bilişim teknolojileri eğitiminin ilkokuldan itibaren verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!