Son Dakika

Toroslar'da Aşure Etkinliği

Toroslar Belediyesi ve Alevi Kültür Dernekleri Toroslar Şubesinin bu yıl 9.'sunu organize ettiği aşure etkinliği, yoğun bir katılımla yapıldı.

Kültür & Sanat Hit: 4813 / Yorum: 0 / 25 Ekim 2017 18:53
Toroslar'da Aşure Etkinliği
-A +A

Çağdaşkent Mahallesi’ndeki Toroslar Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen etkinlikte, birlik ve beraberlik mesajları verildi. Etkinlikte konuşan Alevi Kültür Dernekleri Toroslar Şube Başkanı Hüseyin Değerli, kendilerine sunduğu desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya teşekkür etti.
Muharrem Ayı’nın ve aşure etkinliğinin hayırlara vesile olmasını dileyen Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ise, “Kalabalıkları millet yapan değerler vardır. Bu değerler dinidir, bayrağıdır, vatan toprağıdır, manevi değerleri ve milli kültürüdür. Bu değerleri boşalttığınızda millet olma özelliğini kaybedersiniz. Sadece maddenin ve materyalin peşinde koşan bir topluluk haline getirilirsiniz. Millet olarak değişik etnik kökenlerden oluşabiliriz ama bizim adımız üst kimlikte Türk milletidir. Bu milletin adında bir çiçek bahçesi gibiyiz. İnsanlar, inanışlarından dolayı ayrı düşürülmemelidir. Bin yıldır birlikte yaşadığımız bu coğrafyada bizim üzerimize kurulan birçok senaryolar var. Emperyalist güçlerin hayali üç tarafı denizlerle çevrili, jeopolitik olarak çok merkezde bulunan bu coğrafyadaki insanları ayırıp, bölüp , yönetme anlayışıdır. Ama bunu hiçbir zaman başarmadılar ve başaramayacaklardır" dedi.
Türk milletini ayırmaya, bölmeye çalışanlara hiçbir zaman müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Tuna, "Bu etkinlikte de güzel bir fotoğraf karesi verdiniz. Toroslarımızda göreve geldiğimiz günden beri hasımları hısım yapacağız, aynı sevinçte, dertte bir ve beraber olacağız diyerek iddialı sözler söylemiştik. Şükürler olsun ki, dünden bugüne acıda, sevinçte birlikte olduk. Nihayetinde biz koskocaman bir Toroslar ailesi olduk” diye konuştu.
“10 Kasım’da Canlı Atatürk Portresi İçin 10 Bin Gönüllüyü Cumhuriyet Meydanına Bekliyoruz”
Tuna, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79’uncu yıldönümü olan 10 Kasım günü Toroslar Cumhuriyet Meydanında, 10 bin gönüllü ile dünyanın en büyük canlı Atatürk portresini oluşturulacaklarını hatırlatarak, tüm Mersin halkından bu tarihi ana eşlik etmelerini istedi. Tuna, “Bizi birleştiren en değerli unsurlardan bir tanesi de cumhuriyetimizin ışığında, al bayrağımızın gölgesinde hür ve bağımsız yaşıyorsak bu coğrafyayı bize emanet eden Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesindedir. Kentimizde 1496 yılından bu yana 22 bin metrekare alanda ikinci cumhuriyet meydanını yapmak bize nasip oldu. En son olarak Anıtkabir’de 5 bin 900 kişiyle yapılan en büyük canlı Atatürk portresini, inşallah Toroslarımızda Çağdaşkent Mahallesi'ndeki Toroslar Cumhuriyet Meydanımızda sizlere inanarak ve güvenerek yapacağız. 10 Kasım’da Toroslar Cumhuriyet Meydanımıza 10 bin gönüllüyü bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Toroslar Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin de Muharrem Ayı’nın ve aşurenin birlik, beraberlik ve kardeşliğin bir simgesi olduğunu dile getirerek, programda emeği geçen Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya ve Alevi Kültür Dernekleri Toroslar Şubesine teşekkür etti. Şahin; “Bir olalım, iri olalım, diri olalım. Aşurede bu birliğimizin timsali olur inşallah" dedi.
Konuşmaların ardından, kazanlarda pişirilen aşureler protokol üyelerine ve katılımcılara ikram edilirken, deyiş ve türkülerin okunmasıyla devam eden programın sonunda Başkan Tuna, sanatçılara programa sundukları katkılarından dolayı teşekkür ederek çiçek ve plaket takdim etti.

Haberin Galerisi
Anahtar Kelimeler : Toroslar'da Aşure Etkinliği ,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!