Son Dakika

Tekellere Karşı Kooperatifleşme

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, belediyelerin her alanda kooperatifleşmeye destek verebileceğini belirterek, “Bizim belediye olarak görevimiz bu alana hizmet etmektir. Tekellerin halkı ezmesine, yok etmesine, kanını emmesine göz yumamayız. AVM’ler ve zincir yapılar toplumun kanını emiyor. Bunlara karşı durabilecek yapılar oluşturmamız lazım” dedi.

Siyaset Hit: 7315 / Yorum: 0 / 12 Haziran 2019 20:08
Tekellere Karşı Kooperatifleşme
-A +A

Özyiğit, Karahacılı Mahallesi’nde üretilen nar ekşisini markalaştırmak için kooperatif kurulmasına öncülük edeceklerini de söyledi.
Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı, Yurttaşlık Derneği ve Friedrich-Ebert-Stiftung tarafından düzenlenen  “Katılımcı Kent Yönetişimi için Yerel Yönetim ve Kooperatif İşbirliği” başlıklı panele katıldı.
Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da konuşmacı olarak yer aldı.
“Türkiye’de hikâyesi olan kooperatifler var. Şehitleri olan kooperatifler var” diyerek sözlerine başlayan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, eczacılık kooperatiflerinin 1980 öncesinde Muğla’da ve Bursa’da iki eczacıyı şehit verdiğini hatırlattı.
Ecza Kooperatifi Deneyimlerini Paylaştı
 
Kendisinin de eczacılık kooperatifi yönetimlerinde bulunduğunu, 3 milyon dolar zararda olan kooperatifi yeniden ayağa kaldırarak Türkiye’de bir model haline getirdiklerini anlatan Abdullah Özyiğit, “Bugün 5 ecza kooperatifi tekellere karşı mücadele ediyor.  İlaç piyasası 10 milyar dolarlık bir ciroya sahip. Ecza kooperatiflerinin mücadelesi sayesinde bu ülkede mahalle aralarında zincir eczaneler, üç beş kişinin sahibi olduğu ve bizim sahiplerini bile bilemediğimiz eczaneler açılmadı. Eğer ecza kooperatiflerinin mücadelesi olmasaydı bugün mahalle aralarında dev zincirlerin eczaneleri olurdu” dedi.
‘İnsanların Sistem Karşısında Ezilmesine Seyirci Kalamayız’
Belediyelerin her alanda kooperatifleşmeye destek verebileceğini ifade eden Abdullah Özyiğit, “İnsanların sistem karşısında ezilmesine, yok olmasına seyirci kalamayız. Bunun için kooperatifleri destekleyeceğiz. Garantili destek alımları da yapacağız ama gerçeklikten kopmayacağız, romantik olmayacağız. Kooperatifçiliğin sürdürülebilir olması önemli. Kooperatifi kadın kooperatifi diyerek cinsiyete endekslemeyi doğru bulmuyorum. Her alanda kooperatifleşmek mümkün. Bizim belediye olarak görevimiz bu alana hizmet etmektir. Tekelleri halkın ezmesine, yok etmesine, kanını emmesine göz yumamayız. AVM’ler ve zincir yapılar toplumun kanını emiyor. Bunlara karşı durabilecek yapılar oluşturmamız lazım. Çünkü yapılar işsizliği, pahalılığı getiriyor. Atatürk’ün vurguladığı gibi birliktelikte yarar vardır” ifadelerini kullandı.
Üretici Ürettiğinin Karşılığını Alamıyor, Tüketici Güvenli Ürün Bulamıyor’
Yenişehir’de tarım ürünleri alanında kooperatifleşmelere destek vereceklerini ifade eden Abdullah Özyiğit sözlerini şöyle sürdürdü: “Yenişehir’de çok yönlü tarım ürünleri var. Karahacılı köyünde nar üretiliyor. Vatandaş o narı kaynatıyor, kendi olanaklarıyla nar ekşisi yapıyor, su şişelerine doldurup satmaya çalışıyor. Biz de bir restorana gidiyoruz nar ekşisi gerçek mi değil mi bilemiyoruz. Bir yanda üretici ürettiğinin karşılığını alamıyor, bir yanda tüketici güvenli ürün bulamıyor. Nar ekşisini kendimiz üretsek, markasını vurup Türkiye’ye satsak. Bunu yapacak organizasyon bir şirket de olabilir, kooperatif de olabilir. Şirket olursa kar amaçlı olur ama kooperatifin toplumsal yönü vardır. Toplumsal kalkınmayı önceler.  Biz kooperatifçiliğe öncülük ederiz ama öncelikle üreticinin bunu istemesi lazım.”

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!