Son Dakika

Sustu, Sustu, 6 Ay Sonra Kustu!

31 Mart Mersin Yerel Seçimlerinde Burhanettin Kocamaz’a kurulan kumpas ile Türkiye gündemine oturan Mersin kumpasının baş aktörü İYİ Parti Mersin eski il başkanı Servet Koca 6 ay sonra İHA’ya konuştu. Koca’nın bu kadar önemli bir konuda monolog şeklindeki açıklaması kamuoyunun tepkisine yol açtı.

Genel Hit: 8450 / Yorum: 0 / 29 Temmuz 2019 09:52
Sustu, Sustu, 6 Ay Sonra Kustu!
-A +A

Tutarsız açıklamaları nedeniyle tepkileri daha da çok arttıran Servet Koca’nın Türkiye gündemine oturan bir konuda 6 ay suskun kalması dikkatlerden kaçmadı. Servet Koca’nın tüm sorumluluğun il yönetiminde olmasına karşın Burhanettin Kocamaz’ı suçlamaya çalışması siyasi çevrelerde hayret uyandırdı. İl yönetiminin kumpasın içinde olmadığını kaydeden ardından da kendi il sekreteri Üzeyir Güleç  ve Kocamaz’ı suçlayan Koca’nın çelişkili açıklamaları şok yarattı.
 
İHA’ya yaptığı açıklamaların ardından bir de basın toplantısı düzenleyen Koca, “Sadece il ve ilçe yönetimindeki kişilere güvendim. Tek suçum bu. Olayın patladığı akşam Burhanettin Bey’in evinden çıktım. 4 yönetici arkadaşımla buluştum. Olayın nasıl olduğunu konuşurken, bir arkadaşımızevrakların genel merkezden bize gönderildiğini ancak il sekreteri Üzeyir Güleç’in bizden sakladığını öğrendik. Akdeniz ilçe adayının evrakları da aynı şekilde geç verilmiş. İlçe başkanı 2 dakikada ulaşabileceği yere yarım saatte varmış. Evrakları geç vermiş. Orhan Galip ilçe başkanını defalarca aradı ama ulaşamadık. En sonunda geç teslimat yapıldığı için biz Akdeniz’de seçime giremedik. Bunun da takdirini sizlere bırakıyorum” diyerek ilçe başkanını suçladı.
Koca, “Biz adaylık başvurusunun Genel Merkez’e yapılacağını sanıyorduk. Çünkü il sekreterimiz Üzeyir Güleç gelen evrakı böyle yorumlamış. Bu yüzden biz evrakı vermedik. 16 Şubat’ta Genel Merkez’in gönderdiği yetki belgelerinin aslı ve adayların evrakları il başkanlığımıza ulaşmış. Ancak bu evraklar bana teslim edilmedi. Geldiğinden haberim bile olmadı. Evrakları Üzeyir Güleç teslim almış” dedi.
 
Bilmiyorum, Unuttum, Şekerim Yükseldi!
 
Servet Koca, skandalın patlamasının ardından İYİ Parti Genel başkan Yardımcısı Hasan Seymen başkanlığındaki komisyonun araştırmaya başladığını kaydetti. Koca’nın Sayın Seymen Mersin’e geldi. Burada milletvekilimiz Zeki Hakan Sıdalı ve Burhanettin Kocamaz’ın ifadesini aldı. Hasan Seymen Üzeyir Güleç’e ‘Ben size aday evraklarını ayın 15’inde gönderdim. Siz 16’sında teslim almışsınız. Evraklar nerede’ diye soruyor. Üzeyir Güleç, sadece elindeki yetki belgesinin aslını yani Orhan Galip’in yetkilendirildiği belgeyi gösteriyor. Hasan Seymen,’Bu evrak aslının sizde ne işi var. Dikkat ettiniz mi köşesinde zımba izi var. Bu zımbanın altında adaylarımızın evrakları var. Onlar nerede’ diyor. Üzeyir Güleç, ‘Bilmiyorum, unuttum, şekerim yükseldi, hatırlamıyorum!’ şeklinde yanıt veriyor” şeklinde konuştu.
 
İlk Aday Hamit Tuna’ymış!
 
Karşılıklı suçlamalar sürerken genel merkezden gelen evrakları saklamakla itham ettiği Üzeyir Güleç’e güvendiğini söyleyen Servet Koca’nın “Üzeyir Güleç’e sonsuz güvenim nedeniyle bu hale düştüm. Güleç’in 40 yılı aşkın süren bir bankacılık geçmişi var. 40 yıl boyunca evrak okumuş ve yorumlamış birisi. 8 yıl MHP’de il sekreteri olmuş. Öyle rastgele bu göreve seçilmiş biri değil. bizim ilk adayımız Hamit Tuna idi. Daha sonra Burhanettin Kocamaz’ın AK Parti ve CHP görüşmelerinin ardından karar Kocamaz’da kılındı” şeklindeki ifadesi soru işaretlerini artırdı.
 
Çelişkili Açıklamalar Şok Yarattı
 
Servet Koca’nın yaptığı çelişkili açıklamalar ortalığı aydınlatacağına daha da kararttı. Tüm yetkinin kendi elinde olmasına karşın Burhanettin Kocamaz’ı suçlamaya çalışan Koca’ya MHP’den şok bir destek geldi. Koca’nın açıklamalarına doğruluğunu araştırmadan mal bulmuş mağribi gibi atlayan MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, sosyal medya üzerinden Kocamaz’a hakaret içeren açıklamalarda bulundu.
 
“Çıldırıyorlar!!!!
 
Silifke ilçesinde vatandaşlarla buluştuğu sırada açıklamalarda bulunan Servet Koca ile Gölgeli’ye sosyal medya üzerinden yanıt veren önceki dönem Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Allah hiç kimseyi itibardan düşürmesin! Biz değişik İlçe ve mahallelerimizde Halkımızı ziyaret ederek halini hatırını sordukça,Halkımızla geçmişten gelen sıcak ilişkilerimizi sürdürürken yoğun ilgi gördükçe çılgına dönüyor! Şahsıma ve İYİ Parti’ye olan kin ve nefretlerinin dozunu yükseltiyor, sosyal medyadaki saldırılarını artırıyor adeta zehirlerini kusuyorlar! O müptezellere de ancak bu alçakça tavırlar yakışır. Onlardan zaten farklı bir tavır beklemek abesle iştigal olurdu. Dün attığım mesajda birilerinin düğmeye basmasıyla şahsıma karşı yapılan kumpas ve oyunlara yeni halkalar eklenebileceğini tahmin ettiğimi yazmıştım. Nitekim bugün birisi aylardır sürdürdüğü suskunluğunu bozarak günah çıkarma kabilinden, yalan ve iftiralarla dolu bir açıklama yapıyor!
Malum zevatta adeta bu işi birlikte yaptık dercesine, mal bulmuş mağribi gibi balıklama atlayarak o yalan, iftira ve tezviratlarla dolu açıklamayı “Bozacının şahidi şıracı” kabilinden paylaşma yarışına giriyor. Ne güzel! Ancak bu bu özel tiplerin seviyesine inmeyecek ve onları sabırla takip edeceğiz! Zira ‘Asil azmaz,bal kokmaz!’ Bu yaz günü açıkta kalanlar kokmaya devam etsin. Söyleyecek herhangi bir söz yok! Yolları ve bahtları açık olsun” ifadelerini kullandı.
 
Üzeyir Güleç: Senaryo Yazmış Şimdi Oynuyor
 
Servet Koca’nın açıklamalarını hayret ve ibretle karşıladığını ifade eden İYİ Parti il sekreteri Üzeyir Güleç ise Koca’ya verdiği yanıtta “Aylardır nerede olduğunu bilen yok. ‘Mahkemede suçsuz bulundum’ diyorsun, madem ben suçluydum, gelseydin başkanlığını yaptığın teşkilatına kendini savunsaydın. Suçlu Üzeyir Güleç deseydin. Aylardır senaryo yazıp şimdi oynamaya kalkıyorsun. İyi bir oyuncu ve şovmen olabilirsin ama iftira atmakla aklanamazsın” dedi.
Yıllarca Mersin’e hizmet eden Burhanettin Kocamaz’ı ve kendisini yıpratmak amacıyla kendini savunduğunu sanan Servet Koca’nın evrakları kendinsin sakladığını ama savcılığa şikayet edilmediğini belirten Güleç, “Sakladığımı söylediği belgeler yetki belgeleridir. Adayların seçim kurullarına verilecek evraklarının teslimi ile görevlendirilen kişiye il başkanının önerisiyle genel merkezce verilen yetkilendirme belgeleri olmadan evraklar seçim kuruluna teslim edilemez. Servet Koca, 13 ilçenin İYİ Parti ilçe başkanları ile seçim ve hukuk işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Orhan Galip’in yetkilendirilmesini istemiştir. Bu yetki belgeleri evrakların teslim edileceği 19 Şubat’tan 3 gün önce geldi. Orhan Galip ve Servet Koca’yı hem ben hem de il başkanı sekreteri kendilerini bilgilendirdi. Orhan Galip evrakları İl Seçim Kurulu’na teslim etmiştir. Ancak saat beşten sonra teslim edildiği için Burhanettin Kocamaz’ın adaylık başvurusu reddedilmiştir. Servet Koca savcılığa verdiği savunmasında gerçek dışı beyanlarda bulunmuştur” dedi.
Servet Koca’nın geçmişte belediye meclis üyeliği ve il başkan yardımcılığı yaptığını, şimdi ise il başkanlığı yaptığını kaydeden Güleç, “Koca, ‘hatalarım var’ diye itirafta bulunmaktadır. İl başkanlığını başaramamış, yaptığı hataları başkalarına yükleyerek ‘mahkemede aklandım, kamu vicdanında da aklanayım’ demektedir. Kendisini ilahi adaletin sahibi Allah’a havale ediyorum” şeklinde konuştu.
 
Akgün Lülü’den Yalanlama!
 
Servet Koca’ya bir yalanlama da olayın gerçekleştiği akşam yanında bulunan Akgün Lülü’den geldi.
Olay gecesi Burhanettin Kocamaz’la birlikte olduğunu beyan eden ve Kocamaz’ın tepkisizliğine şaşırdığını söyleyen Servet koca’yı yalanlayan Lülü, “Sayın Kocamaz’ın adaylık evrakını İl Seçim Kurulu’na vermediğin gün Burhanettin Kocamaz’la birlikteydik. ‘Beni evine çağırdı’ diyorsun. Evet, ben ve Hikmet Avşar da evdeydik. Burhanettin başkan sana ‘Evrakları neden vermediniz. Nerede evraklar. Kim size benim adaylık evrakımı verdirmedi’ diye bağırıyordu. Sonra telefon geldi. Behiç Çelik ile ‘Sayın valim’ diye konuşuyordun. Telefon bahanesiyle dışarı çıktın. Sonra asansöre binip gittin.  Arkandan bağırdım, dönüp bakmadın, kaçar gibi gittin. Kamera kayıtları da var. Şimdi çıkmış utanmadan yalan söylüyorsun. ‘Kocamaz ile saatlerce oturduk. Bana bir şey demedi’ diyorsun” şeklinde o gece Kocamaz’ın evinde olanları anlattı.
 
 

Haberin Galerisi
Anahtar Kelimeler : Sustu, Sustu, 6 Ay Sonra Kustu!,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!